Dekabrın 8-dən 11-dək Şəki Olimpiya İdman Kompleksində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyinə yubileyinə həsr olunmuş gimnastikanın 6 növü üzrə birgə yarışlar təşkil ediləcək.
Qədim tarixə və mədəniyyətə malik Şəki şəhərində keçiriləcək birgə yarışlar çərçivəsində idman gimnastikası və akrobatika gimnastikası üzrə 27-ci, qadın idman gimnastikası, batut gimnastikası üzrə 6-cı, tamblinq üzrə 18-ci Azərbaycan çempionatı, bədii gimnastika üzrə 27-ci, aerobika gimnastikası üzrə 6-cı Azərbaycan birinciliyi baş tutacaq.
Qeyd edək ki, indiyədək ölkəmizin müxtəlif bölgələrində gimnastika növləri üzrə yarışları təşkil edən Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ötən illərdən fərqli olaraq birgə yarışları ilk dəfə paytaxt Bakıda deyil, məhz bölgədə təşkil edəcək.
Dekabrın 9-da, yarışların açılış mərasimi zamanı tamaşaçılara dünya şöhrətli gimnastika ulduzlarının ifasında qala-şou təqdim olunacaq. İdmançılar təqdim edəcəkləri maraqlı nümunəvi çıxışları ilə azarkeşlərə öz ustalıqlarını nümayiş etdirəcəklər. Bu münasibətlə ölkəmizə təşrif buyuracaq idmançılar arasında qadın idman gimnastikası üzrə Böyük Britaniya yığmasını təmsil edən əslən azərbaycanlı Cessika (ikiqat Avropa çempionu, dünya çempionatının qızıl və ikiqat bürünc mükafatçısı, Tokio Olimpiya Oyunlarının komanda hesabında bürünc mükafatçısı) və Cenifer Qədirova (Tokio Olimpiya Oyunlarının komanda hesabında bürünc mükafatçısı, Avropa çempionatının komanda hesabında gümüş mükafatçısı) bacıları, kişi idman gimnastikası üzrə Tokio Olimpiya Oyunlarının bürünc mükafatçısı, ikiqat Avropa çempionu, türkiyəli Ferhat Arıcan, bədii gimnastika üzrə italiyalı dünya çempionu, Avropa çempionatının gümüş mükafatçısı Milena Baldassarri, akrobatika gimnastikası üzrə İsrailin kişi qrupunun üzvləri Amir Daus, Tomer Offir (dünya çempionatının bürünc mükafatçıları), Or Abraham (gənclər arasında Avropa çempionu), Rotem Amihai və dünya yaş qrupları yarışının qalibləri Yonatan Fridman və Amy Refaelidən ibarət qarışıq cütlük yer alıb.
İnanırıq ki, məhz tanınmış idmançıların iştirakı ilə keçiriləcək yubiley yarışı Şəki tamaşaçılarına unudulmaz anlar bəxş edəcək.

There will be organized the joint competitions in 6 Gymnastics disciplines dedicated to the 20th Anniversary of re-establishment of Azerbaijan Gymnastics Federation at the Shaki Olympic Sports Complex on December 8-11.
The 27th Azerbaijan Championship in Men’s Artistic Gymnastics & Acrobatic Gymnastics, the 6th Azerbaijan Championship in Women’s Artistic Gymnastics, Trampoline Gymnastics & Aerobic Gymnastics, the 18th Azerbaijan Championship in Tumbling and the 27th Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics and 6th Aerobic Gymnastics among Age Categories will be organized within the framework of the joint competitions to be held in the city of Sheki, which has an ancient history & culture.
It should be mentioned that Azerbaijan Gymnastics Federation, which has been organizing Gymnastics competitions in different regions of our country until now, will organize the joint competitions for the first time not in Baku, but in the region.
On December 9, during the Opening Ceremony of the competitions, the audience will be presented with a Gala show performed by world-famous Gymnastics stars. Athletes will demonstrate their skills to the fans with their interesting exhibition performances. Among the athletes, who will visit our country on this occasion, are members of the National Team of Great Britain originated from Azerbaijan in Women’s Artistic Gymnastics: Jessica (two-time European champion, Gold & two-time Bronze medalist of the World Championships, Bronze medalist of the Summer Olympic Games Tokyo-2020 in team competitions) and Jennifer Gadirova’s (Bronze medalist of the Summer Olympic Games Tokyo-2020 in team competitions, Ferhat Arıcan (Turkey) - Bronze medalist of the Summer Olympic Games Tokyo-2020 in Men’s Artistic Gymnastics & two-time European champion, Milena Baldassarri (Italy) - World champion in Rhythmic Gymnastics, Silver medalist of the European Championships, members of the Israeli National Team in Men’s Group in Acrobatic Gymnastics - Amir Daus, Tomer Offir (Bronze medalists of the World Championships), Or Abraham (European champion among juniors), Rotem Amihai & the winners of the World Age Group competitions within Mixed Pair - Yonatan Fridman & Amy Refaeli.
We believe that audience of Shaki will enjoy events dedicated to AGF’s Anniversary with the participation of famous athletes.