Avropa çempionatının gümüş və bürünc medalçısı, Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan qrup komandasının üzvü, hazırda isə bədii gimnastika üzrə milli komandanın məşqçisi olan əməkdar idman ustası Aliyə Paşayeva 2024-cü il üçün idman səfirləri sırasında yer alıb. Məşqçimiz təəssüratlarını bizimlə bölüşüb.
- Xatırladım ki, 2023-cü ildə ölkəmizdə "İdman səfiri” seçilmişdim. 2024-cü ildə də bu fəaliyyətimi davam etdirəcəyəm. Bu xəbər məni, ailəmi və yaxınlarımı çox sevindirdi. Böyük məmnuniyyətlə işimi davam etdirəcəyəm. Ölkəmizin "İdman səfiri” kimi əsas işim idmanın populyarlaşmasında yaxından iştirak etməkdir. Vəzifəmə Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan tədbirlərdə, eləcə də xeyriyyə və sosial layihələrdə iştirak etmək, KİV və sosial şəbəkələr vasitəsilə idmanın təbliği, idman təşkilatları ilə sıx əlaqələrin yaradılması daxildir. Ümid edirəm ki, təcrübəli idmançı və məşqçi kimi idmanda baş verən hadisələri yaxından izləyərək bu sahənin inkişafına “İdman səfiri” kimi öz töhfəmi verəcəyəm.

Заслуженный мастер спорта Алия Пашаева, серебряный и бронзовый призер чемпионата Европы, участница команды в групповых упражнениях, завоевавшей лицензию на Олимпийские игры в «Токио-2020», а в настоящее время тренер национальной сборной по художественной гимнастике, вошла в число спортивных послов 2024 года. Она поделилась с нами своими впечатлениями:
- Напомню, что в 2023 году я уже ищбиралась «Послом спорта» нашей страны. Я продолжу эту деятельность и в 2024 году. Эта новость очень обрадовала меня, мою семью и моих близких. Я с большим удовольствием продолжу свою работу. Моя главная задача как «спортивного посла» нашей страны — активно участвовать в популяризации спорта. В мои обязанности входит участие в мероприятиях, организуемых Министерством молодежи и спорта, а также благотворительных и социальных проектах, популяризация спорта через СМИ и социальные сети, налаживание тесных связей со спортивными организациями. Надеюсь, что как опытный спортсмен и тренер, я буду внимательно следить за развитием спорта и вносить свой вклад в развитие этой области в качестве «Посла спорта».