Dekabrın 16-da Heydər Əliyev adına İdman Konsert Kompleksində kişi idman gimnastikası və akrobatika gimnastikası üzrə 27-ci, qadın idman gimnastikası üzrə 6-cı birgə Bakı birinciliyi keçiriləcək.
Yarışda “Ocaq Sport” Klubu, “Neftçi” İdman Klubu, Bakı Gimnastika Məktəbi, “Qarabağ” Sport Klubu, 13 nörməli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Məktəbi, Təhsil Respublika İdman Mərkəzinin Sumqayıt şəhər 1 nömrəli İxtisaslaşdırılmış Olimpiya Ehtiyatları Uşaq-Gənclər İdman Şahmat Məktəbinin təmsilçiləri paytaxtın ən güclüsünü müəyyənləşdirəcəklər.
Akrobatika üzrə yarışlarda balacalar (2007-2016-cı illər) qarışıq cütlük, qadın cütlüyü, qadın qrupu, uşaqlar (2006-2011-ci illər) qadın qrupu, yeniyetmələr (2004-2010-cu il) qadın qrupu, kişi cütlüyü, qadın cütlüyü, qarışıq cütlük, gənclər (2003-2009-cu il) qadın qrupu proqramında balans, temp və qarışıq hərəkətləri icra edəcəklər.
Qadın idman gimnastları kiçiklər (2015-ci il), uşaqlar (2012-2013-cü il), gənclər (2007-2009-ci il), yeniyetmələr (2010-2011-ci il) yaş kateqoriyası üzrə dayaqlı tullanma, müxtəlif hündürlüklü qollar, gimnastika tiri, sərbəst hərəkətlərdə qüvvələrini sınayacaqlar.
Kişi idman gimanstları kiçiklər (2015-ci il), uşaqlar (2011-2012-ci il), balacalar (2013-2014-cü il), yeniyetmələr (2009-2010-cu il), gənclər (2005-2008-ci il) yaş qrupunda sərbəst hərəkətlər, dəstəli at, halqalar, dayaqlı tullanma, paralel qollar, turnikdə çıxış edəcəklər.

The 27th joint Baku Championship in MAG & ACRO among Age Categories, the 6th Baku Championship in WAG among Age Categories, dedicated to the 20th Anniversary of reestablishment of Azerbaijan Gymnastics Federation
On December 16, there will be held the 27th Joint Baku Championship in Men’s Artistic Gymnastics & Acrobatic Gymnastics, the 6th Baku Championship in Women’s Artistic Gymnastics among Age Categories at Heydar Aliyev Sports & Concert Complex.
At the competition, representatives of Ojaq Sports Club, Neftchi Sports Club, Baku Gymnastics School, “Karabakh” Sports Club (Barda), Specialized Children-Youth Gymnastics School of Olympic Reserves No.13, Specialized Children-Youth Sports Chess School No.1 of Olympic Reserves of Sumgait City Branch of “Tahsil” Republican Sports Center will define the strongest among themselves.
In Acrobatic Gymnastics competitions, youngsters (born in 2007-2016) – Mixed Pairs, Women’s Pairs, Women’s Groups; children (born in  2006-2011) – Women’s Group; pre-juniors (born in 2004-2010) – Women’s Groups, Men’s Pairs, Women’s Pairs, Mixed Pairs; juniors (born in 2003-2009) – Women’s Groups will demonstrate their programs in Balance, Dynamic & Combined exercises.
Women’s Artistic gymnasts - minors (born in 2015), children (born in 2012-2013), juniors (born in 2007-2009), pre-juniors (born in 2010-2011) will test their strength on Vault, Uneven Bars, Balance Beam, Floor Exercises.
Men’s Artistic gymnasts – minors (born in 2015), children (born in 2011-2012), youngsters (born in 2013-2014), pre-juniors (born in 2009-2010), juniors (2005-2008) will execute Floor Exercises, on Pommel Horse, Rings, Vault, Parallel Bars, Horizontal Bar.