Kamerunun Milli Olimpiya və İdman Komitəsinin vitse-prezidenti, Afrika Badminton Konfederasiyası Şurasının üzvü Odet Esembe Enqulu ilə müsahibəni sizə təqdim edirik.
“Gimnastika hamı üçün” növü üzrə 2-ci Bakı Beynəlxalq “Challenge”i haqqında təəssüratlarınızı öyrənmək istərdik.
-Tədbirin təşkilatçılarına öz təşəkkürümü bildirirəm. Həqiqətən, çox zövq alıram. Bu “Challenge”i izləmək, çıxışlara şahidlik etmək, doğrudan, çox xoş təsir bağışlayır.
Azərbaycanda gimnastikanın inkişafını neə qiymətləndirirsiniz?
-Şüphəsiz, Azərbaycanda gimnastikanın inkişaf səviyyəsi xeyli yüksəkdir. Çünki mən indiyə qədər başqa heç bir yerdə bu cür təşkilatçılıq görməmişdim. Burda gördüklərimə əsasən belə qənaətə gəldim ki, Azərbaycan gimnastları dünya miqyasında özünəməxsus yerə sahib idmançılardır. Düşünürəm ki, Azərbaycanda gimnastikanın inkişafı üçün yaradılan şəraiti görmək dünya ölkələrinin gimnastika federasiyalarını bu idman növünü öz ölkələrində inkişaf etdirmələri üçün ruhlandıracaq və gəlib sizin təcrübənizi öyrənmək istəyəcəklər.
Azərbaycanda keçirdiyiniz günlər ərzində xatirinizdə ən çox nələr qalacaq?
-Bura ilə bağlı ən çox insanların istiqanlı münasibəti yadımda qalacaq. Mən bu cür münasibəti başqa heç yerdə görməmişəm. Hətta o qədər istiqanlı yanaşıblar ki, bu günlər ərzində özümü evimdə kimi hiss edirəm. Əlavə olaraq Azərbaycan dövlətinə idmana bu qədər diqqət və qayğı göstərdiyi, inkişafına şərait yaratdığı üçün təşəkkür etmək istəyirəm. Bu, çox əhəmiyyətlidir. Bu səbəbdən inkişaf davam edir.

We present to you an interview with Vice-President of the National Olympic and Sports Committee of Cameroon, the Council Member of the African Badminton Confederation - Ms. Odette Assembe Engoulou.
We would like to know your impression about the 2nd Baku Gym For All International Challenge.
- I express my gratitude to the organizers of the event. I really enjoy it. Watching this “Challenge" & witnessing the performances really gives a very content effect.
How do you assess the development of Gymnastics in Azerbaijan?
- Undoubtedly, the level of development of Gymnastics in Azerbaijan is so high. Because I have never seen this kind of organization anywhere else. Based on what I saw here, I came to the conclusion that Azerbaijani gymnasts are athletes with a unique place in the world. I think that seeing the conditions created for the development of Gymnastics in Azerbaijan will inspire the Gymnastics federations of the world to develop this sport in their countries and they will want to come and learn your experience.
What will you remember the most during the days you spent in Azerbaijan?
- I will remember the warm attitude of majority of people here about this place. I have never seen such an attitude anywhere else. During these days, they were even so warm that I feel at home. Moreover, I want to express my gratitude to the state of Azerbaijan for paying so much attention & care to sports and creating conditions for its development. This is very important. Therefore the development is going on.