Bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışı
Mayın 27-si və 28-də Şəki Olimpiya İdman Kompleksində ilk dəfə bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışı keçiriləcək. Şəkinin bədii gimnastika üzrə ev sahibliyi edəcəyi ilk yarışda idmançılar fərdi (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, gənclər - 2007-2009-cu il, böyüklər - 2006-cı il və daha böyük) və qrup hərəkətləri proqramında (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, böyüklər – 2006-cı il və daha böyük) mübarizə aparacaqlar. Iki gün davam edəcək yarışda gimnastlar fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə öz aralarında qalibləri müəyyənləşdirəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən milli yarışların, gimnastlarımızın mötəbər yarışlar ərəfəsində yoxlama məşqlərinin, müxtəlif nümunəvi çıxışlarının eləcə də, ustad dərslərinin bölgələrdə təşkili artıq bir ənənə halını alıb.
Xatırladaq ki, ilk dəfə olaraq 2011-ci ildə bədii gimnastika üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı paytaxt Bakıda deyil, məhz Qusarda keçirilib. 2015-ci ildə isə Mingəçevirdə yerləşən “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində bədii gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan birinciliyi və 3-cü Bölgələrarası Kubok təşkil edilib.
Dostluq yarışının bölgədə təşkil olunması regionlarda gimnastikanın inkişafı, bu növə olan marağın və kütləviliyin artırılması məqsədi daşıyır.
Gimnastikasevərlər paytaxtımızda keçirilən çempionat və birinciliklərdə olduğu kimi, Dostluq yarışında da zəriflərin həyəcanlı mübarizəsini canlı izləmək imkanı əldə edəcəklər.
Məlumat üçün bildirək ki, Dostluq yarışında tamaşaçı qismində iştirak edəcək şəxslər etibarlı olan COVID-19-a qarşı peyvənd olunmanı təsdiqləyən peyvənd sertifikatına və ya COVID-19-dan sağalaraq immunitetə malik olmanı təsdiqləyən sənədə, COVID-19-a qarşı peyvənd əks-göstərişi müəyyən edən əks-göstəriş sertifikatına (yaşı 18-dən aşağı olan şəxslər istisna olmaqla) malik olmalıdırlar.

Дружеская встреча по художественной гимнастике, посвященная дню независимости
27-го и 28-го мая в Олимпийском спортивном комплексе Шеки впервые пройдет дружеская встреча по художественной гимнастике, посвященная Дню независимости. В соревновании по художественной гимнастике, спортсменки будут соревноваться в индивидуальной программе (пре-юниорки - 2010-2011 г. рождения, юниорки - 2007-2009 г. рождения, взрослые - 2006 г. рождения и старше) и в групповых упражнениях (пре-юниорки - 2010-2011 г. рождения, взрослые - 2006 г. рождения и старше). В ходе двухдневных соревнований, гимнастки определят победителей в многоборье и по отдельным предметам, как в индивидуальной, так и в групповых упражнениях.
Следует отметить, что организация Федерацией гимнастики Азербайджана (AGF) национальных соревнований, контрольных тренировок наших гимнасток перед престижными соревнованиями, различных показательных выступлений, а также мастер-классов в регионах уже стала традицией.
Впервые в 2011-м году, 18-й Чемпионат Азербайджана по художественной гимнастике проводился не в столице Баку, а в Гусарах. В 2015-м году, в Олимпийском Образовательно-спортивном центре “Кюр” в Мингячевире было организовано 23-е Первенство Азербайджана и 3-й Кубок Регионов по художественной гимнастике.
Организация товарищеских соревнований направлена на развитие гимнастики в регионах, а также популяризации данного вида.
Любители гимнастики получат возможность напрямую наблюдать за захватывающими выступлениями элегантных гимнасток.
Лица, участвующие в этих соревнованиях в качестве зрителей, должны иметь при себе действующий сертификат вакцинации от COVID-19 или иммунный сертификат, сертификат о противопоказании к вакцине от COVID-19, за исключением лиц, не достигших 18-летнего возраста.