BƏDİİ GİMNASTLAR VƏ BATUTÇULAR ÖZ GÜCLƏRİNİ MİLLİ GİMNASTİKA ARENASINDA KEÇİRİLƏCƏK MİLLİ YARIŞLARDA SINAYACAQLAR
12-14 may tarixlərində bədii gimnastika və batut gimnastikası həvəskarları Milli Gimnastika Arenasına (MGA) toplaşacaqlar.
Yarışın ilk günü Bakı Gimnastika Məktəbinin 20 gimnastı Batut və Tamblinq üzrə Azərbaycan Çempionatı və Bakı Birinciliyi çərçivəsində akrobatika cığırı üzərində öz çıxışlarını nümayiş etdirəcəklər. Artıq 14-cü dəfə baş tutacaq tamblinq üzrə yarışlarda qaliblər dörd yaş kateqoriyasında müəyyənləşəcək (böyüklər – 1999-cu il təvəllüdlülər və daha böyüklər, gənclər – 2000-2002; yeniyetmələr – 2003-2006; balacalar – 2007 və daha kiçiklər).
13-14 may tarixlərində isə çempionat və birinciliyə batutçular və bədii gimnastlar qatılacaq. Ölkədə ikinci dəfə təşkil olunacaq batut gimnastikası üzrə yarışlarda Bakı Gimnastika Məktəbi və “Ocaq Sport” Klubunu təmsil edən 28 gimnast (18 kişi və 10 qadın) iştirak edəcək. Kişi batutçular dörd (böyüklər – 1999-cu il təvəllüdlülər və daha böyüklər; yeniyetmələr – 2003-2006; uşaqlar - 2006-2007-ci il təvəllüdlü; kiçiklər - 2008-2010), qadın gimnastlar isə 3 yaş kateqoriyasında (böyüklər – 1999-cu il təvəllüdlülər və daha böyüklər; yeniyetmələr – 2003-2006; kiçiklər – 2008-2010) medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Gimnastikanın ən zərif növünə gəldikdə isə, Bədii Gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan Çempionatında Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, “Ocaq Sport” Klubu, “Spartak”, “Sərhədçi”, o cümlədən Gəncə və Kürdəmiri təmsil edən 21 gimnast, həm böyüklər (2000-ci il təvəllüdlülər və daha böyüklər), həm də gənclər proqramı ilə çıxış edəcək. Böyük gimnastlar çoxnövçülükdə (halqa, top, gürzlər, lent), gənclər isə həmçinin ayrı-ayrı növlər üzrə finallarda (ip, halqa, top, gürzlər) medallar uğrunda öz güclərini sınayacaqlar. Hazırki yarış ölkə çempionatı reqlamentində qeyd olunan yaş kateqoriyalarında iştirakçı sayının artması ilə fərqlənir. Bu da bədii gimnastikaya olan marağın və yüksək inkişaf səviyyəsinin göstəricisidir.
Yarış ərzində tamaşaçıları Bakı 2015 İlk Avropa Oyunları çərçivəsində batut gimnastikası üzrə yarışların bürünc medalçısı İlya Qrişunin, Avropa Çempionatının ikili mini batut üzərində bürünc mükafatçısı Dmitriy Fedorovskiy, Avropa Oyunlarının bədii gimnastika üzrə yarışlarının gümüş medalçısı, qarşıdakı Rio-2016 Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Marina Durundanın həyacanlı çıxışları, o cümlədən qrup hərəkətləri komandalarının nümunəvi çıxışları, müsabiqələr və ruhlandırıcı fleş-moblar gözləyir.
Sonda baş tutacaq ənənəvi Qala–konsertdə gimnastlar xalçanı idman, incəsənət və rəqs dünyasının harmoniyasını özündə əks etdirən çıxışlarla bəzəyəcəklər.
Tamblinq üzrə birgə yarış (12 may) MGA-nın köməkçi zalında təşkil ediləcək və giriş sərbəst olacaqdır.
MGA-nın əsas arenasında baş tutacaq bədii gimnastika və batut üzrə birgə yarışlara (13-14 may) biletləri MGA-nın kassasından, həmçinin “Bazarstore” supermarketlərindən (Xətai, “28 mall”) əldə etmək olar. Əlavə məlumat üçün əlaqə nömrəsi: (+994 12/51) 566-96-99

“ХУДОЖНИЦЫ” И ПРЫГУНЫ ПОБОРЯТ СВОИ СИЛЫ НА НАЦИОНАЛЬНЫХ СОРЕВНОВАНИЯХ В MGA
12-14 мая любители художественной гимнастики и прыжков на батуте заполнят трибуны Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная Арена Гимнастики).
В первый день соревнований 20 гимнастов из Бакинской Школы Гимнастики выступят на акробатической дорожке в рамках Чемпионата Азербайджана и Первенства Баку по прыжкам на батуте и тамблингу. На турнире по тамблингу, который проводится в 14-ый раз, спортсмены выявят победителей в четырех возрастных категориях (взрослые - 1999г. рождения и старше; юниоры - 2000-2002; пре-юниоры - 2003-2006; малыши - 2007 и младше).
А 13 и 14 мая к чемпионату и первенству подключатся батутисты и “художницы”. На соревнованиях по батуту, проводимых в стране во второй раз, будут участвовать 28 гимнастов (18 мужчин и 10 женщин), представляющих Бакинскую Школу Гимнастики и клуб “Оджаг Спорт”. Мужчины будут бороться за медали в четырех (взрослые – 1999г. рождения и старше; пре-юниоры – 2003-2006; дети – 2006-2007; младшие – 2008-2010), а женщины в трех возрастных группах (взрослые - 1999г. рождения и старше; пре-юниоры – 2003-2006; младшие – 2008-2010).
Что касается, самого изящного вида гимнастики, то на 23-ом Чемпионате Азербайджана по художественной гимнастике выступят 21 граций, представляющих Бакинскую Школу Гимнастики, Республиканскую Комплексную Спортивную Школу, клуб “Оджаг Спорт”, “Спартак”, “Сярхядчи”, Гянджу и Кюрдямир, как во взрослой (2000г. рождения и старше), так и в юниорской (2001-2003) программах. Взрослые гимнастки будут бороться за медали в многоборье (обруч, мяч, булавы, лента), тогда как юниоры также определят победителей в отдельных видах (скакалка, обруч, мяч, булавы). Нынешний турнир отличается увеличенным количеством участников в возрастах, входящих в регламент чемпионата страны, что является показателем возрастающего высокого интереса и уровня развития этого вида гимнастики.
На протяжении соревнований зрителей ожидают захватывающие выступления бронзового медалиста по прыжкам на батуте в рамках 1-ых Европейских Игр Баку-2015 Ильи Гришунина, бронзового призера Чемпионата Европы по двойному мини-батуту Дмитрия Федоровского, серебряной медалистки Европейских Игр в соревнованиях по художественной гимнастике, участницы предстоящих Олимпийских Игр-Рио 2016 Марины Дурунды, а также показательные выступления команд в групповых упражнениях, конкурсы и зажигательный флэшмоб.
В заключении, в традиционном Гала-концерте, гимнастки украсят ковер своими выступлениями, гармонируя в них спорт, искусство и прекрасный мир танцев.
Соревнования по тамблингу (12 мая) пройдут во вспомогательном зале MGA и вход является свободным.
Билеты на объединенные соревнования по художественной гимнастике и по прыжкам на батуте (13 и 14 мая), которые состоятся на основной арене MGA, можно приобрести в кассе MGA, а также в супермаркетах "Bazarstore" (Хатаи, "28 Mall"). Контактный номер для дополнительной информации: (+994 12/51) 566-96-99