Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının “Gimnastika hamı üçün” komitəsinin prezidenti Roqerio Valerio ilə müsahibəni təqdim edirik.
Bakıda keçirilən FIG “Gimnastika hamı üçün” kollokviumu haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Biz bu cür tədbirləri hər il təşkil edirik. Tədbirlərdə dünyanın müxtəlif ölkələrinin federasiya nümayəndələri iştirak edir. Biz onlara gördüyümüz işlərin nəticələrini təqdim edirik, planlarımız, qarşıya qoyduğumuz məqsədlər və çatmaq istədiyimiz hədəflər haqqında danışırıq. Burada bir-birimizi dəstəkləyirik. Hər bir ölkə, hər bir iştirakçı öz ideyalarını paylaşır.
Kolokvium iştirakçılarının aktivliyi barədə nə deyə bilərsiniz?
- Kollokviumdakı aktivlik möhtəşəmdir. Müxtəlif ölkələrdən gələn nümayəndələr çox ünsiyyətcildirlər, bir-biri ilə sıx əlaqə qururlar. Bakıda əla bir kolokvium keçirilir. Burada olduğumuz üçün çox sevincliyik.
Sizin üçün “Gimnastika hamı üçün” nə ifadə edir?
- Bu, mənim üçün gimnastika dünyasına açılan bir qapıdır. Bu, hər kəsin ömür boyu məşğul ola biləcəyi bir gimnastika növüdür. Eyni zamanda sağlam həyat tərzi, daim formada qalmaq, gözəl görünmək və yeni dostlar qazanmaq imkanıdır.
Gələcək üçün hədəfləriniz nələrdir? “Gimnastika hamı üçün” növünü daha çox ölkədə inkişaf etdirmək planlarınız varmı?
- Bəli, bizim məqsədimiz daha da fəal olmaq, bütün federasiyalarla əməkdaşlıq etməkdir. Biz bu növü daha da inkişaf etdirmək istəyirik.

Представляем Вашему вниманию интервью с главой комитета по "Гимнастике для всех" Международной федерации гимнастики Рожерио Валерио.
Расскажите пожалуйста о важности проведения в Баку коллоквиума FIG по "Гимнастике для всех".
- Мы проводим подобные мероприятия каждый год. В них участвуют представители федераций разных стран мира. Мы показываем им результаты своей работы, рассказываем о своих планах, о том, какие ставим перед собой цели и чего хотим достичь. Здесь мы поддерживаем друг друга. Каждая страна, каждый участник, может предложить тут свои идеи.
Что скажете об активности участников коллоквиума?
- Активность тут фантастическая. Люди с разных стран очень общительны. Представители делегаций контактируют друг с другом. В Баку проходит прекрасный коллоквиум. Мы очень рады находиться здесь.
Что для Вас означает термин «Гимнастика для всех»?
- Для меня это – своеобразная дверь в мир гимнастики. Это вид гимнастики, которым каждый человек может заниматься всю жизнь. Одновременно с этим, «Гимнастика для всех» - это здоровый образ жизни, возможность всегда быть в форме, оставаться красивым и находить себе новых друзей.
Какие цели Вы преследуете в будущем? Есть ли в планах развивать «Гимнастику для всех» как можно в большем количестве стран?
- Да, это возможно. Наша цель - стать активнее, сотрудничать со всеми федерациями. Мы хотим развиваться, развивать гимнастику.