Qədimlik və müasirliyin təcəssümü olan Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhəri qədəm qoyduğumuz ildə gimnastika həvəskarlarını ölkədə ilk dəfə keçiriləcək idman gimnastikası üzrə FIG Dünya "Challenge" Kuboku ilə salamlayır.
Yarışlar 2015-ci ildə İlk Avropa Oyunları zamanı altı gimnastika növünə ev sahibliyi etmiş Milli Gimnastika Arenasında keçiriləcəkdir. Bu ilin ilk Dünya Kuboku kişi və qadın gimnastlar arasında 19-21 fevral tarixlərində baş tutacaq.
Kubokda 19 ölkəni təmsil edən nümayəndə heyətlərinin tərkibində ümumilikdə 146 nəfər iştirakçı var. Yarışlarda ayrı-ayrı alətlər üzrə medallar uğrunda 44 kişi və 22 qadın gimnast mübarizə aparacaq.
Yarışlar boyunca Bakı tamaşaçısını kişi gimnastlardan üçqat Dünya Çempionu (sərbəst hərəkətlər və komanda hesabı) Kenzo Siray (Yaponiya), gimnastika atı üzərində hərəkətlərdə Dünya Çempionatının bürünc medalçısı Kaya Kazuma (Yaponiya) və xalça üzərində sərbəst hərəkətlər üzrə Avropa Çempionu Aleksandr Şatilov (İsrail) və digər gimnastlar öz çıxışları ilə sevindirəcək.
Yarışların tanınmış qadın gimnastları isə Olimpiya (komanda hesabı), Dünya (sərbəst hərəkətlər, dayaqla tullanma və komanda hesabı) və Avropa (dayaqla tullanma) Çempionu Oksana Çusovitina (hazırda Özbəkistanı təmsil edən), Yeniyetmələrin Yay Olimpiya Oyunlarının sərbəst hərəkətlər üzrə çempionu Flavia Lopes Sarayva (Braziliya) və Dünya Kuboklarının üçqat qızıl medalçısı (dayaqla tullanma və sərbəst hərəkətlər) Dorina Bötsogödür (Macarıstan).
Təbii ki, favoritlər arasında Dünya Çempionatının parallel qollar üzərində bürünc medalçısı, Bakı-2015 İlk Avropa Oyunlarında beş medala layiq görülmüş yeganə Azərbaycan idmançısı Oleq Stepko və komanda hesabında onunla birgə bürünc mükafat qazanmış Petro Paxnyuk da yer alır.
Azərbaycanı yarışlarda zərif cinsin nümayəndələrindən Marina Nekrasova, Yuliya İnşina və Mariya Smirnova təmsil edir.
İdman yarışlarının ilk iki günündə kişi və qadın gimnastları arasında Kubokun təsnifat mərhələləri, sonuncu günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar keçiriləcək.
Tamaşaçıların yarışlardan daha çox zövq alması üçün Kubok boyunca müxtəlif müsabiqələr və əyləncə xarakterli fləşmoblar təşkil olunacaq.

Столица Азербайджана - Баку, являющаяся олицетворением древности и современности, в наступившем году приветствует любителей гимнастики на Кубке Мира по спортивной гимнастике серии FIG “Challenge”, который впервые проводится в нашей стране.
Кубок состоится на Milli Gimnastika Arenası (Национальная Арена Гимнастики), принявший соревнования по шести видам гимнастики во время 1-ых Европейских Игр Баку 2015. Первый Кубок Мира серии FIG “Challenge” нынешнего года по мужской и женской спортивной гимнастике пройдет с 19 по 21 февраля.
В целом, в составе делегаций из 19-ти стран на Кубке примут участие 146 человек. 46 мужчин и 22 женщин будут бороться за медали в финалах по отдельным снарядам.
Зрителей своими захватывающими выступлениями обрадует трехкратный Чемпион Мира (вольные упражнения и командный зачет) - Кэндзо Сираи (Япония), бронзовый призер Чемпионата Мира (конь-махи) - Кая Казума (Япония) и Чемпион Европы (вольные упражнения) - Александр Шатилов (Израиль).
На соревнованиях среди женщин примут участие такие спортсменки, как Олимпийская Чемпионка (командный зачет), победительница Чемпионата Мира (вольные упражнения, опорный прыжок и командный зачет) и Европы (опорный прыжок) - Оксана Чусовитина (ныне представляющая Узбекистан), Чемпионка Юношеских Олимпийских Игр - Флавиа Сарайва (Бразилия) и трехкратный победитель (опорный прыжок, вольные упражнения) серии Кубков Мира - Дорина Бецоге (Венгрия).
Несомненно, одним из фаворитов Кубка Мира будет бронзовый призер Чемпионата Мира (параллельные брусья), единственный азербайджанский спортсмен, удостоившийся 5-ти медалей во время 1-ых Европейских Игр Баку-2015 Олег Степко, а также его товарищ по команде Петро Пахнюк, вместе завоевавшие бронзовую медаль в командном зачете.
На соревнованиях среди женщин, Азербайджан представят Юлия Иншина, Марина Некрасова и Мария Смирнова.
В первый и во второй день соревнований пройдет квалификация. Финалы по отдельным снарядам состоятся в заключительный день Кубка.