Bu gün Bakıda bədii gimnastika üzrə 21-ci Azərbaycan çempionatı keçirilir. Yarışlarda 22 senior gimnast, həmçinin 1999-2001-ci il təvəllüdlü idmançılar da iştirak edirlər. Gimnastlar mütləq çoxnövçülükdə, o cümlədən ayrı-ayrı növlər üzrə medallar uğrunda yarışırlar.
Azərbaycanın hazırkı çempionu Marina Durunda şübhəsiz ki, öz titulunu qoruyub saxlamaq və ikinci dəfə qızıl medal qazanmaq niyyətindədir. 1-ci yer uğrunda mübarizədə onun əsas rəqibləri LaləYusifova, Gülsüm Şəfizadə və Nülufər Niftalıyeva hesab olunurlar.
Yarışlarda Respublika Kompleks İdman Məktəbi və "Baku Flames" klubunun gimnastları ilə yanaşı, "Neftçi", Bakı Gimnastika Məktəbi, "Spartak", Şağan OİK və "Ocaq Sport Klubu"-nun idmançıları da iştirak edirlər. Turnirdə həmçinin Bakıda təlim-məşq toplanışlarda olan Macarıstan və Qazaxıstan gimnastları müsabiqədən kənar çıxışları nəzərdə tutulur.
Çempionatın Milli Gimnastika Arenasında keçirilməsi və 13-15 iyun tarixlərində təşkil olunacaq bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatı öncəsi test-turniri xarakteri daşıması yarışlara olan marağıdaha da artırmışdır.
Çempionat, ölkənin ən yaxşı gimnastlarının iştirak edəcəyi Qala-konsertin parlaq nümunəvi çıxışları ilə yekunlaşacaq.
Yarışlar saat 12:00-da başlanır
Yarışların keçirilmə yeri - Milli Gimnastika Arenası
Ünvan: Heydər Əliyev prospekti, 108A
Keçid: Koroğlu metrostansiyası.
| 11.30–11.50 | Hakimlərin püşkatması |
| 11.50–12.00 | Hakimlərin təqdimatı |
| 12.00–14.00 | Yuniorlar gimnastların halqa, top, gürzlər və lentlə çıxışları (A qrupu) |
| 14.00–14.30 | Fasilə |
| 14.30–16.30 | Yuniorlar və senior gimnastların halqa, top, gürzlər və lentlə çıxışları (B qrupu) |

The 21st Rhythmic Gymnastics Azerbaijan Championship will be held on April 19. 25 gymnasts, both seniors and the athletes born in 1999-2001 will take part in the tournament. Gymnasts will compete for the medals both in the all-around and in the finals with separate apparatus. A present champion of Azerbaijan Marina Durunda undoubtedly aims to defend her title and try the gold medal on for the second time. Her main rivals in the contest for the first place are considered to be Lala Yusifova, Gulsum Shafizada and Nilufar Niftaliyeva. Along with gymnasts of Republican Complex Sports School and “Baku Flames” club, the representatives of “Neftchi” and Baku Gymnastics School, “Spartak”, Shaghan Olympic Sports Complex and “Ojag sport” club will perform in the event.
Interest for the championship is also aroused by the fact that it will be organized at the National Gymnastics Arena as a test event for the European Championship to be held in Baku soon on June 13-15. The championship will be summed up with colorful Gala performances demonstrated by the best gymnasts of the country.
Competitions start at 12:00
Address: 108, Heydar Aliyev avenue
| 11.30–11.50 | Judges' draw |
| 11.50–12.00 | Judges' presentation |
| 12.00–14.00 | Competitions of junior gymnasts with a hoop, a ball, clubs and a ribbon (Group A) |
| 14.00–14.30 | Break |
| 14.30–16.30 | Competitions of junior and senior gymnasts with a hoop, a ball, clubs and a ribbon (Group B) |