MƏŞHUR İDMAN GİMNASTLARI YENİDƏN BAKIDA
Belə ki, 16-19 mart tarixlərində Bakıda Kişi və Qadın İdman Gimnastikası üzrə FIG Dünya Kuboku mərhələsi keçiriləcək. Artıq ikinci ildir ki, paytaxtımızın ev sahibliyi etdiyi bu kubokda 23 ölkədən ümumilikdə 85 kişi, 35 qadın idmançının çıxışı gözlənilir.
Turnirin ilk 2 günü təsnifat mərhələləri, son 2 günü isə ayrı-ayrı alətlər üzrə finallar baş tutacaq. Yeni Olimpiya dövrünün 2017-ci ildən qüvvəyə minən yeni qaydaları əsasında kişi gimnastları 6, qadın gimnastları isə 4 dəst medal uğrunda mübarizə aparacaqlar.
2015-ci ildən etibarən Bakıda gimnastikanın bütün olimpiya növləri üzrə Dünya Kuboku mərhələrinin keçirilməsi artıq ənənəyə çevrilib. İrimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərin zəngin təcrübəyə əsaslanaraq yüksək səviyyədə təşkili əlbəttə, ölkədə gimnastika növlərinin inkişafına böyük təkan verir və gimnastika sevərlərin sayını ildən ilə artırır. Bu yolun davamı olaraq növbəti dəfə təşkil ediləcək kubokda arenaya toplaşacaq tamaşaçılar tanınmış idman gimnastlarının təqdimatında güc, zəriflik və əzmkarlığı əks etdirən gərgin mübarizənin şahidi olacaqlar. Yarış boyunca keçiriləcək əyləncəli fləşmoblar, maraqlı müsabiqələr gimnastika sevərlərə fərqli gün yaşadacaq.
Məşhur kişi idmançıları arasında Olimpiya çempionları Elefterios Petrunias (Yunanıstan), Kristian Berki (Macarıstan), Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı Filip Ude (Xorvatiya) və Avropa Çempionu Aleksandr Şatilov (İsrail) peşəkar çıxışları ilə hər kəsi heyran edəcəklər.
Qadın idmançılar arasında isə 3 qat Olimpiya Çempionu Katalina Ponor (Rumıniya) və Olimpiya Oyunlarının qızıl medalçısı Oksana Çusovitina (hazırda Özbəkistanı təmsil edir) kimi məşhur gimnastlar yer alır.
Ölkəmizi kişi idman gimnastikası üzrə yarışlarda Murad Ağarzayev, Bense Talas, qadın idman gimnastlarının turnirində Yuliya İnşına, Marina Nekrasova, Mariya Smirnova və Yekaterina Tişkova təmsil edəcəklər.
Turnirə biletləri Arenanın kassasından, "Bazarstore" mağazalar şəbəkəsinin Xətai və "28 mall" filiallarından əldə edə bilərsiniz. Biletlərin qiyməti 6 və 8 manat təşkil edir.

FAMOUS ARTISTIC GYMNASTS IN BAKU AGAIN
This time, Milli Gimnastika Arenası (MGA, National Gymnastics Arena) will open its doors namely for artistic gymnasts.
Thus, the FIG Artistic Gymnastics Individual Apparatus World Cup will be held in Baku on March 16-19. In total, 85 men and 35 women from 23 countries are expected to perform at the Cup to be hosted by our capital for the second time.
There will be held Qualifications on the first two days of the event followed by the Apparatus Finals on last two days. The men will compete for 6 sets of medals, while women define the winners in 4 apparatus according to the Code of Points for the new Olympic cycle came into force in 2017.
Since 2015, an organization of the World Cup series in all Olympic gymnastics disciplines in Baku has already become a tradition. High-level organization of large-scale international events based on rich experience, certainly gives great impetus to the development of Gymnastics in the country and increases the number of gymnastics fans. Continuing this course, the spectators to be gathered at the arena during the next Cup, will witness tense contest reflecting the strength, elegance and persistence in the presentation of artistic gymnasts. The entertaining flash mobs, interesting contests, to be organized throughout the events, will bestow a different day to gymnastics fans.
Well-known men’s artistic gymnasts such as Olympic Champions Eleftherios Petrounias (Greece), Krisztian Berki (Hungary), silver medalist of the Olympic Games Filip Ude (Croatia) and European Champion Alexander Shatilov (Israel) will greatly impress the spectators with their professional performances.
As for famous women gymnasts of the competitions, there are three-time Olympic Champion Catalina Ponor (Romania) and gold medalist of the Olympic Games Oksana Chusovitina (Uzbekistan) in the list of competitors.
In men’s events, our country will be represented by Murad Agharzayev and Bence Talas as well as women’s artistic gymnasts Yuliya Inshina, Marina Nekrasova, Mariia Smirnova and Ekaterina Tishkova.
Tickets for events can be purchased at the ticket office of MGA, as well as, "Bazarstore" chain (Khatai and "28 Mall" branches). The ticket prices are 6 and 8 manats.