Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Olimpiya Oyunlarının gümüş mükafatçısı, bədii gimnastika üzrə 7 qat dünya, 5 qat Avropa çempionu Yana Batırşina ilə müsahibəni təqdim edir.
- Yana xanım, dəfələrlə Azərbaycana səfər etmisiniz. İlk növbədə ölkəmizlə bağlı təəssüratlarınızı öyrənmək istərdik.
- İlk növbədə deyə bilərəm ki, bura mənim vətənimdir. Mən Azərbaycana ilk dəfə 19 il bundan əvvəl gəlmişəm. Məni buraya sonradan həyat yoldaşım olan Timur Vaynşteyn gətirib. O məni belə heyrətamiz, qonaqpərvər, gözəl ölkə ilə tanış edib. Təyyarədən endiyimiz ilk saniyələrdə şəhəri görən zaman başa düşdüm ki, bura qəlbimə çox yaxın bir yerdir. Mən Özbəkistanda anadan olmuşam. Bu baxımdan, buradakı Şərq koloriti tam mənim istədiyim kimidir. İnsanlar mənə elə böyük məhəbbət və isti münasibət göstərirlər ki, bunları sadəcə olaraq, sözlə ifadə etmək mümkün deyil. Azərbaycanda olarkən hər zaman gülümsəyir və sevinirəm.
- Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı ilə bağlı fikirlərinizi bizimlə bölüşərdiniz.
- Azərbaycanda gimnastika inkişaf edir. Sözsüz ki, təmsilçilərinizin qazandıqları nəticələr, medallar və mükafatlar bu inkişafın əsas göstəricisidir. Çox uzağa getməyək, elə ay yarım bundan əvvəl, keçirilən Avropa çempionatında Azərbaycanın yığma komandası 4 bürünc medal əldə etdi. Bu, heyrətamiz nəticədir. Azərbaycan Gimnastika Federasiyanın prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında bu sahə yüksək səviyyədə inkişaf etdirilir. Hər şey düzgün istiqamətdə gedir. Bu gün mən ilk dəfə, heç vaxt çıxışlarını izləmədiyim gənclərdən ibarət milli komandanın üzvlərini gördüm . Təbii ki, yaxşı ehtiyat qüvvə formalaşıb. Necə deyərlər, daha istedadlı, daha yaxşı bir nəsil digər nəsli əvəzləyir. Federasiyaya uğurlar, idmançılara isə zədəsiz çıxışlar arzulayıram.
- Bu gün bədii gimnastika üzrə yığma komandamızın İslam Həmrəyliyi Oyunlarına hazırlığını izlədiniz. İdmançılarımızın Oyunlarda şanslarını necə dəyərləndirirsiniz?
- Hesab edirəm ki, onların şansları yüksəkdir. Son İslam Oyunlarında Azərbaycan milli komandası qızıl, həmçinin ayrı-ayrı alətlər üzə proqramlarda daha üç qızıl medal əldə edib. Komandanıza əz azı bu nəticəni təkrarlamağı arzu edirəm. Əlbəttə ki, rəqiblər arasında güclü ölkələr var, amma mənə elə gəlir ki, Azərbaycan bu uğuru təkrarlaya bilər.
- Necə düşünürsünüz, idmanda uğur qazanmaq üçün nə etmək lazımdır?
- İlk növbədə, özünə inanmaq, məşqçilərə və valideynlərə qulaq asmaq. Çünki onlar bizə heç vaxt pis məsləhət vermir, əksinə, bizim üçün ən yaxşısını arzulayırlar. Təbii ki, yaddan çıxarmaq olmaz ki, məğlubiyyətsiz qələbə yoxdur. Hər bir məğlubiyyət bizi qələbəyə daha da yaxınlaşdırır. Xırda məqamlara görə ruhdan düşməmək, özünə inanmaq lazımdır. Ən vacibi budur.
- Gimnastika sizə nə qazandırıb?
Bilirsiniz, bu gün həyatımda qazandığım bütün uğurlara görə gimnastikaya borcluyam. Əgər gimnast olmasaydım, mən televiziyaya çıxmazdım və orada həyat yoldaşımla tanış olmazdım, uşaqlarımız dünyaya gəlməzdi. Ona görə də hədsiz xoşbəxtəm ki, məhz bədii gimnastika ilə məşğul olmuşam. Əgər bu həyata yenidən başlamalı olsaydım, mən mütləq yenidən gimnastika ilə məşğul olardım. Çünki bu gün əldə etdiyim hər bir şey gimnastika sayəsindədir.
- Uzun müddət həm də televiziyada aparıcılıq etmisiniz. Gimnastikanın idman jurnalisti kimi fəaliyyətinizdə hansı rolu olub?
- Əlbəttə. Gimnastika çox kömək edir, çünki oxşar məqamlar var. Bu, ilk növbədə nizam-intizamdır. İdmançıların əksəriyyəti nizam-intizamlı olur. Televiziyada da bu məqam çox vacibdir. Bundan başqa, ustadlarına qulaq asmalı, onlardan bəhrələnməli və özünü təkmilləşdirməlisən. Canlı yayıma çıxarkən insan sanki yarışa çıxır. Sənin sadəcə bir cəhdin olur. Fərq ondadır ki, aparıcılıq edərkən sənin qarşında kamera və operator olur, xalça üzərinə çıxarkən isə nəhəng stadionda çoxlu insanlar sənə tamaşa edir. Amma yaşanan hisslər - həyəcan və aldığın zövq eynidir.
- Azərbaycanda müxtəlif vaxtlarda master-klasslar keçirmisiniz. Yenidən burada belə məşğələləri təşkil etmək istərdinizmi?
- Bəli, mən artıq bir neçə dəfə master-klass keçirmişəm. Əlbəttə ki, böyük məmnuniyyətlə belə bir təklif olarsa qəbul edərəm.

“Всем своим успехам в жизни я обязана гимнастике”
Пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) представляет интервью с серебряным призером Олимпийских игр, 7-кратным Чемпионом Мира и 5-кратным Чемпионом Европы по художественной гимнастике - Яной Батыршиной.
Яна ханум, вы неоднократно посещали Азербайджан. В первую очередь, мы бы хотели узнать ваши впечатления о нашей стране.
В первую очередь могу сказать, что это моя родина. Впервые я приехала в Азербайджан 19 лет назад. Меня сюда привел Тимур Вайнштейн, который впоследствии стал моим мужем. Он познакомил меня с такой удивительной, гостеприимной и красивой страной. Когда я увидела город в первые секунды нашего выхода из самолета, я поняла, что это место очень близко моему сердцу. Я родилась в Узбекистане. В этом плане восточный колорит тут мне очень по душе. Люди проявляют ко мне столько любви и тепла, что просто не передать словами. Я всегда улыбаюсь и счастлива, когда нахожусь в Азербайджане.
Пожалуйста, поделитесь своими мыслями о развитии гимнастики в Азербайджане?
В Азербайджане гимнастика развивается. Безусловно, результаты, медали и награды, завоеванные вашими представителями, являются основным показателем этого развития. Полтора месяца назад Национальная сборная команда Азербайджана завоевала 4 бронзовые медали на чемпионате Европы. Это потрясающий результат. Под руководством президента Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) - Мехрибан ханум Алиевой - это направление развивается на высоком уровне. Все идет в правильном направлении. Сегодня, я впервые увидела членов Национальной сборной команды страны среди юниорок, выступления которых раньше не видела. Конечно, сформирован хороший резерв на будущее. Как говорится, на смену другому поколению приходит более талантливое, лучшее. Желаю Федерации удачи, а спортсменам – выступлений без травм.
Сегодня вы наблюдали за подготовкой нашей Национальной сборной команды по художественной гимнастике к Играм исламской солидарности. Как вы оцениваете шансы наших спортсменов на Играх?
Я думаю, что их шансы высоки. На прошедших Играх исламской солидарности Национальная сборная команда Азербайджана завоевала золото, а также еще три золотые медали в индивидуальной программе. Желаю вашей команде как минимум повторить этот результат. Конечно, среди соперников есть сильные страны, но мне кажется, что Азербайджан может повторить этот успех.
Что, по вашему мнению, нужно делать, чтобы добиться успеха в спорте?
Прежде всего верьте в себя, слушайтесь тренеров и родителей. Потому что, они никогда не дают нам плохих советов, наоборот, они хотят для нас самого лучшего. Конечно же, не следует забывать то, что без поражений не бывает побед. Каждое поражение приближает нас к победе. Нужно верить в себя и не отчаиваться по мелочам. Это самое главное.
Что вам дала гимнастика?
Вы знаете, всем своим сегодняшним успехом в жизни, я обязана гимнастике. Если бы я не была гимнасткой, я бы не появилась на телевидении и не встретила бы там своего мужа и не родились бы наши дети. Именно поэтому, я безумно счастлива, что занималась художественной гимнастикой. Если бы мне пришлось начать эту жизнь заново, я бы обязательно снова занялась гимнастикой. Потому что все, чего я сегодня добилась – это благодаря гимнастике.
Вы также долгое время были ведущим на телевидении. Какую роль гимнастика сыграла в вашей работе как спортивного журналиста?
Разумеется. Гимнастика очень помогает, потому что есть схожие моменты. Это, в первую очередь - дисциплина. Большинство спортсменов дисциплинированы. Этот момент также очень важен на телевидении. Кроме того, вы должны слушать своих учителей, извлекать урок и совершенствоваться. Когда вы выходите в эфир, вы чувствуете, что соревнуетесь. У вас есть только одна попытка. Разница в том, что когда ты ведешь программу, перед тобой камера и оператор, а когда ты выходишь на ковер, за тобой в огромном стадионе наблюдает множество людей. А вот испытываемые ощущения - волнение и получаемое удовольствие - те же.
Вы в разное время проводили мастер-классы в Азербайджане. Хотели бы вы снова проводить здесь подобные занятий?