Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Portuqaliya Gimnastika Federasiyasının bədii gimnastika üzrə vitse-prezidenti Katarina Leandro ilə müsahibəni təqdim edir.
- Katarina xanım, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Bu sizin Bakıya ilk səfərinizdir?
- Xeyr, ikinci səfərimdir.
- Ölkəmiz haqqında təəssüratlarınızı bilmək maraqlıdır.
- Mən Bakını çox sevirəm. Paytaxtınız ecazkardır. Dünən şəhər turunda oldum və çox xoşuma gəldi. Biz burada qaldığımız üçün fərəh hissi keçiririk. İşləmək üçün gözəl şərait və imkan var.
- Necə oldu ki, təlim-məşq toplanışı üçün məhz Milli Gimnastika Arenasını seçdiniz?
- Burada gimnastlarımız mötəbər beynəlxalq yarışlara hazırlaşırlar. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ilə qarşılıqlı mübadilə və əməkdaşlıq bizim üçün çox vacibdir. Biz Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə və federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü Mariana Vasilevaya təşəkkürümü bildirirəm.
- Portuqaliyada əsasən hansı gimnastika növləri inikişaf edib?
- İdman gimnastikası üzrə bir təmsilçimiz Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı olub. O, reytinqdə ilk onluqda yer alır. Qazanılan nəticələrə əsasən deyərdim ki, Portuqaliyada idman gimnastikası daha çox inkişaf edib. Batut və akrobatika üzrə də dünya çempionatında nəticəmiz var. Bədii gimnastika üzrə təmsilçilərimiz isə fərdi çıxışlarda beynəlxalq yarışlarda bir neçə medal qazanıblar. Nailiyyətlərə görə Avropa reytinqində orta sıralarda yer alırıq.
- Azərbaycan və Portuqaliya arasında gimnastika sahəsində əməkdaşlığı necə dəyərləndirirsiniz?
- Ölkələrimiz arasında gimnastika sahəsində əməkdaşlığı yüksək dəyərləndirirəm. Azərbaycanda gimnastika sahəsində görülən işlər yüksək qiymətə layiqdir. Düşünürəm ki, Azərbaycan hər sahədə günü-gündən inkişaf edir. Azərbaycanın bu sahədə gördüyü işləri çox bəyənirəm.
- Azərbaycan gimnastları barədə fikirlərinizi bilmək istərdik.
- Görülən işlər yüksək səviyyədədir. Qrup komandasının hazırlığı fərqlidir, həm də məşqlərə yaradıcı yanaşma mövcuddur. Bu, mənim çox xoşuma gəlir. Fərdi gimnastlar günü-gündən təkmilləşirlər. Məncə, onlar dünyanın güclü gimnastları sırasındadırlar.

The Press Service of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) presents an interview with the Vice-President of the Portuguese Gymnastics Federation in Rhythmic Gymnastics - Katarina Leandru.
Welcome to Azerbaijan. Is this your first visit to Baku?
No, this is my second visit.
It is interesting to know your impressions about our country.
I love Baku very much. Your capital is wonderful. Yesterday I had a city tour and I liked it so much. We are glad to be here. There are excellent conditions and opportunities for work.
How did you choose “Milli Gimnastika Arenası” (National Gymnastics Arena) for training camp?
Here our gymnasts prepare for major international competitions. Mutual exchange and cooperation with Azerbaijan Gymnastics Federation is very important for us. We thank the leadership of AGF and member of the Executive Committee of the Federation Mariana Vasileva.
Which gymnastics disciplines are mainly developed in Portugal?
Our representative in Artistic Gymnastics was a participant of the Olympic Games. She ranked 10th. Based on the results, I can say that Artistic Gymnastics is more developed in Portugal. We also have results at the World Championships in Trampoline and Acrobatic Gymnastics. Our representatives in Rhythmic Gymnastics have won several medals at international competitions in the individual programs. According to our achievements, we are in the middle in the European ranking.
How do you assess the cooperation between Azerbaijan and Portugal in the field of gymnastics?
I highly appreciate the cooperation between our countries in the field of Gymnastics. The work done in the field of Gymnastics in Azerbaijan is great. I think that Azerbaijan is developing day by day in all areas. I really like the work of Azerbaijan in this field.
We would like to know your opinion about Azerbaijani gymnasts.
The level of work done here is high. The preparation of the team in group exercises is different, but there is a creative approach to training. I really love it. Individual gymnasts improve day by day. I think they are among the strongest gymnasts in the world.