Xanımlar və cənablar!
Bədii gimnastika üzrə 37-ci Dünya Çempionatının iştirakçıları və qonaqlarını ürəkdən salamlayıram. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına (FIG) göstərdiyi etimada görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Belə nüfuzlu yarışlara ev sahibliyi etmək bizim üçün böyük şərəf və böyük məsuliyyətdir.
İlk dəfə deyil ki, Bakı öz qapılarını mötəbər idman yarışları iştirakçılarının üzünə açır. Uzun müddətdir ki, Azərbaycan regionun qeyri-rəsmi idman paytaxtı titulunu qazanıb. Ölkəmizdə müxtəlif idman növləri üzrə Avropa və Dünya Çempionatları keçirilib, 2015-ci ildə Azərbaycan İlk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edib. 2005-ci ildə isə Bakıda ilk dəfə bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı keçirilib.
O zaman müstəqilliyini yenicə bərpa etmiş Azərbaycanda gimnastikanın dinamik inkişafı yeni başlayırdı və gimnastika məktəbinin indiki nailiyyətləri üçün təməl qoyulurdu. Bu gün ölkəmizdə müasir gimnastikanın bir çox növləri uğurla inkişaf etdirilir. İdmançılarımız ən nüfuzlu beynəlxalq yarışların fəxri kürsülərinə yüksəlirlər. Gimnastika bölmələri Bakı və Azərbaycanın bölgələrində populyardır. Bu gözəl və ahəngdar idman növü həqiqətən də ölkəmizdə kütləvi və çox seviləndir. İdman infrastrukturasında da Azərbaycanda böyük inkişaf müşahidə olunur. Azərbaycanın Milli Gimnastika Arenası müntəzəm olaraq, gimnastikanın olimpiya növləri üzrə nüfuzlu beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edir. Bir çox ölkələrin idmançıları buraya təlim-məşq toplanışlarına gəlirlər. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanın gimnastika məktəbi beynəlxalq idman ictimaiyyəti tərəfindən də tanınır.
İndi isə biz - böyük və mehriban ümumdünya gimnastika komandasının üzvləri qonaqpərvər Azərbaycan torpağında yenidən görüşəcəyik. Dünya Çempionatının bütün iştirakçılarına uğurlar, qələbələr və şəxsi rekordlar arzulayıram. Əminəm ki, idman həvəskarları gözəl və yadda qalan çıxışların şahidi olacaqlar. Dünya Çempionatının təşkilində iştirak edən hər kəsə - Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə, Təşkilat Komitəsinin bütün üzvlərinə, idmançılara və azarkeşlərə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Əminəm ki, Siz, əziz iştirakçılar və çempionatın qonaqları, bizim Bakının necə gözəl bir şəhər olduğunu görəcək və Azərbaycan xalqının səmimiliyi və isti münasibətini hiss edəcəksiniz. Bir daha sizə can sağlığı, sülh və əmin-amanlıq arzulayıram!
Mehriban Əliyeva
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti
Yayın son günləri gimnastika dünyasının diqqəti bir daha Azərbaycan paytaxtı Bakıya cəmlənəcək. Belə ki, 14 ildən sonra ölkəmiz yenidən ən önəmli yarışlarından biri - Bədii Gimnastika üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək.
16-22 sentyabr tarixlərində keçiriləcək yarış yalnız bütün dünyadan olan bədii gimnastların birincilik uğrunda mübarizəsi ilə deyil, eyni zamanda 2020-ci ildə Tokioda (Yaponiya) təşkil ediləcək 32-ci Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıması ilə əlamətdar olacaq.
61 ölkənin iştirak edəcəyi çempionatda həm fərdi gimnastlar, həm də qrup hərəkətləri komandaları 7 gün boyunca baş tutacaq ayrı-ayrı alətlər və çoxnövçülük yarışlarında ən yaxşıların sırasında olmağa çalışacaqlar. Eyni zamanda komanda hesabında ən güclülərin adları açıqlanacaq.
İlkin qeydiyyat siyahısına əsasən yarışda çıxış edəcək 300-dən çox gimnast Olimpiadaya yeni namizəd olmaq üçün bütün güclərini toplayaraq yarışacaqlar. Belə ki, fərdi proqramda çoxnövçülük üzrə ilk 16-lıqda yer alan gimnastlar (bir ölkədən maksimum 2 gimnast olmaqla) lisenziya əldə etmiş olacaqlar. Qrup hərəkətləri komandalarına gəldikdə isə, ötən ilin Dünya Çempionatının nəticələrinə əsasən Bolqarıstan, Rusiya və İtaliya artıq lisenziyanı təmin edib. Bu ilin çempionatında çoxnövçülük xalları üzrə daha 5 ən yaxşı komanda Tokioya vəsiqə qazanacaq.
“Nağıllar gerçəkləşək” (“Fairy Tales will come to life”) devizi altında təşkil edilən çempionatın ən yadda qalan hissələrindən biri isə möhtəşəm açılış mərasimi olacaqdır. Təşkilatçılar bu dəfə də rəngarəng, bənzərsiz və izləyənləri nağıllar aləminə səyahətə aparacaq bir şou vəd edirlər. Mərasimdə Şərq motivləri əsasında səhnələşdirilmiş “Şərq nağılı” adlı şou ilə yanaşı, Azərbaycanın məşhur ifaçılarının iştirakı da təsdiq olunmuşdur.
Belə ki, çempionatın məhz ilk günü – Açılış mərasimində ölkəmizlə yanaşı, digər ölkələrdə də məşhur olan Azərbaycanın xalq artisti, hit mahnıların ifaçısı Emin Ağalarov öz sevilən nəğmələri ilə izləyənləri sevindirəcək. Tanınmış Azərbaycan müğənnisi və bəstəkarı, əməkdar artist Tünzalə Ağayeva isə Azərbaycanın dövlət himnini a kapella şəklində ifa edəcək.
Açılış mərasiminin maraqlı məqamları bununla bitmir. Belə ki, mərasimdə Dünya Çempionatının ulduz səfiri Azərbaycanın sevilən müğənnisi, əməkdar artist Miri Yusif məhz bu yarış üçün xüsusi yazılmış mahnını səsləndirəcək.
Dünya Çempionatının səfiri çoxqat dünya çempionu, Olimpiya Oyunları mükafatçısı, məşhur keçmiş rusiyalı gimnast Yana Batırşina da yarışları tamaşaçılarla birlikdə izləyəcək.
Bu çempionat zamanı Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəsmi talismanı, hər kəsin sevimlisi “Qur-Qur” da sizinlə olacaq. Dünya səyahətindən Bakıya yenicə qayıtmış “Qur-Qur” sizinlə öz təəssüratlarını bölüşəcək.
Bundan başqa, yarış boyunca tamaşaçıları maraqlı müsabiqələr və əyləncəli anlar gözləyir.
Odur ki, belə əhəmiyyətli yarışda gimnastlarımıza dəstək olmaq və maraqlı anlar yaşamaq üçün biletlərinizi elə indi əldə edin. Yarışın biletlərini Arenanın kassasından, Gənclik Mall alış-veriş mərkəzindən, həmçinin onlayn (https://ticketing.mga.az/) almaq mümkündür. Qiymətlər isə 10, 15 və 20 manat təşkil edir.

Ladies and Gentlemen!
I sincerely welcome all the participants and guests of the 37th FIG World Championships in Rhythmic Gymnastics. I am very grateful to the International Gymnastics Federation (FIG) for the shown confidence. It is a great honour and responsibility for us to host such a prestigious sports competition in our country.
It is not the first time when Baku opens its doors to the participants of important sports events. Azerbaijan has unofficially won a title of the region’s sports capital for a long time. There were held the European and World Championships in various sports disciplines in our country. In 2015, the First European Games were held in Azerbaijan. Baku hosted the World Championships in Rhythmic Gymnastics in 2005 for the first time.
At that period, the dynamic development of gymnastics just commenced and the foundation of the current achievements of gymnastics school was laid in our country, which had recently restored its independence. Many disciplines of modern gymnastics are being successfully developed in our country today. Our athletes mount the podium of the most prestigious international competitions. Gymnastics sections are popular in Baku and the regions of Azerbaijan. This beautiful and harmonious sports discipline has truly become favourite in our country. Great development is observed in sports infrastructure. Azerbaijan’s Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena) regularly hosts prestigious international competitions in Olympic disciplines of gymnastics. Athletes from many countries come to our country to take part in the training camp. So, it is natural that the Azerbaijani gymnastics school won a recognition of the international sports community.
Now, we, the members of the big and friendly universal gymnastics team, will have a new meeting at the hospitable land of Azerbaijan. I wish successes, victories and personal records to all the competitors of the FIG World Championships. I am confident that sports fans will witness beautiful and unforgettable performances. I express my sincere gratitude to all the people who took part in the organization of our World Championships – to the leadership of the International Gymnastics Federation, all members of the Organizing Committee, the athletes and fans. I am sure that you - dear participants and guests of the Championships, will see how beautiful our Baku is, be convinced in sincerity and warmth of the Azerbaijani people. Once again, I wish you all health, peace and well-being.
Mehriban Aliyeva
President of Azerbaijan Gymnastics Federation
On the last days of summer, the capital city of Azerbaijan, Baku will be in the limelight for the world`s gymnastics again. Thus, after the 14 years, Azerbaijan will host one of the most significant events – the FIG Rhythmic Gymnastics World Championships again.
The events to be held on September 16-22, will be remarkable not only for the contest of rhythmic gymnasts for the medals from all over the world, but also for qualification for the 32th Olympic Games to be held in Tokyo in 2020.
At the Championships with a participation of 61 countries, both individual gymnasts and teams in group exercises will do their best to be among the strongest ones in the Apparatus Finals and All-around within 7 days, while the individual gymnasts will also be awarded for team competition.
According to the definitive list, more than 300 gymnasts will perform with all their strength for being new candidate for the Olympic Games. So, the first 16 individual gymnasts (max. 2 gymnasts per country) in the All-Around ranking, will qualify for the Games. As for the gymnasts within group exercises, Bulgaria, Russia and Italy have already qualified according to the results of the last World Championships. At this year`s Championships, the best 5 teams will qualify for the Tokyo-2020 Olympic Games according to the All-Around scores.
One of the most splendid part of the Championships will be the Opening Ceremony organized under the motto “the Fairy Tales will come to life”. The organizers promise magnificent and unique show that will take the spectators on a journey into the fairy tale world. Along with the show called "Eastern Fairy Tale", which is staged on the basis of Eastern motives, the participation of famous Azerbaijani singers were confirmed in the show part of the Opening Ceremony.
Thus, people`s artist of Azerbaijan and a famous singer not only in our country, but also abroad, Emin Aghalarov, will make the spectators happy with his hit songs at the Opening Ceremony on the first day of the Championships. Well-known singer and composer of Azerbaijan, honored artist, Tunzala Aghayeva, will sing the National Anthem of Azerbaijan in the form of A cappella.
The exciting moments of the opening ceremony do not finish here. The star ambassador of the World Championships, Azerbaijan’s favorite singer, Miri Yusif will sing a song, which is composed especially for this event.
The ambassador of the World Championships - repeated World Champion, Olympic Games medalist and a former famous Russian gymnast, Yana Batyrshina will also watch the competitions along with spectators.
At this Championships, the official mascot of Azerbaijan Gymnastics Federation and everyone`s favorite, “Gur-Gur” will also be with you. Having just returned to Baku from the world travel “Gur-Gur” will share his impressions with you.
Besides, interesting contests and entertainment program await the audience during the events.
Thus, in order to support our gymnasts and spend interesting moments at such a major event, you can already purchase your tickets at MGA Ticket Office, Ganjlik Mall shopping center, as well as online (https://ticketing.mga.az/). The price of the tickets constitutes 10, 15 and 20 manats.