Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Sierra Leone Gimnastika Federasiyasının prezidenti Anna Vilyamsla müsahibəni təqdim edir.
- Anna xanım, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Bildiyimizə görə, bu, sizin Bakıya ilk səfərinizdir. Ölkəmiz barədə təəssüratlarınızı bilmək maraqlıdır.
- Bəli. Bu, mənim Azərbaycana, Bakıya ilk səfərimdir. İlk növbədə, Azərbaycan məndə xoş təəssüratlar yaratdı. Ölkə, burada gördüyüm hər şey unikaldır. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasında (AGF) Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasında (FIG) mövcud olan bütün idman növləri inkişaf etdirilir. Federasiyanın uğurlu fəaliyyəti mövcuddur. Hətta federasiya pandemiya dövründə də, digər ölkələrin edə bilmədiyini həyata keçirərək bir sıra yarışlara ev sahibliyi etdi. Bir sözlə, bu işlər alqışalayiqdir.
- Necə oldu ki, təlim-məşq prosesi keçmək üçün məhz Azərbaycanı seçdiniz?
- Biz ölkəmizdə gimnastikanı çox inkişaf etdirmək istəyirdik. Elə oldu ki, dostumuz, Azərbaycan Gənclər və İdman naziri Fərid Qayıbov və nazir müavini Mariana Vasileva ilə İtaliyada görüşdük. Bu barədə müzakirələrimiz oldu və onlar bildirdilər ki, bizim federasiyanın inkişaf etməsinə köməklik göstərə bilərlər. Buna görə də, bu gün biz buradayıq. Onlar söz verdilər və yerinə yetirdilər.
- Buraya hansı heyətlə gəlmisiniz?
- İdmançılarımız burada üç növ üzrə məşqlərə cəlb olunublar. Bunlar batut, idman və bədii gimnastikadır. İki idmançımız bədii gimnastika, iki idmançımız idman gimnastikası, üç idmançımız isə batut gimnastikası üzrə məşqlərdə iştirak edir. Təlim-məşqlərdə iştirak edən məşqçilərimiz də buradakı təcrübədən yararlanırlar. Onlar gələcəkdə ölkəmizdə gimnastlara necə məşq keçməyi öyrədəcəklər.
- Azərbaycan gimnastları barədə fikirlərinizi bilmək istərdik
Fikirlərim möhtəşəmdir. Onlar çox böyük səylə məşq edirlər. Mən bura gələndə onların gecəyə kimi məşq etdiklərini müşahidə etdim. Bu, çox təsiredicidir. Bilirsiniz, onlar səhər saatlarında məşq edirlər, daha sonra bir az dincəlir, təxminən 1-2 saat, sonra yenidən məşqlərə davam edirlər. Onlar öz üzərlərində çox çalışırlar. Bu, həqiqətən bizim üçün, ölkəmiz üçün çox xoşdur. Biz burada böyük təcrübə əldə etdik. Ölkəmizə qayıdanda bunu mütləq tətbiq edəcəyik.
- Ölkənizdə əsasən hansı proqram üzrə məşq etməyi düşünürsünüz?
- Qeyd etdiyim kimi, federasiyamız yenidir. Biz uğurlu olmaq üçün əlimizdən gələni edirik. Ona görə də bu gün biz buradayıq, təlim-məşq toplanışlarında iştirak edirik. Gələcəkdə biz də çempionatlara qatıla bilərik.
- Bakıda Akrobatika gimnastikası üzrə 28-ci Dünya Çempionatını izləyənlər arasında idiniz. Yarışlar barədə təəssüratlarınızı bizimlə bölüşərdiniz.
- Yarışlar möhtəşəm keçdi. Buraya gələn bütün ölkələrin, federasiyaların iştirakçıların bacarıqlarını, hərəkətləri necə yerinə yetirdiklərini, çətinliklərini gördük. Biz çox şey öyrəndik. Biz ölkəmizə qayıdanda yarışlarda iştirak etmək məqsədilə nə üzərində işləməli olduğumuzu, xüsusilə akrobatika növündə nələrə diqqət yetirməli olduğumuzu biləcəyik.

Пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) представляет интервью с президентом Федерации гимнастики Сьерра-Леоне Анной Уильямс.
- Мисс Анна, добро пожаловать в Азербайджан. Насколько нам известно, это Ваш первый визит в Баку. Интересно узнать ваши впечатления о нашей стране.
- Да. Это мой первый визит в Азербайджан (Баку). Прежде всего, Азербайджан произвел на меня хорошее впечатление. Страна и все, что я здесь наблюдаю – просто неповторимо. Федерация гимнастики Азербайджана (AGF) развивает все виды гимнастики, признанные Международной федерацией гимнастики (FIG). Идет успешная деятельность федерации. Даже во время пандемии, Федерация провела ряд соревнований, которые не смогли бы другие страны организовать. Одним словом, работа заслуживает похвалы.
- Как получилось так, что вы выбрали именно Азербайджан для проведения тренировочных сборов?
- Мы хотели развивать гимнастику в нашей стране. Так получилось, что в Италии мы встретились с нашим другом, Министром молодежи и спорта Азербайджана Фаридом Гаибовым и заместителем министра Марианой Василевой. Мы провели дисскуссию по этому поводу, и они сказали, что могут помочь развитию нашей Федерации. И поэтому мы сегодня здесь. Они сказали и сдержали свое слово.
- С каким составом вы сюда приехали?
- Наши спортсмены участвуют в тренировках по трем видам гимнастики. Это прыжки на батуте, спортивная и художественная гимнастика. Двое наших спортсменок занимаются художественной гимнастикой, двое из них - спортивной гимнастикой, а трое - прыжками на батуте. Наши тренеры, принимающие участие в тренировочных сборах, также набирают здесь опыт. Они в будущем будут учить гимнастов, как тренироваться в нашей стране.
- Хотелось бы узнать ваше мнение об азербайджанских гимнастов.
Я думаю, что они великолепны. Они очень усердно тренируются. Придя сюда, я заметила, что они тренируются до ночи. Это очень впечатляет. Как вы знаете, они начинают тренировки утром, потом примерно 1-2 часа отдыхают, а затем снова продолжают тренироваться. Они много работают над собой. Это действительно хорошо для нас и для нашей страны. Здесь, мы приобрели большой опыт и обязательно применим их, когда вернемся домой.
- По какой программе в основном планируете тренироваться в своей стране?
- Как я уже говорила, наша Федерация новая. Мы делаем все возможное, чтобы добиться успеха. Именно поэтому, мы сегодня участвуем тут в тренировочных сборах. В будущем, мы сможем участвовать в чемпионатах.
- Вы были в числе тех, кто наблюдали в Баку за 28-м Чемпионатом мира по акробатической гимнастике. Пожалуйста, поделитесь с нами своими впечатлениями от соревнований.
- Соревнования были замечательными. Мы стали свидетелями исполнений сложных программ и гимнастов из разных стран. Мы многому научились. Когда мы вернемся в нашу страну, мы будем знать, над чем нам нужно работать, чтобы участвовать в соревнованиях, особенно по акробатической гимнастике.