Elastiklik, güc, artistizm və başqa bir çox bacarığın ayrılmaz vəhdətindən bəhrələnən idman gimnastikasının başdöndürən dünyasına səyahət! Gimnastlarımız 9 və 10 may tarixlərində ölkəmizdə gimnastikanın nəbzinin atdığı doğma məkanda – Milli Gimnastika Arenasında kişi idman gimnastikası üzrə 29-cu, qadın idman gimnastikası üzrə 8-ci açıq Bakı çempionatı və açıq Bakı birinciliyində iştirak edəcək. Balakən Olimpiya İdman Kompleksi, Zirə Mədəniyyət Mərkəzi, “Ocaq” Sport Klubu (Bakı və Sumqayıt bölmələri), İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər Gimnastika Məktəbi və Təhsil Respublika İdman Mərkəzinin Sumqayıt şəhər 1 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Şahmat Məktəbini 24 qadın və 29 kişi olmaqla ümumilikdə 53 idmançı təmsil edəcək.
Bakı çempionatında böyüklər (2008-ci il və daha böyüklər), gənclər (2011-2009), yeniyetmələr (2012-2013) yaş kateqoriyasında qadın idman gimnastikasının nümayəndələri, böyüklər (2006-cı il və daha böyüklər), gənclər (2007-2008 / kateqoriya A), gənclər (2009-2010 / kateqoriya B), yeniyetmələr (2011-2012) yaş kateqoriyalarında isə kişi idman gimnastikasının təmsilçiləri mübarizə aparacaqlar. Bakı birinciliyində iştirak edəcək idmançılar arasında kişi idman gimnastikasının yeniyetmələr (2011-2012), uşaqlar (2013-2014), balacalar (2015-2016), kiçiklər (2017), qadın idman gimnastikasının isə gənclər (2011-2009) və yeniyetmələr (2012-2013) yaş qrupuna aid nümayəndələri yer alacaq. Xanım idmançılar dayaqlı tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri, sərbəst hərəkətlərdə, kişi gimnastlar isə sərbəst hərəkətlər, gimnastika atı, halqalar, dayaqlı tullanma, parallel qollar və turnikdə özlərini sınayacaqlar.
İdmançıların icra edəcəyi mayallaq aşma, salto və fırlanma elementləri yarışa tamaşa edən hər kəsin heyrətdən başını döndürəcək! Müqayisəsi olmayan güc və estetika nümayişini izləmək fürsətini qaçırmayın.

A journey into the dizzying world of Artistic Gymnastics, benefiting from the inseparable unity of flexibility, strength, artistry and many other skills! On May 9 & 10, our gymnasts will take part in the 29th Open Baku Championships & Age Categories competitions in Men’s Artistic Gymnastics, the 8th Open Baku Championships & Age Categories competitions in Women’s Artistic Gymnastics at the native place where Gymnastics heart beats in our country - “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena). A total of 53 (29 male & 24 female) athletes from Balakan Olympic Sports Complex, Zira Cultural Center, Ojaq Sport Club (Baku & Sumgait sections), Specialized Children-Youth Gymnastics School of Olympic Reserves and Specialized Children-Youth Sports Chess School No.1 of Olympic Reserves of Sumgait City Branch of “Tahsil” Republican Sports Center will participate in this tournament.
At the Baku Championships, Women’s Artistic gymnasts will test their strength in the age categories of Seniors (born in 2008 and older), Juniors (2009-2011), Pre-juniors (2012-2013), while Men’s Artistic gymnast will compete in the age categories of Seniors (born in 2006 and older), Juniors / A (2007-2008), Juniors / B (2009-2010), Pre-juniors (2011-2012).
At the Baku Championship among Age Categories, male athletes will perform in the age categories of Pre-juniors (2011-2012), Children (2013-2014), Youngsters (2015-2016), Minors (2017). Junior (2009-2011) & Pre-junior (2012-2013) representatives of Women’s Artistic Gymnastics will also demonstrate their skills. Gymnasts at the Women’s Artistic Gymnastics event will perform on Vault, Uneven Bars, Balance Beam, Floor Exercises, while Men’s Artistic gymnasts will test their strength on Floor, Pommel Horse, Rings, Vault, Parallel Bars & Horizontal Bar.
The elements of jumping, somersault and rotation performed by the athletes will make dizzy impression who watch the event! Don’t miss the opportunity to witness an incomparable display of power and aesthetics.