Bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatından qısa bir müddət sonra Milli Gimnastika Arenası bu növ üzrə yerli yarışlara ev sahibliyi edəcək.
Bu dəfə bədii gimnastika təmsilçilərinə aerobika gimnastları da qoşulacaqlar. Belə ki, 10-13 oktyabr tarixlərində bədii gimnastika üzrə 26-cı Azərbaycan və Bakı Birinciliyi, 6-cı Bölgələrarası Kubok və aerobika gimnastikası üzrə 5-ci Azərbaycan Birinciliyi və Bakı Çempionatı təşkil olunacaq.
4 günlük yerli turnirə ilk olaraq bədii gimnastlar start verəcək. İştirakçılar yarışlar ərzində “gənclər”, “yeniyetmələr”, “uşaqlar” və “balacalar” yaş qruplarında medallar uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Aerobika gimnastları isə “böyüklər”, “gənclər”, “yeniyetmələr”, “uşaqlar” və “balacalar” yaş kateqoriyasında yer alaraq, fərdi, qarışıq cütlük, üçlük, qrup və aerodans proqramında çıxış edəcəklər.
Gimnastikanın hər iki növü üzrə yarışlarda Bakı şəhəri və bölgələr üzrə ümumilikdə 300-dən çox idmançının iştirakı gözlənilir.
Bakı şəhəri üzrə Bakı Gimnastika Məktəbi, “Ocaq Sport”, “AyUlduz”, “Gymkids” Klublarının, “Zirvə International”, Zabrat İdman Klublarının, Respublika Kompleks İdman Məktəbinin, Şağan Olimpiya İdman Kompleksinin, eləcə də Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Ağdaş, İsmayıllı, Göyçay, Zaqatala, Kürdəmir, Qusar, Şirvan və Masallı təmsilçiləri birincilik uğrunda yarışacaq.
Turnirə biletləri Arenanın kassasından, həmçinin onlayn (https://ticketing.mga.az/az/competition/72/#/buyticket) əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti 10-12 oktyabr tarixlərinə 6 manat, 13 oktyabr tarixinə isə 8 manat təşkil edir.

Вскоре после Чемпионата мира по художественной гимнастике в Milli Gimnastika Arenası (Национальная арена гимнастики) состоится местное соревнование по этому виду гимнастики.
На этот раз к представителям художественной гимнастики присоединятся аэробные гимнасты. Итак, с 10 по 13 октября состоится 26-е первенство Азербайджана и Баку, 6-й Кубок регионов по художественной гимнастике, а также 5-е первенство Азербайджана и Чемпионат Баку по аэробной гимнастике.
В течении четырёхдневных соревнований, первыми выступят “художницы”. Участницы поведут борьбу в возрастных категориях “юниорок”, “пре-юниорок”, “детей”, “малышей”.
А аэробные гимнасты продемонстрируют свои упражнения в возрастных категориях “взрослых”, “юниоров”, “пре-юниоров”, “детей”, “малышей” в индивидуальной программе, а также в составе смешанных пар, трио и групп.
По обоим видам гимнастики на соревнованиях ожидается участие более 200 спортсменов, представляющих Баку и регионы.
За первенство поборются представители Бакинской школы гимнастики, клубов “Оджаг Спорт”, “АйУлдуз”, “Gymkids”, “Зирвя International”, спортивного клуба Забрат, Республиканской комплексной спортивной школы, Шаганского олимпийского спортивного комплекса, а также из Сумгаита, Гянджи, Мингячевира, Агдаша, Исмаиллы, Гейчая, Загатала, Кюрдемира, Гусаров, Ширвана и Масаллы.
Билеты на соревнования мо жно приобрести в кассе арены, а также онлайн (https://ticketing.mga.az/az). Стоимость билетов на 10-12 октября составляет 6 манат, а на 13 октября – 8 манат.