Azərbaycan Gimnastika Federasiyası bu dəfə yarışlar mövsümünə Batut Gimnastikası və Tamblinq üzrə Dünya Kuboku ilə start verir. Belə ki, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Yeni Olimpiya dövründə Batut Gimnastikası üzrə ilk Dünya Kuboku 18 və 19 fevral tarixlərində Milli Gimnastika Arenasında baş tutacaq.
15 ölkədən paytaxtımıza təşrif buyuracaq 85 nəfər batutçu və tamblinqçilər, iki yarış günü ərzində 2017-ci ildə qüvvəyə minən yeni qaydalar əsasında gərgin mübarizə apararaq öz qüvvələrini sınayacaqlar. Yarışların ilk günü təsnifat mərhələləri, ikinci günü isə final mərhələləri baş tutacaq.
Azərbaycanı batut üzərində fərdi və sinxron proqramda İlya Qrişunin, Oleq Piunov, Ruslan Ağamirov, Svetlana Makştarova, Veronika Zemlyanaya və tamblinq cığırında Mixail Malkin təmsil edəcək.
Azərbaycanda 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməyə başlayan batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku Bakıda artıq ikinci dəfədir ki, təşkil olunur. Bu il isə tamblinq üzrə bu qəbildən olan yarışların ölkəmizdə debütüdür. Yüksək səviyyəli təşkilatçılığı ilə hər zaman fərqlənən gimnastika yarışları, bu dəfə də bir çox yenilikləri ilə yadda qalacağını vəd edir.
Tamaşaçılar havada pərvazlanan ulduz batutçu və tamblinqçilərin təqdimatında maraqlı mübarizənin şahidi olmaqla yanaşı, əyləncəli müsabiqələr və fləşmoblarda da iştirak edə biləcəklər.
Məşhur kişi batutçular arasında Olimpiya Oyunlarının qızıl medalçısı Vladislav Qonçarov (Belarus), gümüş medalçısı Dmitri Uşakov (Rusiya), Dünya Çempionatlarının mükafatçıları Sebastyan Martini (Fransa), Andrey Yudin (Rusiya), Mixail Melnik (Rusiya), qadın batutçular arasında Tatyana Petrenya (Belarus) və Anna Kornetskaya (Rusiya) yer alacaq.
Tamblinq cığırında isə kişilər arasında Dünya Çempionatının gümüş medalçısı Qriqori Noskov (Rusiya), qadınlar arasında Avropa Çempionatının qızıl medalçısı Anna Korobeynikova (Rusiya), o cümlədən Dünya və Avropa Çempionatının gümüş medalçısı Lusi Kolbek (Böyük Britaniya) və digər gimnastlar öz məharətlərini nümayiş etdirəcəklər.
Turnirə biletləri Arenanın kassasından, "Bazarstore" mağazalar şəbəkəsinin Xətai və "28 mall" filiallarından əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti 4,6,8 və 10 manat təşkil edir.

Первый Кубок Мира нового Олимпийского цикла по прыжкам на батуте в Баку
На этот раз, Федерация Гимнастики Азербайджана начинает сезон соревнований с Кубка Мира FIG по Прыжкам на Батуте и акробатической дорожке. Итак, первый Кубок Мира FIG (Международная Федерация Гимнастики) по прыжкам на батуте в новом Олимпийском цикле состоится 18 и 19 февраля в Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная Арена Гимнастики).
Всего 85 батутистов и тамблингистов, которые приедут в нашу столицу из 15 стран, соревнуясь в напряженной борьбе на основании новых правил, вступивших в силу в 2017 году, испытают свои силы в течение двухдневных соревнований. После первого дня квалификации, соревнования завершатся финалами, которые состоятся на следующий день.
На этих соревнованиях Илья Гришунин, Олег Пиунов, Руслан Агамиров, Светлана Макштарова, Вероника Земляная представят Азербайджан в индивидуальной и синхронной программах прыжков на батуте, а Михаил Малкин на акробатической дорожке.
Кубок Мира по Прыжкам на батуте, развитие которого началось в Азербайджане с конца 2013г., уже второй раз проводится в Баку. А в этом году, соревнования такого рода на акробатической дорожке в нашей стране являются дебютными. Соревнования по гимнастике, всегда отличающиеся организацией высокого уровня, и, на этот раз, обещают запомниться многими новшествами.
Зрители не только станут свидетелями интересной борьбы в представлении “парящих в воздухе” звездных батутистов и тамблингистов, но и смогут участвовать в развлекательных конкурсах и флэшмобах.
Из известных батутистов на соревнованиях примут участие золотой призер Олимпийских Игр Владислав Гончаров (Беларусь), серебряный медалист Игр Дмитрий Ушаков (Россия), призеры Чемпионата Мира Себастьян Мартини (Франция), Андрей Юдин (Россия), Михаил Мельник (Россия), а среди женщин за медали поведут борьбу Татьяна Петреня (Беларусь) и Анна Корнетская (Россия).
На акробатической дорожке среди мужчин продемонстрируют свои силы серебряный призер Чемпионата Мира Григори Носков (Россия), а среди женщин золотая медалистка Чемпионата Европы Анна Коробейникова (Россия), также серебряная призерка Чемпионата Мира и Европы Люси Колбек (Великобритания).
Билеты можно приобрести в кассах MGA, а также в филиалах сети магазинов "Bazastore" (Хатаи и "28 mall"). Цена билетов составляет 4,6,8 и 10 манатов.