Xanımlar və cənablar!
Bədii gimnastika üzrə 37-ci Dünya Çempionatının iştirakçıları və qonaqlarını ürəkdən salamlayıram. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına (FIG) göstərdiyi etimada görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Belə nüfuzlu yarışlara ev sahibliyi etmək bizim üçün böyük şərəf və böyük məsuliyyətdir.
İlk dəfə deyil ki, Bakı öz qapılarını mötəbər idman yarışları iştirakçılarının üzünə açır. Uzun müddətdir ki, Azərbaycan regionun qeyri-rəsmi idman paytaxtı titulunu qazanıb. Ölkəmizdə müxtəlif idman növləri üzrə Avropa və Dünya Çempionatları keçirilib, 2015-ci ildə Azərbaycan İlk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edib. 2005-ci ildə isə Bakıda ilk dəfə bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı keçirilib.
O zaman müstəqilliyini yenicə bərpa etmiş Azərbaycanda gimnastikanın dinamik inkişafı yeni başlayırdı və gimnastika məktəbinin indiki nailiyyətləri üçün təməl qoyulurdu. Bu gün ölkəmizdə müasir gimnastikanın bir çox növləri uğurla inkişaf etdirilir. İdmançılarımız ən nüfuzlu beynəlxalq yarışların fəxri kürsülərinə yüksəlirlər. Gimnastika bölmələri Bakı və Azərbaycanın bölgələrində populyardır. Bu gözəl və ahəngdar idman növü həqiqətən də ölkəmizdə kütləvi və çox seviləndir. İdman infrastrukturasında da Azərbaycanda böyük inkişaf müşahidə olunur. Azərbaycanın Milli Gimnastika Arenası müntəzəm olaraq, gimnastikanın olimpiya növləri üzrə nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edir. Bir çox ölkələrin idmançıları buraya təlim-məşq toplanışlarına gəlirlər. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanın gimnastika məktəbi beynəlxalq idman ictimaiyyəti tərəfindən də tanınır.
İndi isə biz - böyük və mehriban ümumdünya gimnastika komandasının üzvləri qonaqpərvər Azərbaycan torpağında yenidən görüşəcəyik. Dünya Çempionatının bütün iştirakçılarına uğurlar, qələbələr və şəxsi rekordlar arzulayıram. Əminəm ki, idman həvəskarları gözəl və yadda qalan çıxışların şahidi olacaqlar. Dünya Çempionatının təşkilində iştirak edən hər kəsə - Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə, Təşkilat Komitəsinin bütün üzvlərinə, idmançılara və azarkeşlərə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Əminəm ki, Siz, əziz iştirakçılar və çempionatın qonaqları, bizim Bakının necə gözəl bir şəhər olduğunu görəcək və Azərbaycan xalqının səmimiliyi və isti münasibətini hiss edəcəksiniz. Bir daha sizə can sağlığı, sülh və əmin-amanlıq arzulayıram!
Mehriban Əliyeva
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti
Yayın son günləri gimnastika dünyasının diqqəti bir daha Azərbaycan paytaxtı Bakıya cəmlənəcək. Belə ki, 14 ildən sonra ölkəmiz yenidən ən önəmli yarışlarından biri - Bədii Gimnastika üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək.
16-22 sentyabr tarixlərində keçiriləcək yarış yalnız bütün dünyadan olan bədii gimnastların birincilik uğrunda mübarizəsi ilə deyil, eyni zamanda 2020-ci ildə Tokioda (Yaponiya) təşkil ediləcək 32-ci Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıması ilə əlamətdar olacaq.
61 ölkənin iştirak edəcəyi çempionatda həm fərdi gimnastlar, həm də qrup hərəkətləri komandaları 7 gün boyunca baş tutacaq ayrı-ayrı alətlər və çoxnövçülük yarışlarında ən yaxşıların sırasında olmağa çalışacaqlar. Eyni zamanda komanda hesabında ən güclülərin adları açıqlanacaq.
İlkin qeydiyyat siyahısına əsasən yarışda çıxış edəcək 300-dən çox gimnast Olimpiadaya yeni namizəd olmaq üçün bütün güclərini toplayaraq yarışacaqlar. Belə ki, fərdi proqramda çoxnövçülük üzrə ilk 16-lıqda yer alan gimnastlar (bir ölkədən maksimum 2 gimnast olmaqla) lisenziya əldə etmiş olacaqlar. Qrup hərəkətləri komandalarına gəldikdə isə, ötən ilin Dünya Çempionatının nəticələrinə əsasən Bolqarıstan, Rusiya və İtaliya artıq lisenziyanı təmin edib. Bu ilin çempionatında çoxnövçülük xalları üzrə daha 5 ən yaxşı komanda Tokioya vəsiqə qazanacaq.
“Nağıllar gerçəkləşək” (“Fairy Tales will come to life”) devizi altında təşkil edilən çempionatın ən yadda qalan hissələrindən biri isə möhtəşəm açılış mərasimi olacaqdır. Təşkilatçılar bu dəfə də rəngarəng, bənzərsiz və izləyənləri nağıllar aləminə səyahətə aparacaq bir şou vəd edirlər. Mərasimdə Şərq motivləri əsasında səhnələşdirilmiş “Şərq nağılı” adlı şou ilə yanaşı, Azərbaycanın məşhur ifaçılarının iştirakı da təsdiq olunmuşdur.
Belə ki, çempionatın məhz ilk günü – Açılış mərasimində ölkəmizlə yanaşı, digər ölkələrdə də məşhur olan Azərbaycanın xalq artisti, hit mahnıların ifaçısı Emin Ağalarov öz sevilən nəğmələri ilə izləyənləri sevindirəcək. Tanınmış Azərbaycan müğənnisi və bəstəkarı, əməkdar artist Tünzalə Ağayeva isə Azərbaycanın dövlət himnini a kapella şəklində ifa edəcək.
Açılış mərasiminin maraqlı məqamları bununla bitmir. Belə ki, mərasimdə Dünya Çempionatının ulduz səfiri Azərbaycanın sevilən müğənnisi, əməkdar artist Miri Yusif məhz bu yarış üçün xüsusi yazılmış mahnını səsləndirəcək.
Dünya Çempionatının səfiri çoxqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı, məşhur keçmiş rusiyalı gimnast Yana Batırşina da yarışları tamaşaçılarla birlikdə izləyəcək.
Bu çempionat zamanı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəsmi talismanı, hər kəsin sevimlisi “Qur-Qur” da sizinlə olacaq. Dünya səyahətindən Bakıya yenicə qayıtmış “Qur-Qur” sizinlə öz təəssüratlarını bölüşəcək.
Bundan başqa, yarış boyunca tamaşaçıları maraqlı müsabiqələr və əyləncəli anlar gözləyir.
Odur ki, belə əhəmiyyətli yarışda gimnastlarımıza dəstək olmaq və maraqlı anlar yaşamaq üçün biletlərinizi elə indi əldə edin. Yarışın biletlərini Arenanın kassasından, Gənclik Mall alış-veriş mərkəzindən, həmçinin onlayn (https://ticketing.mga.az/) almaq mümkündür. Qiymətlər isə 10, 15 və 20 manat təşkil edir.

Дорогие друзья и коллеги!
Сердечно приветствую всех участников и гостей 37-го Чемпионата мира FIG. Глубоко признательна Международной федерации гимнастики за оказанное доверие. Принимать у себя столь авторитетные соревнования — это большая честь и большая ответственность для нас.
Баку уже не в первый раз открывает двери перед участниками важных спортивных состязаний. Азербайджан давно завоевал титул неофициальной спортивной столицы региона. В нашей стране проходили чемпионаты Европы и мира по самым разным видам спорта, в 2015 году Азербайджан принимал у себя первые Европейские игры. А в 2005 году в Баку впервые прошел Чемпионат мира по художественной гимнастике.
Тогда в Азербайджане, недавно восстановившем свою независимость, только начиналось динамичное развитие гимнастики и закладывался фундамент нынешних достижений гимнастической школы. Сегодня в нашей стране успешно развиваются многие виды современной гимнастики. Наши спортсмены поднимаются на пьедестал почета самых авторитетных международных соревнований. В Баку и регионах Азербайджана большой популярностью пользуются секции и клубы гимнастики. Этот красивый и гармоничный вид спорта стал в нашей стране по-настоящему массовым и любимым. Большое развитие получила спортивная инфраструктура. Азербайджанская Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) регулярно принимает у себя авторитетные международные соревнования по олимпийским видам гимнастики. Спортсмены многих стран приезжают сюда на тренировочные сборы. Неслучайно, что азербайджанская школа гимнастики завоевала признание международной спортивной общественности.
Теперь нам, членам большой и дружной всемирной сборной команды по гимнастике, предстоят новые встречи на гостеприимной земле Азербайджана. Желаю всем участницам чемпионата мира FIG успехов, побед и личных рекордов, любителям спорта — красивых и запоминающихся зрелищ. Выражаю искреннюю благодарность всем, кто принимал участие в организации нашего чемпионата мира — руководству Международной федерации гимнастики, всем членам оргкомитета, спортсменам и болельщикам. Уверена, что вы, дорогие участники и гости чемпионата, увидите, как прекрасен наш Баку, убедитесь в радушии и теплоте азербайджанского народа. Еще раз желаю всем здоровья, мира и добра.
Мехрибан Алиева
Президент Федерации Гимнастики Азербайджана
В последние дни лета внимание мировой гимнастики будет вновь сосредоточено в столице Азербайджана - Баку. Итак, через 14 лет в нашей стране вновь пройдёт один из самых важных соревнований - 37-й Чемпионат мира по художественной гимнастике.
Соревнования, которые состоятся 16-22 сентября, знаменательны не только борьбой за первенство художественных гимнасток со всего мира, но и квалификацией на 32-е Олимпийские игры 2020 года в Токио (Япония).
В рамках чемпионата, гимнастки из 61-х стран, как в индивидуальной программе, так и среди групповых команд в целом, постараются оказаться среди самых лучших, в многоборье и в финалах по отдельным предметам, а представительницы индивидуальной программы также поведут борьбу в командном зачёте в течении семидневных соревнований.
Согласно предварительному списку, более 300 гимнасток, выступающих на соревнованиях, соберутся своими силами, чтобы стать новыми кандидатами на Олимпийские игры. Итак, гимнастки, занявшие первые 16 мест (максимум 2 гимнастки от страны) в индивидуальной программе многоборья станут обладательницами лицензий. А что касается команд в групповых упражнениях, по итогам прошлогоднего Чемпионата мира Болгария, Россия и Италия уже обеспечили себе лицензию. На чемпионате этого года лучшие 5 команд в групповых упражнениях многоборья получат шанс выступить в Токио.
Одной из запоминающихся частей чемпионата, организованного под девизом “Сказки воплотятся в жизнь” (“Fairy Tales will come to life”), станет церемония открытия. Организаторы обещают и на этот раз красочное, неповторимое шоу, которое увлечёт зрителей в путешествие в мир сказок. На церемонии открытия, наряду с шоу под названием “Восточная сказка”, поставленное по восточным мотивам, подтвердилось и участие известных Азербайджанских исполнителей.
Итак, в первый же день Чемпионата на церемонии открытия зрителей порадует своими песнями знаменитый не только в нашей, но и в других странах, народный артист Азербайджана, исполнитель хитов – Эмин Агаларов. Известная певица и композитор Азербайджана, заслуженный артист – Тунзаля Агаева исполнит Гимн Азербайджана в форме А капелла.
Интересные моменты церемонии открытия на этом не заканчиваются. Звёздный посол Чемпионата мира, любимый певец Азербайджана, заслуженный артист - Мири Юсиф исполнит песню, которая написана именно для этих соревнований.
Посол чемпионата мира, многократная Чемпионка мира, призёр Олимпийских игр, бывшая известная гимнастка России - Яна Батыршина также вместе со зрителями будет наблюдать за соревнованиями.
На этом Чемпионате также с вами будет официальный талисман Федерации гимнастики Азербайджана, любимый всеми «Гур-гур». «Гур-гур», который только что вернулся из путешествия по всему миру, поделится с вами своими впечатлениями.
Помимо этого, на протяжении соревнований зрителей ждут интересные конкурсы и развлекательные программы.
Так что, поторопитесь приобрести билеты, чтобы поддержать наших гимнасток и насладиться захватывающими моментами соревнований.
Билеты продаются в кассах Арены, в торговом центре “Ganjlik Mall”, а также онлайн (https://ticketing.mga.az/). Цена билетов составляет 10, 15 и 20 манат.