Bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışı
Mayın 27-si və 28-də Şəki Olimpiya İdman Kompleksində ilk dəfə bədii gimnastika üzrə 28 May Müstəqillik Gününə həsr edilmiş Dostluq yarışı keçiriləcək. Şəkinin bədii gimnastika üzrə ev sahibliyi edəcəyi ilk yarışda idmançılar fərdi (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, gənclər - 2007-2009-cu il, böyüklər - 2006-cı il və daha böyük) və qrup hərəkətləri proqramında (yeniyetmələr - 2010-2011-ci il, böyüklər – 2006-cı il və daha böyük) mübarizə aparacaqlar. Iki gün davam edəcək yarışda gimnastlar fərdi və qrup hərəkətləri proqramında çoxnövçülükdə və ayrı-ayrı alətlər üzrə öz aralarında qalibləri müəyyənləşdirəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyası tərəfindən milli yarışların, gimnastlarımızın mötəbər yarışlar ərəfəsində yoxlama məşqlərinin, müxtəlif nümunəvi çıxışlarının eləcə də, ustad dərslərinin bölgələrdə təşkili artıq bir ənənə halını alıb.
Xatırladaq ki, ilk dəfə olaraq 2011-ci ildə bədii gimnastika üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı paytaxt Bakıda deyil, məhz Qusarda keçirilib. 2015-ci ildə isə Mingəçevirdə yerləşən “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində bədii gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan birinciliyi və 3-cü Bölgələrarası Kubok təşkil edilib.
Dostluq yarışının bölgədə təşkil olunması regionlarda gimnastikanın inkişafı, bu növə olan marağın və kütləviliyin artırılması məqsədi daşıyır.
Gimnastikasevərlər paytaxtımızda keçirilən çempionat və birinciliklərdə olduğu kimi, Dostluq yarışında da zəriflərin həyəcanlı mübarizəsini canlı izləmək imkanı əldə edəcəklər.
Məlumat üçün bildirək ki, Dostluq yarışında tamaşaçı qismində iştirak edəcək şəxslər etibarlı olan COVID-19-a qarşı peyvənd olunmanı təsdiqləyən peyvənd sertifikatına və ya COVID-19-dan sağalaraq immunitetə malik olmanı təsdiqləyən sənədə, COVID-19-a qarşı peyvənd əks-göstərişi müəyyən edən əks-göstəriş sertifikatına (yaşı 18-dən aşağı olan şəxslər istisna olmaqla) malik olmalıdırlar.

On May 27 & 28, Shaki Olympic Sports Complex will host the Friendly competition in Rhythmic Gymnastics for the first time. The competition is dedicated to May 28 - Independence Day. At the first Rhythmic Gymnastics competition, hosted by Shaki, athletes will perform in the Individual program (pre-juniors - 2010-2011, juniors - 2007-2009, seniors - born in 2006 and older) and within Groups (pre-juniors - 2010-2011, seniors - born in 2006 and older). During the two-day competition, winners will be determined in the All-Around & with Apparatus both in the Individual program and Group exercises.
It should be mentioned that the organization of national competitions, dress rehearsal of our gymnasts on the eve of major competitions, various exhibition performances, as well as master classes in the regions, by Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), has already become a tradition.
In 2011, the 18th Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics was held in Gusar for the first time. In 2015, there were organized the 23rd Azerbaijan Championship and 3rd Interregional Cup in Rhythmic Gymnastics in Mingachevir at the Kur Olympic Sports Center.
The organization of the friendly competition in the region aims to develop Gymnastics in the regions, increase the interest and popularity in this discipline.
Gymnastics fans will have the opportunity to watch the exciting competition of the graceful representatives live at the Friendship Competition, as well as at the Championships held in our capital.