Selcan Mahsudovadan bürünc medal
Fevralın 18-i və 19-da paytaxtımız gimnastika üzrə ilin ilk beynəlxalq yarışına, batut gimnastikası üzrə Dünya kubokuna ev sahibliyi etdi.
Ölkəmizdə bu növ üzrə altıncı dəfədir ki, təşkil olunan Dünya kubokunda Azərbaycanla yanaşı, 15 ölkədən 62 gimnast fərdi və sinxron proqramda çıxış etdi.
Yarış təmsilçimiz Selcan Mahsudovanın uğurlu çıxış ilə yadda qaldı.
Təsnifat mərhələsini özünəinamlı çıxışı ilə üçüncü pillədə başa vurararaq finala yüksələn idmançımız həlledici mərhələdə hakimlərdən 53.510 xal toplayaraq bürünc medala layiq görüldü.
Xatırladaq ki, idmançımız ötən il ölkəmizdə keçirilən Dünya kubokunda gümüş medala layiq görülərək Azərbaycanın batut gimnastikası tarixində qadınlar arasında fərdi növdə ilk medala sahib çıxmışdı.
Qadınlar arasında fərdi növdə ilk pillədə Braziliya təmsilçisi Kamilla Qomes (54,860 xal) qərarlaşdı. Fransalı Lea Labrousse (53,970 xal) isə gümüş medal qazandı.
Kişi batutçuların fərdi yarışında Qazaxıstan təmsilçisi Danil Mussabayev (59,240 xal) birinci oldu. İspaniyalı Xorxe Martin 58,530 xalla gümüş, fransalı Allan Morante 58,270 xalla yarışı üçüncü pillədə başa vurub.
Braziliya təmsilçiləri Gomes Alice (qadınlar arasında), Dutra Rayan (kişilər arasında) icra üzrə ən yüksək xal toplayaraq “AGF Trophy” kubokuna sahib oldular.
Qeyd edək ki, fərdi proqramda kişilər və qadınlar arasında qaliblərin mükafatlandırma mərasimində gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov və nazir müavini Mariana Vasileva da iştirak ediblər.
Qadınlar arasında sinxron batut proqramı üzrə Braziliya  komandası 46.340 xalla 1-ci, Ukrayna cütlüyü 46.010 xalla 2-ci, ABŞ-2 komandası isə 44.500 xalla üçüncü pillədə qərarlaşdı.

Our capital hosted the first international gymnastics competition of the year - the FIG Trampoline Gymnastics World Cup on February 18 & 19.
At the competition, organized in this Gymnastics discipline in our country for the sixth time, along with Azerbaijan, 62 gymnasts from 15 countries performed at the World Cup in the Individual & Synchronized programs.
The competition was remembered with the successful performance of our representative - Seljan Mahsudova.
Our athlete, who ranked 3rd with a confident performance and reached the Finals at the Qualifications, was awarded with the Bronze medal having received 53.510 points from the judges at the final stage.
It should be mentioned that our athlete won the Silver medal at the World Cup held in our country last year, which was the first medal in history of the Azerbaijani Trampoline Gymnastics won in the women’s Individual program.
Brazil’s Camilla Gomes (54.860 points) took the 1st place in the Women’s Individual program. France’s Lea Labrousse (53.970 points) won the Silver medal.
Representative of Kazakhstan - Daniel Mussabayev (59.240 points) became the first in the Men’s Individual program. Spain’s Jorge Martin won the Silver (58.530 points), and France’s Allan Morante ranked 3rd (58.270 points).
Having recevied the highest execution score, Brazilian representatives - Gomes Alice (among women), Dutra Rayan (among men) won the “AGF Trophy”.
It should be mentioned that the Minister of Youth and Sports - Mr. Farid Gayibov & Deputy Minister - Mrs. Mariana Vasileva also participated in the Awarding Ceremony of Individual gymnasts.
In the Women’s Synchronized Trampoline program, the Brazilian team ranked 1st (46.340 points), the Ukrainian Pair – 2nd (46,010 points), while the USA’s second pair took the 3rd place (44,500 points).
In the Men’s Synchronized Trampoline program, the Kazakhstan’s first pair took the 1st place (51,940 points), the German pair ranked 2nd (51,080 points), while the Portuguese pair took the 3rd place (50,730 points).