Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarında təmsil olunacaq idman növlərindən biri olimpiya proqramına daxil olan qadın idman gimnastikasıdır. Bu oyunlarda Azərbaycanı 3 gimnast təmsil edəcək və onlar 6 cüt medal uğrunda – komanda hesabı, şəxsi birincilik, həmçinin ayrı-aryı finallar – tir üzərində hərəkətlər, müxtəlif hündürlüklü qollar, dayaqla tullanma və sərbəst hərəkətlərdə mübarizə aparacaqlar.
Azərbaycan gimnastı Anna Pavlova bu oyunların mümkün iştirakçılarındandır.Ənənəyə sadiq qalaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Annadan idmana gəlişi və digər maraqlı məlumatların yer aldığı kiçik müsahibə götürüb.
Mənim valideynlərim gimnastika üzrə məşqçidilər və mən zalda böyümüşəm. Mənim xüsusi seçimim yox idi və 4 yaşımdan mən də məşq etməyə başladım.
Özümü başqa sahələrdə sınamaq üçün mənim şansım var idi. Əsasən, musiqi və şahmatla məşğul olurdum. Daha sonra məktəbə getdim və ikinci növbədə idim. Mən seçim qarşısında idim və gimnastikanı seçdim. Bu mənim seçimim idi. Anam və nənəm buna qarşı idilər, məni rəqsə yazdırmaq istəyirdilər, lakin bu məni çox qıcıqlandırırdı. Uşaqlıqda bəyənməsəm də, böyüdükcə rəqsə daha loyal yanaşmağa başladım.
Fərqli olaraq. Hər problemin həllində onun mənbəyinə qayıtmaq lazımdır. Analiz etdikcə, hər şeyi dərk edirsən. Bəzən alınmasa da, artıq bununla heç nə etmək olmur.
Öz üzərində çalışmaq və məqsədə doğru getmək.
Heç bir professional idman, insana sağlamlıq vermir. Lakin, tamamilə fərqli şeylər verir. Sağlamlıq üçün bədən tərbiyəsi ilə məşğul olmaq lazımdır. Gimnastikanın üstün cəhətlərindən biri odur ki, rəqibin yoxdur, necə məşq etmisənsə, o cür də çıxış edəcəksən. Ümumi gimnastika insan sağlamlığı üçün əhəmiyyətlidir. Böyük idman – səyahət imkanları, özünə ad və həyat tərzi qazanmaq şansı verir. Mən təsəvvür edə bilmirəm ki, idman karyeramı bitidikdən sonra nə işlə məşğul olacam. Məşqçi kimi davam etmək şansım var, lakin bu addımı atmağa hələ hazır deyiləm. Mən daima hərəkətdə olmağa, tanımadığım ölkələrə səyahət etməyə öyrəşmişəm.
Xeyr. Nailiyyətlərinə görə hörmət etdiyim şəxslər var. Təqlid etməyi düzgün saymıram.
Zədəmi nəzərə alaraq, nəsə planlaşdırmaq hazırda mənə çətindir. İndi bir məqsədim var – ayağımı müalicə etmək və Avropa Oyunları haqda düşünmək. Məhz oyunlara görə mən bərpa olunmağı qərara aldım və 3 ildir ki, işləyirəm. Mən çox yaxşı formada olmaq istəyirəm. İki ay öncə əməliyyat olunsamda, hər şey lazımı kimi olmadı. Zədədən sonra mənə sağalmağımın çətin olacağını demişdilər. Mənim özümə də maraqlı idi, bacara biləcəmmi ya yox. Karyeramı davam etdirməyin nə qədər perspektivli olmasına Avropa Oyunlarından sonra baxacağıq. Lakin, günü-gündən çətinləşir. Mən bunu özüm üçün qərar verməliyəm, çünki bir müddət sonra Rio-de-Janeyroda təşkil olunacaq Olimpiadaya lisenziya qazanmaq şansımın olduğu Dünya Çempionatı keçiriləcək.
Mən ilk dəfə karyeramı bitirdikdən sonra, Bakıya gəldim. Bura mənim çox xoşuma gəldi və 3 il burda qalmağa qərarına gəldim. Universiadada iştirak edə bilmədim, əvvəlcə bir məşqçi, daha sonra digər məşqçi icazə vermədi. Bundan sonra isə zədədən əziyyət çəkdim. Düşünürəm ki, Avropa Oyunları da Universiadaya bənzəyir, burada da gimnastikanın növləri təmsil olunacaq. Mən bu yarışlara hazırlığın nə qədər ciddi olduğunu görürəm, mənim üçün çox maraqlıdı və bu yarışlarda özümü sınamaq istərdim.
Düzü heç bilmirəm. Konkret olaraq azrularım yoxdur, lakin idmandan sonra özümü təsdiq etmək istərdim. İdman çox gözəldir, çox şey qazandım idmanda, lakin o bitir. Bundan sonra özünü başqa sahədə tapmalısan. Etmədən bunu bilmərsən. Misal üçün, məşqçilik peşəsi məni cəlb edir. Burada özümü sınamasam olmaz, uşaqlara təlim keçmək istərdim.
Mən idmanla yaşayıram, özümü bu sahədən kənarda təsəvvür edə bilmərəm. Bu mənim elə adi həyatımdır.
Ailəm kiçikdir. Atam rəhmət gedib, anam isə mənim şəxsi məşqçimdir. Həmçinin, mənə planlarımı tərtib etməkdə kömək edən balaca qardaşım var. Qohumlarım da var ki, mən onları da ailəmin üzvləri sayıram. Çalışıram onlarla tez-tez görüşüm, alınmasa da əlaqəni internet vasitəsilə saxlayırıq.
Xeyr.
Onlar hər şey qışqırırlar (gülür). Onlar dəstəklədikcə mən çox sevinirəm. Ən adi sözlər belə, mənə güclü təsir edir.
Demək istərdim ki, onların dəstəyi hər idmançı üçün vacibdir. Bu yaxınlarda Meksikada yarışda nümunəvi çıxışlarda olmuşdum. Orada bizi çox səmimi və isti qarşıladılar. Azarkeşlər dəstəkləyir, qışqırır və biz də müsbət enerji alırdıq. Dəstək olan və bizim üçün narahat olan hər kəsə təşəkkürümü bildirirəm.

Women's artistic gymnastics, an Olympic sport, is one of the disciplines to be presented at the European Games in Baku. Three gymnasts who will compete for six sets of medals - for the team standings, individual all-around and individual competitions - on the balance beam, uneven bars, vault and floor exercises, will present Azerbaijan during the Games.
Azerbaijani gymnast Anna Pavlova - a possible participant at the Games. By tradition, the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation took a short interview with Anna where she talked about how she got involved in the world of sports, as well as other things.
- My parents were coaches in gymnastics, and I grew up in the hall. I did not have much choice. Then I started to train from 4 years.
- I had variants to try myself at something else. I was mainly engaged in music and chess. Then I went to school with the second shift. I had to choose, and I chose gymnastics. It was my choice. Parents and grandmother were against it. They wanted me to get involved in dances, but the dances wildly irritated me. With age, I become more loyal to the dances, but as a child, I did not like it.
- Differently. In any solution of the problem, one needs to return to its roots. When analyzing, everything becomes clear. Sometimes it does not work and there is nothing you can do about it.
- Working on yourself and desire to win.
- None of professional sport gives health. However, it gives very different things. To provide health it is needed to be engaged in physical exercises. A big plus of the gymnastics is that there is no a couple or a rival. Your performance depends on how you are training. General gymnastics is important for health. Big sport is an opportunity to travel, to make a name for oneself and lifestyle. I cannot imagine what I would do after I retire. There is an opportunity to pursue a career as a coach, but I am not ready to take this step. Moreover, I am used to my way of life - I am constantly on the move visiting unknown countries and regions.
- No. There are people who I respect for their achievements. I do not consider imitation appropriate.
- Given my injury, I find it hard to plan anything. Now I have one goal - to cure my foot and to think about the European Games. Because of these Games, I decided to recover and worked for three years. I want to be on top form. I did surgery two months ago, but it all went a bit wrong. After the injury, I was told it would be difficult to recover. I am wondering if I could. After the European Games we will see if it is advisable to pursue a career. However, every day becomes harder for me. I have to work it out for myself, because soon the World Championships will start, which will be output to the Olympic Games in Rio de Janeiro.
- When I finished my career for the first time, I arrived in Baku. I like it very much and decided to stay for 3 years. I was not able to attend the Universiade. At first, one coach did not allow me, then another one. After that I suffered from trauma. I believe that the European Games, where almost all sports will be presented, are something similar to the Universiade. I see serious preparation for this tournament. For me it is very interesting. I would like to try myself at the Games.
- I do not know. I do not dream about something special, but I want to realize myself after sport. Because sport is fine, I have achieved a lot, but it ends. Then it is necessary to find myself in something else. I do not know what can interest me in. One never knows about it until he tries. For example, coaching attracts me. Moreover, I cannot help trying. I would like to teach children.
- I live in the sport. I cannot imagine myself without sport. It is everyday life for me.
- My family is small. My dad died, and my mother is my personal trainer. Also a younger brother helps me in terms of organizational issues. There are first cousins, second cousins, brothers and sisters; and I consider them family members. I try to see them often. If not, we constantly keep in touch through social networks.
No, I haven’t.
- They shout whatever they want (laughing). When they are supporting me, I am very happy. The most common words makes me stronger.
- I want to tell them that their support is very important for every athlete. We have recently been on the showcase tournament in Mexico and we were greeted very warmly. Fans supported, shouted, and we have received positive emotions. I would like to thank all who supports and worries.