Ən zərif gimnastika növünün nümayəndələri yenidən Bakıda
Dünyanın bir çox ölkəsindən ən zərif idman növünün nümayəndələri öz məharətlərini nümayiş etdirmək üçün bu dəfə də Milli Gimnastika Arenasına toplaşacaqlar.
Yarışlarda 21 ölkədən 94 gimnastın iştirak edəcəyi gözlənilir. Onlardan 37 nəfəri fərdi proqramda, 57 nəfəri isə ümumilikdə 10 qrup hərəkətləri komandasının tərkibində çıxış edəcək.
Ölkəmizi bu turnirdə yeniyetmələr proqramında Avropa Çempionatının gümüş və bürünc medalçısı olmuş Jalə Piriyeva, istedadlı gimnast Zöhrə Ağamirova, həmçinin Avropa Çempionatının qrup hərəkətləri komandasının tərkibində gümüş medalçıları Siyana Vasileva, Diana Doman, Aleksandra Platonova, Ayşən Bayramova və Elif Zeynep Celep təmsil edəcəklər.
Yarışların ilk iki günü baş tutacaq təsnifat mərhələlərinin nəticələrindən asılı olaraq, həm fərdi gimnastlar, həm də qrup hərəkətləri komandaları arasında çoxnövçülük üzrə qaliblər və ayrı-ayrı alətlər üzrə finalçılar müəyyənləşəcək. Finallar isə turnirin son günü keçiriləcək.
Üç gün ərzində tamaşaçılar Azərbaycanın tanınmış gimnastları ilə yanaşı, bir çox xarici favorit idmançıların da çıxışlarını izləmək şansı əldə edəcəklər. Belə ki, yarışlarda
Aleksandra Soldatova (Rusiya) - 2 qat Dünya Çempionu və Avropa Çempionu;
Zelikman Nikol (İsrail) – Avropa Çempionatının bürünc mükafatçısı;
Qrup hərəkətləri komandaları:
İspaniya – Olimpiya Oyunlarının gümüş medalçısı;
Bolqarıstan – Olimpiya Oyunlarının bürünc medalçısı;
Belarus - Dünya Çempionatının bürünc mükafatçıları iştirak edəcəklər.
Turnirə biletləri Arenanın kassasından, "Bazarstore" mağazalar şəbəkəsinin Xətai və "28 mall" filiallarından əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti təsnifat günləri üçün 5, 8, 12, final günləri üçün isə 10, 15, 20 manat təşkil edir.
Yarışlar haqqında daha ətraflı məlumatı federasiyanın internet səhifəsindən (www.agf.az) əldə edə bilərsiniz.

Кубок Мира по Художественной Гимнастике серии FIG
Представители самого изящного вида гимнастики из многих стран мира, в очередной раз, соберутся в Milli Gimnastika Arenası (Национальной Гимнастикой Арене), чтобы продемонстрировать свое мастерство.
На соревнованиях, ожидается участие 94 гимнасток из 21 стран. 37 спортсменок будут выступать в индивидуальной программе, а 57 гимнасток примут участие в составе 10 групповых команд.
Нашу страну на этих соревнованиях будут представлять - серебряная и бронзовая медалистка Чемпионата Европы в юниорской программе Жаля Пириева, талантливая гимнастка Зохра Агамирова, а также серебряные призеры Чемпионата Европы в составе групповой команды Сияна Василева, Диана Доман, Александра Платонова, Айшан Байрамова и Элиф Зейнеп Джелеп.
Согласно результатам квалификации, в первые два дня соревнований определятся победители в многоборье и финалистки по отдельным предметам, как среди гимнасток в индивидуальной программе, так и среди групповых команд. А финалы будут проводится в последний день турнира.
В течении трехдневных соревнований, зрители получат возможность наблюдать за выступлениями как знаменитых гимнасток Азербайджана, так и многих известных спортсменок из стран ближнего и дальнего зарубежья. Также, на соревнованиях примут участие -
Александра Солдатова (Россия) – двукратная Чемпионка Мира и Чемпионка Европы;
Зеликман Николь (Израиль) - бронзовая медалистка Чемпионата Европы
Команды в групповых упражнениях:
Испания – серебряные призеры Олимпийских Игр;
Болгария – бронзовые призеры Олимпийских Игр;
Беларусь - бронзовые призеры Чемпионата Мира
Билеты можно приобрести в кассах MGA, а также в филиалах сети магазинов "Bazastore" (Хатаи и "28 mall"). Цена билетов на квалификации составляет 5, 8, 12 манатов, а на финалы 10, 15, 20 манатов.