Elastiklik, güc, artistizm və başqa bir çox bacarığın ayrılmaz vəhdətindən bəhrələnən idman gimnastikasının başdöndürən dünyasına səyahət! Gimnastlarımız 9 və 10 may tarixlərində ölkəmizdə gimnastikanın nəbzinin atdığı doğma məkanda – Milli Gimnastika Arenasında kişi idman gimnastikası üzrə 29-cu, qadın idman gimnastikası üzrə 8-ci açıq Bakı çempionatı və açıq Bakı birinciliyində iştirak edəcək. Balakən Olimpiya İdman Kompleksi, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi, “Ocaq” Sport Klubu (Bakı və Sumqayıt bölmələri), İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi və Təhsil Respublika İdman Mərkəzinin Sumqayıt şəhər 1 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Şahmat Məktəbini 24 qadın və 29 kişi olmaqla ümumilikdə 53 idmançı təmsil edəcək.
Bakı çempionatında böyüklər (2008-ci il və daha böyüklər), gənclər (2011-2009), yeniyetmələr (2012-2013) yaş kateqoriyasında qadın idman gimnastikasının nümayəndələri, böyüklər (2006-cı il və daha böyüklər), gənclər (2007-2008 / kateqoriya A), gənclər (2009-2010 / kateqoriya B), yeniyetmələr (2011-2012) yaş kateqoriyalarında isə kişi idman gimnastikasının təmsilçiləri mübarizə aparacaqlar. Bakı birinciliyində iştirak edəcək idmançılar arasında kişi idman gimnastikasının yeniyetmələr (2011-2012), uşaqlar (2013-2014), balacalar (2015-2016), kiçiklər (2017), qadın idman gimnastikasının isə gənclər (2011-2009) və yeniyetmələr (2012-2013) yaş qrupuna aid nümayəndələri yer alacaq. Xanım idmançılar dayaqlı tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri, sərbəst hərəkətlərdə, kişi gimnastlar isə sərbəst hərəkətlər, gimnastika atı, halqalar, dayaqlı tullanma, parallel qollar və turnikdə özlərini sınayacaqlar.
İdmançıların icra edəcəyi mayallaq aşma, salto və fırlanma elementləri yarışa tamaşa edən hər kəsin heyrətdən başını döndürəcək! Müqayisəsi olmayan güc və estetika nümayişini izləmək fürsətini qaçırmayın.

29-й открытый чемпионат Баку и открытое первенство Баку по мужской спортивной гимнастике, 8-й открытый чемпионат Баку и открытое первенство Баку по женской спортивной гимнастике
Путешествие в головокружительный мир спортивной гимнастики, где сочетается неразрывное единство гибкости, силы, артистизма и многих других навыков! С 9-го по 10-е мая, наши гимнасты примут участие на 29-м Открытом чемпионате Баку и Открытом первенстве Баку по мужской спортивной гимнастике, 8-м открытом чемпионате Баку и открытом первенстве Баку по женской спортивной гимнастике в родном сооружении, где бьется сердце гимнастики нашей страны - “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики). В общей сложности, 53 гимнастов (24 женщин и 29 мужчин) представят Олимпийский спортивный комплекс Балакенского района, Культурный центр Зиря, спортивный клуб “Oджаг” (Бакинское и Сумгаитское секции), Специализированную детско-юношескую школу гимнастики олимпийского резерва, а также Детско-юношескую спортивную шахматную школу №1 олимпийского резерва Республиканского Спортивного Центра “Тахсил” города Сумгаит.
На Чемпионате Баку, женщины поведут борьбу в возрастных категориях взрослых (2008г. рождения и старше), юниоров (2009-2011), пре-юниоров (2012-2013), а мужчины - среди взрослых (2006г. рождения и старше), юниоров / А (2007-2008), юниоров / В (2009-2010), пре-юниоров (2011-2012). На Первенстве Баку, пре-юниоры (2011-2012), дети (2013-2014), малыши (2015-2016), младшие (2017) выступят в соревнованиях по мужской спортивной гимнастике, а женщины продемонстрируют свои программы в возрастных категориях среди юниоров (2009-2011), а также пре-юниоров (2012-2013). Спортсменки выступят на опорном прыжке, разновысоких брусьях, бревно, в вольных упражнениях, а мужчины испытают свои силы в вольных упражнениях, коне, кольцах, опорном прыжке, параллельных брусьях и перекладине.
Элементы прыжков, кувырков и вращений в исполнении спортсменов вызовут головокружительные эмоции у каждого, кто будет наблюдать за соревнованиями! Не упустите возможность стать свидетелем несравненного проявления силы и эстетики.