BƏDİİ GİMNASTLAR VƏ BATUTÇULAR ÖZ GÜCLƏRİNİ MİLLİ GİMNASTİKA ARENASINDA KEÇİRİLƏCƏK MİLLİ YARIŞLARDA SINAYACAQLAR
12-14 may tarixlərində bədii gimnastika və batut gimnastikası həvəskarları Milli Gimnastika Arenasına (MGA) toplaşacaqlar.
Yarışın ilk günü Bakı Gimnastika Məktəbinin 20 gimnastı Batut və Tamblinq üzrə Azərbaycan Çempionatı və Bakı Birinciliyi çərçivəsində akrobatika cığırı üzərində öz çıxışlarını nümayiş etdirəcəklər. Artıq 14-cü dəfə baş tutacaq tamblinq üzrə yarışlarda qaliblər dörd yaş kateqoriyasında müəyyənləşəcək (böyüklər – 1999-cu il təvəllüdlülər və daha böyüklər, gənclər – 2000-2002; yeniyetmələr – 2003-2006; balacalar – 2007 və daha kiçiklər).
13-14 may tarixlərində isə çempionat və birinciliyə batutçular və bədii gimnastlar qatılacaq. Ölkədə ikinci dəfə təşkil olunacaq batut gimnastikası üzrə yarışlarda Bakı Gimnastika Məktəbi və “Ocaq Sport” Klubunu təmsil edən 28 gimnast (18 kişi və 10 qadın) iştirak edəcək. Kişi batutçular dörd (böyüklər – 1999-cu il təvəllüdlülər və daha böyüklər; yeniyetmələr – 2003-2006; uşaqlar - 2006-2007-ci il təvəllüdlü; kiçiklər - 2008-2010), qadın gimnastlar isə 3 yaş kateqoriyasında (böyüklər – 1999-cu il təvəllüdlülər və daha böyüklər; yeniyetmələr – 2003-2006; kiçiklər – 2008-2010) medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Gimnastikanın ən zərif növünə gəldikdə isə, Bədii Gimnastika üzrə 23-cü Azərbaycan Çempionatında Bakı Gimnastika Məktəbi, Respublika Kompleks İdman Məktəbi, “Ocaq Sport” Klubu, “Spartak”, “Sərhədçi”, o cümlədən Gəncə və Kürdəmiri təmsil edən 21 gimnast, həm böyüklər (2000-ci il təvəllüdlülər və daha böyüklər), həm də gənclər proqramı ilə çıxış edəcək. Böyük gimnastlar çoxnövçülükdə (halqa, top, gürzlər, lent), gənclər isə həmçinin ayrı-ayrı növlər üzrə finallarda (ip, halqa, top, gürzlər) medallar uğrunda öz güclərini sınayacaqlar. Hazırki yarış ölkə çempionatı reqlamentində qeyd olunan yaş kateqoriyalarında iştirakçı sayının artması ilə fərqlənir. Bu da bədii gimnastikaya olan marağın və yüksək inkişaf səviyyəsinin göstəricisidir.
Yarış ərzində tamaşaçıları Bakı 2015 İlk Avropa Oyunları çərçivəsində batut gimnastikası üzrə yarışların bürünc medalçısı İlya Qrişunin, Avropa Çempionatının ikili mini batut üzərində bürünc mükafatçısı Dmitriy Fedorovskiy, Avropa Oyunlarının bədii gimnastika üzrə yarışlarının gümüş medalçısı, qarşıdakı Rio-2016 Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Marina Durundanın həyacanlı çıxışları, o cümlədən qrup hərəkətləri komandalarının nümunəvi çıxışları, müsabiqələr və ruhlandırıcı fleş-moblar gözləyir.
Sonda baş tutacaq ənənəvi Qala–konsertdə gimnastlar xalçanı idman, incəsənət və rəqs dünyasının harmoniyasını özündə əks etdirən çıxışlarla bəzəyəcəklər.
Tamblinq üzrə birgə yarış (12 may) MGA-nın köməkçi zalında təşkil ediləcək və giriş sərbəst olacaqdır.
MGA-nın əsas arenasında baş tutacaq bədii gimnastika və batut üzrə birgə yarışlara (13-14 may) biletləri MGA-nın kassasından, həmçinin “Bazarstore” supermarketlərindən (Xətai, “28 mall”) əldə etmək olar. Əlavə məlumat üçün əlaqə nömrəsi: (+994 12/51) 566-96-99

RHYTHMIC GYMNASTS AND JUMPERS TO COMPETE IN NATIONAL EVENTS AT MGA
On May 12-14, Rhythmic Gymnastics and Trampoline Gymnastics fans will fill the stands of Milli Gimnastika Arenası (MGA, National Gymnastics Arena).
On the event’s first day, 20 gymnasts representing Baku Gymnastics School will perform on tumbling track within the framework of Azerbaijan and Baku Championship among Age Categories in Trampoline Gymnastics and Tumbling. At the tournament in tumbling, a sequence number of which is 14, the athletes will define the winners in four age groups (seniors – born in 1999 and older; juniors - 2000-2002; pre-juniors - 2003-2006; youngsters - 2007 and younger).
Trampoline and Rhythmic gymnasts will join the Championship among age categories on May 13-14. 28 gymnasts (18 men and 10 women) representing Baku Gymnastics School and “Ojaq Sport” Club will participate in Trampoline Gymnastics competitions to be held in the country for the second time. Men will compete for medals within four age groups (seniors – born in 1999 and older; pre-juniors – 2003-2006; children – 2006-2007; minors – 2008-2010), while women compete within three age categories (1999 and older; pre-juniors – 2003-2006; minors – 2008-2010).
As for the most graceful gymnastics discipline, 21 gymnasts representing Baku Gymnastics School, Republican Complex Sports School, “Ojaq Sports” Club, “Spartak”, “Sarhadchi”, Ganja and Kurdamir, will perform in 23rd Azerbaijan Championship in Rhythmic Gymnastics both in senior (born in 2000 and older) and junior (2001-2003) programs. Senior gymnasts will compete for medals in the all-around (a hoop, a ball, clubs, a ribbon), while the juniors define the winners in apparatus finals (a rope, a hoop, a ball, clubs) as well. This tournament distinguishes itself with an increased number of participants in the age groups included into the regulations of the country’s Championship, which is an indicator of the growing interest and high development level of this gymnastics discipline.
In the course of the competitions, breath-taking performances of bronze medalist in Trampoline Gymnastics of the Baku 2015 First European Games - Ilya Qrishunin, bronze medal winner of the European Championships in Double Mini-Trampoline Dmitry Fedorovskiy, silver medalist of the European Games’ Rhythmic Gymnastics events and participant of the forthcoming Rio 2016 Olympic Games Marina Durunda, as well as the exhibition performances of teams in group exercises, contests and stirring flashmob await for the audience.
At the end, gymnasts will adorn the floor with their performances demonstrating harmony of sports, art and wonderful world of dance at traditional Gala.
The competitions in Tumbling (May 12) will be held at the subsidiary hall of MGA and entry is free.
Tickets for the joint competitions in Rhythmic Gymnastics and Trampoline Gymnastics (May 13 & 14), to be held on the main arena of MGA, are available at the ticket office of MGA, as well as at "Bazarstore" supermarkets (Khatai and "Mall 28"). Contact number for additional information: (+994 12/51) 566-96-99