Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Sierra Leone Gimnastika Federasiyasının prezidenti Anna Vilyamsla müsahibəni təqdim edir.
- Anna xanım, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Bildiyimizə görə, bu, sizin Bakıya ilk səfərinizdir. Ölkəmiz barədə təəssüratlarınızı bilmək maraqlıdır.
- Bəli. Bu, mənim Azərbaycana, Bakıya ilk səfərimdir. İlk növbədə, Azərbaycan məndə xoş təəssüratlar yaratdı. Ölkə, burada gördüyüm hər şey unikaldır. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasında (AGF) Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasında (FIG) mövcud olan bütün idman növləri inkişaf etdirilir. Federasiyanın uğurlu fəaliyyəti mövcuddur. Hətta federasiya pandemiya dövründə də, digər ölkələrin edə bilmədiyini həyata keçirərək bir sıra yarışlara ev sahibliyi etdi. Bir sözlə, bu işlər alqışalayiqdir.
- Necə oldu ki, təlim-məşq prosesi keçmək üçün məhz Azərbaycanı seçdiniz?
- Biz ölkəmizdə gimnastikanı çox inkişaf etdirmək istəyirdik. Elə oldu ki, dostumuz, Azərbaycan Gənclər və İdman naziri Fərid Qayıbov və nazir müavini Mariana Vasileva ilə İtaliyada görüşdük. Bu barədə müzakirələrimiz oldu və onlar bildirdilər ki, bizim federasiyanın inkişaf etməsinə köməklik göstərə bilərlər. Buna görə də, bu gün biz buradayıq. Onlar söz verdilər və yerinə yetirdilər.
- Buraya hansı heyətlə gəlmisiniz?
- İdmançılarımız burada üç növ üzrə məşqlərə cəlb olunublar. Bunlar batut, idman və bədii gimnastikadır. İki idmançımız bədii gimnastika, iki idmançımız idman gimnastikası, üç idmançımız isə batut gimnastikası üzrə məşqlərdə iştirak edir. Təlim-məşqlərdə iştirak edən məşqçilərimiz də buradakı təcrübədən yararlanırlar. Onlar gələcəkdə ölkəmizdə gimnastlara necə məşq keçməyi öyrədəcəklər.
- Azərbaycan gimnastları barədə fikirlərinizi bilmək istərdik
Fikirlərim möhtəşəmdir. Onlar çox böyük səylə məşq edirlər. Mən bura gələndə onların gecəyə kimi məşq etdiklərini müşahidə etdim. Bu, çox təsiredicidir. Bilirsiniz, onlar səhər saatlarında məşq edirlər, daha sonra bir az dincəlir, təxminən 1-2 saat, sonra yenidən məşqlərə davam edirlər. Onlar öz üzərlərində çox çalışırlar. Bu, həqiqətən bizim üçün, ölkəmiz üçün çox xoşdur. Biz burada böyük təcrübə əldə etdik. Ölkəmizə qayıdanda bunu mütləq tətbiq edəcəyik.
- Ölkənizdə əsasən hansı proqram üzrə məşq etməyi düşünürsünüz?
- Qeyd etdiyim kimi, federasiyamız yenidir. Biz uğurlu olmaq üçün əlimizdən gələni edirik. Ona görə də bu gün biz buradayıq, təlim-məşq toplanışlarında iştirak edirik. Gələcəkdə biz də çempionatlara qatıla bilərik.
- Bakıda Akrobatika gimnastikası üzrə 28-ci Dünya Çempionatını izləyənlər arasında idiniz. Yarışlar barədə təəssüratlarınızı bizimlə bölüşərdiniz.
- Yarışlar möhtəşəm keçdi. Buraya gələn bütün ölkələrin, federasiyaların iştirakçıların bacarıqlarını, hərəkətləri necə yerinə yetirdiklərini, çətinliklərini gördük. Biz çox şey öyrəndik. Biz ölkəmizə qayıdanda yarışlarda iştirak etmək məqsədilə nə üzərində işləməli olduğumuzu, xüsusilə akrobatika növündə nələrə diqqət yetirməli olduğumuzu biləcəyik.

The Press Service of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) presents an interview with the President of the Sierra Leone Gymnastics Federation - Anna Williams.
- Ms. Anna, welcome to Azerbaijan. As far as we know, this is your first visit to Baku. It is interesting to know your impressions about our country.
- Yes. This is my first visit to Baku (Azerbaijan). First of all, Azerbaijan made a good impression on me. The country and everything I see here is unique. Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) is developing all gymnastics disciplines recognized by the International Gymnastics Federation (FIG). The Federation has a successful activity. Even during the pandemic, the federation hosted a number of competitions by doing what other countries could not. In short, this work is appreciated.
- How did you choose “Milli Gimnastika Arenasi” (National Gymnastics Arena) for the training camp?
- We aimed to develop Gymnastics in our country. We met our friend, the Minister of Youth and Sports of Azerbaijan Farid Gayibov and the Deputy Minister Mariana Vasileva in Italy. We discussed this issue and they said they could help to develop our federation. Therefore, we are here today. They did what they promised.
- How many people do you have within your delegation?
- Our athletes are engaged in trainings in three disciplines here. These are Trampoline, Artistic and Rhythmic Gymnastics. Two of our gymnasts are training in Rhythmic Gymnastics, two in Artistic Gymnastics, and three of them in Trampoline Gymnastics. Our coaches, participating in the training camps, also benefit from the experience here. In the future, they will teach gymnasts how to train in our country.
- We would like to know your thoughts on Azerbaijani gymnasts
My thoughts are great. They train very hard. When I came here, I noticed that they were training till night. This is very impressive. You know, they train in the morning, then they rest a little bit, about 1-2 hours, and then they continue trainings again. They work very hard. This is really good for us, for our country. We have gained a great experience here. We will definitely apply it when we return to our country.
- Which is your main training program in your country?
- As I mentioned, our federation is new. We do our best to be successful. That is why, we are here today and participating in training camps. In future, we can take part in the Championships.
- You attended the 28th FIG Acrobatic Gymnastics World Championships in Baku. Please, share your impressions about the competition with us.
- The competitions were great. We witnessed the skills of representatives of all the Federations that came here, difficulties and how they executed their program. We learned a lot. When we return to our country, we will know what we need to work on in order to participate in the competitions, especially in Acrobatic Gymnastics.