İyunun 1-də İtaliyanın Rimini şəhərində start götürən batut gimnastikası və tamblinq üzrə 28-ci Avropa çempionatı davam edir. Yarışda millimizin üzvləri 1 qızıl, 1 bürünc medal qazanıblar.
Komandamıza ən yüksək nəticəni gənclər arasında batut üzrə sinxron cütlüyümüz Maqsud Mahsudov və Hüseyn Abbasov qazandırıb. Belə ki, onlar sinxron proqramda bütün rəqiblərini üstələyərək 48.420 xalla fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində yer alıblar.
Tamblinq üzrə yığmamızın üzvləri Adil Hacızadə (23.700 xal), Mixail Malkin (31.200 xal) və Tofiq Əliyev (27.500 xal) böyüklər arasında komanda yarışında bürünc medala sahib çıxıblar.
Bu gün Avropa çempionatında tamblinq üzrə gənclər arasında komanda yarışlarının finalı təşkil ediləcək. Komanda yarışlarında ölkəmizi gimnastlarımız Bilal Qurbanov, Aleksey Karataşov, Hüseyn Əsədullayev təmsil edəcəklər.
Sabah fərdi proqramda tamblinq üzrə final mərhələsi, batut üzrə  yarımfinal mərhələsi keçiriləcək.
Tamblinq üzrə fərdi proqramda böyüklər arasında Mixail Malkin və Tofiq Əliyev, gənclər arasında isə Hüseyn Əsədullayev çıxış edəcəklər.
Batut üzrə fərdi proqramda gənclər arasında Hüseyn Abbasov və Maqsud Mahsudov, böyüklər arasında isə Selcan Mahsudova mübarizəyə qoşulacaq.
Xatırladaq ki, mayın 26-dan 28-dək eyni şəhərdə batut gimnastikası və tamblinq üzrə keçirilən 3-cü “Aere Trampoline Cup” beynəlxalq turniri və Dünya kubokunda da idmançılarımız uğurla çıxış etmişdilər.  Belə ki, beynəlxalq turnirdə 3 qızıl, 1 gümüş medal, Dünya kubokunda isə tambliq üzrə 1 gümüş medal əldə olunmuşdu.

Наши гимнасты завоевали золотые и бронзовые медали на чемпионате Европы
28-й чемпионат Европы по прыжкам на батуте и акробатической дорожке (тамблинг), стартовавший 1-го июня в Римини (Италия), продолжается. Члены нашей Национальной команды завоевали в соревнованиях 1 золотую и 1 бронзовую медали.
Наша синхронная пара по прыжкам на батуте - Магсуд Магсудов и Гусейн Аббасов добилась наивысшего результата для нашей команды. Таким образом, они опередив всех соперников в синхронной программе, смогли удостоиться высшей ступени пьедестала почета с 48,420 баллами.
Члены нашей сборной команды по прыжкам на акробатической дорожке - Адиль Гаджизаде (23,700 балла), Михаил Малкин (31,200 балла) и Тофиг Алиев (27,500 балла) завоевали бронзовые медали в командных соревнованиях среди взрослых.
Сегодня на чемпионате Европы пройдут финалы командных соревнований по прыжкам на акробатической дорожке среди юниоров. Гимнасты из Азербайджана - Билал Гурбанов, Алексей Караташов, Гусейн Асадуллаев представят нашу страну в командных соревнованиях.
Завтра в индивидуальной программе пройдет финальный этап по прыжкам на акробатической дорожке и полуфинальный этап по прыжкам на батуте.
В индивидуальной программе по прыжкам на акробатической дорожке среди взрослых выступят Михаил Малкин и Тофиг Алиев, а среди юниоров - Гусейн Асадуллаев.
В индивидуальной программе по прыжкам на батуте среди юниоров выступят Гусейн Аббасов и Магсуд Магсудов, а среди взрослых - Сельджан Магсудовa.
Напомним, что наши спортсмены также успешно выступили на 3-м международном турнире “Aere Trampoline Cup” по прыжкам на батуте и на акробатической дорожке (тамблинг), прошедшим с 26-го по 28-ое мая в этом же городе и на Кубке мира. Так, на международном турнире было завоевано 3 золотые и 1 серебряная медали, а на Кубке мира по прыжкам на акробатической дорожке - 1 серебряная медаль.