Artıq 100 gündən az vaxt qalmış Avropa Oyunlarında, təxmini 6000 idmançı iştirak edəcək. Bu irimiqyaslı yarışda 20 idman növü təmsil olunacaq. Onların arasında yer alan akrobatika gimnastikası (qarışıq cütlük və qrup) üzrə 6 cüt medal uğrunda mübarizə gedəcək.
Gimnastlarımız Ulyana Diakova və Anatoliy Leonov ölkəmizi qarışıq cütlüklər arasında təmsil edəcəklər. İdmançılarımız artıq Açıq Azərbaycan Çempionatında 2 qızıl, 1 gümüş medal qazanmağı bacardılar.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti onlardan kiçik mübahisə aldı. Onlar öz müsahibələrində idman dünyasına gəlişləri və digər maraqlı məqamları bizimlə bölüşdülər.
Ulyana: Məni akrobatikaya 11 yaşım olanda gətirdilər. Əvvəllər rəqslə məşğul olurdum. Daha sonra bildirdilər ki, özümü akrobatikada sınayım və mənim xoşuma gəldi. Beləcə, bu sahədə qalmağı qərarlaşdırdım.
Anatoliy: Mən çoxdan idmanla məşğul olurdum. Məktəbdə deyirdilər ki, bir şeylə məşğul olmaq lazımdır və bildirdilər ki, akrobatika üzrə bölmə fəaliyyət göstərir. Mən sadəcə gəldim və xoşum gəldi. Artıq iki ildən sonra mən akrobatikadan getmək istəmirdim.
Necə düşünürsünüz, başqa idman sahəsində uğurlu ola bilərdinizmi?
U: Uşaqlıqda suda tullanma və üzgüçülüklə məşğul olmaq istəyirdim, lakin inanmıram ki, mən uğur qazana bilərdim.
A: Yəqin alınardı. Uşaqlıqda karate və güləş sənətini sevirdim.
U: Mən uzun müddət hazırlaşıram buna və çıxış öncəsi çox həyəcanlanıram. Öz-özümə deyirəm ki, hər şey yaxşı olacaq, artıq hər şey edilib, məşqlərdə bir neçə dəfə etmisən bunları, yenidən təkrarlamaq lazımdır. Özümə arxayınlıq verirəm.
A: Mənim təcrübəm çoxdur. Artıq 20 ildir ki, akrobatika ilə məşğulam. Kiçik yaşlarımda həyəcan olurdu. İndi isə özümü xüsusi hazırlaşdırmıram. Nə edəcəyimi bilirəm, buna görə də həyəcanlı olmuram. Fikrimi heç nə unutmamaq üçün cəmləşdirirəm. Ən əsas budur.
Fikrinizcə hər hansı idman növündə vacib olan nədir?
U: Xarakter və özünü idarə edə bilmək.
A: Xırda şeylərə əhəmiyyət vermək. Məhz bu yolla uğur əldə edə bilərsən.
U: Düşünürəm ki, əgər diqqətlə işləsən təhlükə olmamalıdır. Hər hərəkət üzərində fikirləşmək və özünü idarə etmək lazımdır. Özünü cəmləyib, səhvlərədən nəticə çıxarmaq lazımdır.
A: Mən düşünürəm ki, hər şey məşqçidən asılıdır. Əgər o yaxşı mütəxəssisdirsə, işini düzgün görürsə, zədə almarsan. Xoşbəxtlikdən, karyeram boyunca ciddi zədələrim olmayıb.
U: Mənim kumirim yoxdur.
A: Hər zaman təkrarlayıram: “Özünə kumir yaratma”. Digər idman növlərində var, lakin akrobatikada yoxdur. Əgər sən rəqibinə heyran olursansa, ona qalib gələ bilmərsən.
Yaxın gələcək üçün idman planlarınızdan danışın bir az.
U: Avropa Oyunlarına qədər Bolqarıstana Dünya Kubokuna yollanacağıq, sonra isə bütün gücümüzlə Oyunlara hazırlaşacağıq.
A: Avropa Oyunlarından sonrasına hələ baxmırıq. Lakin nəzərə alırıq ki, oktyabrda Avropa Çempionatı olacaq.
U: Mən düşünürəm ki, Avropa Oyunları çox böyük yarışdır, onun həcmi insanı heyrətləndirir. Hər kəs oyunlar haqda, orada təmsil olunacaq idman növləri haqda bilir. Hər kəs özünü oyunların uğurla təşkil olunmasına hazırlayır. Hətta indi, test-turnirində azarkeşlərin sayı çox idi, Avropa Oyunlarında bundan 10 dəfə artıq olacaq. Düşünürəm ki, bu oyunları Olimpiada ilə müqayisə etmək olar.
A: İnsanlar akrobatikanı yaxşı təsvir etmirlər. Avropa Oyunları bu idman növünün inkişafı üçün yaxşı addım olacaq. Bu tədbir akrobatikanın populyarlaşmasına kömək edəcək. Yavaş-yavaş hər kəs bu idman növünü tanıyır.
İdmandan bir az uzaqlaşsaq, reallaşdırmaq istədiyiniz başqa arzularınız, məqsədləriniz varmı?
U: 9-cu sinifi bitirmək istərdim.
A: Arzularım yalnız Avropa Oyunlarında qalib olmaqdır.
İdmanla gündəlik həyatınızı birləşdirə bilirsinizmi?
U: Çətin olur, lakin bunun üçün dəyər (gülür). Məktəb çantasını bir qırağa qoyub, məşq çantasını götürərək dərsdən məşqə qaçmaq.
A: Mən boş vaxtlarımda fotoqraflıqla məşğul oluram. 3-4 saat məşq etdikdən sonra sevimli işimlə məşğul oluram. Onları birləşdirmək çətin deyil. Həyat yoldaşıma təşəkkür edirəm ki, məni başa düşür və dəstəkləyir.
Öz ailəniz haqda danışın bir az.
U: Əvvəllər atamla anam başa düşmürdülər akrobatikanı niyə seçmişəm. İstəyirdilər ki, bu işə son qoyum. İndi isə onlar məni dəstəkləyir, uğurlarımı izləyirlər. Mən medal qazananda, onlara çox xoş olur.
A: Mənim həyta yoldaşım hər zaman yanımdadır. O, fotoqrafdır və tez-tez bizim şəkillərimizi çəkməyə gəlir. Test-turnirinə gəlməyi də çox istəyirdi, amma alınmadı.
Adətən azarkeşləriniz tribunlardan sizi necə dəstəkləyirlər? Və siz onlardan nə eşitmək istərdiniz?
U: Biz hər zaman azarkeşləri eşidə bilmirik, çünki bütün diqqətimiz öz çıxışımızda olur. Komanda yoldaşlarımıza tribunadan azarkeşlik edəndə bizə necə böyük dəstək verdiklərini başa düşürük. Çox xoşdur ki, bizə azarkeşlik edirlər, uğur arzulayırlar.
A: Bu bizə müsbət enerji verir. Eşidirik necə qışqırırlar, dəstəkləyirlər. Amma biz nə baş verdiyini hər zaman anlamırıq. Mənim bütün fikrim çıxışımda olur.

Less than one hundred days left until the European Games, which will bring together about 6,000 strongest athletes. 20 sports will be represented during this large scaled event; acrobatics (mixed pairs and women's groups who will compete for six sets of medals) is among them.
Our athletes Uliana Diakova and Anatoliy Leonov will represent the country among the mixed pairs. They have already won two gold and one silver medal during the Open Joint Azerbaijan Championships in gymnastics disciplines.
Press service of Azerbaijan Gymnastics Federation took a small interview with them, in which our athletes told about how they have got involved in gymnastics and many other things.
Uliana: I was led to acrobatics, when I was 11 years old. Previously, I went to dancing courses. Then they said I should try acrobatics and I liked it. Therefore, I decided to stay.
Anatoliy: I’ve got involved in gymnastics a long time ago. In school they said it is necessary to do something. The children were told that there is a section of acrobatics. Then I just came in and I liked it. After two years, I didn’t want to left acrobatics.
U.: As a child, I wanted to get involved in diving and swimming, but hardly I would able to succeed.
A.: Maybe I would able to. Being a child, I loved karate and other martial arts.
U.: I set myself for a very long time and always being very nervous before performances. I tell myself that everything will be fine, everything has been done many times and worked out in training, it just must be repeated. I give confidence to myself.
A.: I have a lot of experience. I am in acrobatics for 20 years. I was excited when I was a little child. Now, I even not set myself particularly. I know what I need to do and there is no excitement. I concentrate to not to forget anything. This is the most important thing.
U.: The nature and ability to concentrate.
A.: The ability to pay attention to details. This is how to make progress.
U.: I think that there is no danger if to work head with head. One needs to think about every move and control himself. It is necessary to set up and to draw conclusions from the mistakes.
A.: I think it all depends on the coach. If he is a good specialist, does the job right, then you will not be injured. Fortunately, in my career, I had no serious injuries.
U.: I have no idols.
A.: I always repeat: "you shall not make for yourself an idol". In other sports, there can be an idol, but there are no idols in acrobatics. If you admire a rival, he will never loses possession.
U.: Before European Games, we will go to the World Cup to be held in Bulgaria and then we will start intensive preparations for the Games.
A.: We do not plan anything further European Games. However, we consider the European Championships which will take place in October.
U.: I think that European Games is a very large competition, the scale of which is amazing. Everyone knows about the European Games, about disciplines. Everyone is set up that the Games to be successful and, even now, on a test event there were many fans. At the European Games, there will be 10 times more people. I think that these events can be compared with the Olympics Games.
A.: People have no clue what acrobatics is. EG is a good step for the development of this sport. This event helps very much to promote it. Everyone begin to learn about this sport slowly.
U.: I want to finish 9th grade.
A.: I want only one thing - to win the European Games.
U.: It can be difficult. However, it is worth (laughing). We have to quit school bag, take training one and to run to the gym after school.
A.: I have been working as a photographer in my spare time. Train for three to four hours per day and then I do everything I like. It is not so hard to combine for me. Thanks to my wife that she understands me and supports.
U.: First mom and dad did not understand why I went to the acrobatics. They wanted me to finish with it. Now they support me, watching my progress. They are pleased when I take medals.
A.: My wife is always there with me. She is a photographer and a frequent visitor to take our photos. She could not come to the test event, but really wanted to.
U.: We do not always hear the screams of the fans, because all our attention is focused on the exercise. While cheering for teammates, we understand how tremendous support we have from fans. We are very pleased to realize that people root for us, wishes luck.
A.: It inspires a lot. We heard screaming, but we do not always understand what is happening.
U.: Many thanks to all who support us. We are very pleased to know that in our country great attention is paid.
A.: I want to thank you for coming. I want you to come with friends and family to the European Games.