Məsələn, akrobatların məşqçisi Adil Hüseynzadəni Cənubi Afrika Respublikasına dəvət etmişdilər. Orada o, tamblinq üzrə məşqçiyə çevrilmişdir, və artıq 14 ildir ki, Qara qitədə yaşayır və işləyir.
- Adil müəllim, necə oldu ki, bu cür uzaq yerə getdiniz?
- O illərdə mən CAR haqqında çox eşitmişdim. Bilirdim ki, Afrikanın digər ölkələri ilə müqayisədə bu dövlət kifayət qədər inkişaf edib. Və gimnastlarımızdan biri Vladimir Şorinov mənə deyəndə ki, CAR-da onun işlədiyi klubun akrobatika üzrə məşqçiyə ehtiyacı var, mən razılıq verdim. Mən Pretoriyada məskən saldım. Düzdür, mənə akrobatları yox, tullanma üzrə idmançıları həvalə etdilər, amma, bu mənim elə də böyük problem olmadı. Beləliklə, mən tamblinq üzrə məşqçi oldum.
Əvvəlcə, mənə ehtiyatla yanaşırdılar – keçmiş SSRİ-dən olan adamlara CAR-da o qədər də yaxşı yanaşmırdılar. Amma, məni daha yaxşı tanıdıqdan sonra, mənə qarşı münasibət normallaşdı. Ümumiyyətlə, qeyd etməliyəm ki, cənubi afrikalılar çox dostsevər, qonaqpərvər millətdir. CAR-da yaşamaq rahatdır, orada 8 ay yaydır, qış geyimlərinə pul xərcləməyə ehtiyac yoxdur (gülür). Qida mallarının qiyməti ucuzdur, təbiət təsvirolunmaz gözəlliyə malikdir. CAR-a heç olmasa bir dəfə gəlmiş adam bu heç vaxt bu ölkəni tərk etmək istəməz. Düzdür, bir mənfi cəhət var. Kriminal vəziyyət elə də ürəkaçan deyil. İstənilən yerdə qarət edə bilərlər.
- Siz CAR-da həmişəlik qalmağı planlaşdırırdınız?
- Yox. Fikirləşirdim ki, orada üç il işləyərəm və geri dönərəm. Amma hər şey fikirləşdiyimdən də yaxşı getdi. İşlədiyim klubun bir çox idmançısı yığmanın tərkibində dünya çempionatına düşdülər, və qızlardan biri bürünc medal qazandı. Sonra mən qalmağa və 8-milyonluq böyük ərazisi olan Yohannesburqda şəxsi klubumu açmağa qərar verdim. İlk əvvəl klub “Gym Masters” adlanırdı, sonra isə şagirdlərimin təklifi ilə “Adil's Tumblers” adlanmağa başladı.
Bilirsiniz, hər şeyi sıfırdan başlamaq maraqlı idi: uşaqları yığmaq, avadanlıq almaq və s. Necə deyərlər, əvvəlcə sən ad üçün işləyirsən, sonra ad sənin üçün işləyir. Mənim klubum həmişə yığmaya komandanın yarıdan çoxunu göndərirdi, və mən, ən güclü klubun məşqçisi kimi komanda ilə bütün iri yarışlara gedirdim. Onu da əlavə etməliyəm ki, CAR-da ad və titullarından asılı olmayaraq, bütün “ağ” idmançılar xərcləri özləri həyata keçirməlidirlər. Ona görə də CAR-da yalnız imkanlı şəxslərin uşaqları məşğul ola bilir, və ona hazır olmaq lazımdır ki, hər an hətta dünya çempionu olmuş idmançı da idmanı tərk edə bilər. Kimsə sadəcə xərc çəkməkdən bezir, kimsə özünə başqa həyat yolu seçir. Dövlət yalnız “qaradərililər” və “rənglilər” üçün xərc çəkir, amma onlar nadir hallarda müvəffəqiyyət qazanırlar. Bu cür yanaşma ilə böyük uğurlara, ələlxüsus da iri yarışlarda uğura ümid etmək olduqca çətindir. Məsələn, mənim yetirmələrimdən biri Daniela Pelleqrini yeniyetmələr arasında dünya çempionu olmuşdu. O, öz karyerasının davam etdirmək, daha da inkişaf etmək istəyirdi, amma bütün bunlar ona baha başa gəldiyi üçün o, böyük idmandan getməyi qərara aldı.
- Bakıda tez-tez olursunuz?
- Hər il gəlirəm. Mənim anam, digər qohumlarım buradadır. Əlbəttə, mənim bütün hadisələrdən xəbərim var, bilirəm ki, gimnastika növləri Azərbaycanda yüksək sürətlə inkişaf edir. Əsasən, bədii gimnastika və akrobatikada inkişaf görünür.
- Bəs Siz azərbaycanlı idmançılar barədə nə deyə bilərsiniz?
- Açığı, perspektivli uşaqlar var. Xüsusilə, iki oğlan mənim xoşuma gəlir: Səid Səlimov və Hafiz Rzayev. Sevindirici hal odur ki, tamblinqlə çoxlu uşaq məşğul olur. Onlar üçün təmir olunmuş Bakı Gimnastika Məktəbində əla şərait yaradılıb. Amma yüksək səviyyəli idmançıların hazırlanması üçün gimnastika kompleksi zəruridir. Mənim bildiyimə görə, yaxın gələcəkdə bu cür kompleks Bakıda tikiləcək.
Mən hamıya bacardığım qədər kömək edə bilərəm. Mən bu barədə ölkəmizin Gimnastika Federasiyasının baş kati

For example, a coach of acrobats Adil Huseynzada was invited to the Republic of South Africa. He retrained to be a coach in jumping on the acrobatic track or in tumbling there. So, he has already been living and working there for 14 years.
“How did it happen that you found yourself in such a remote country?”
“I had heard a lot about South Africa at that time. I had known that in comparison with other African countries it was sufficiently developed state. And when one of our gymnasts Vladimir Shorinov informed me that the club where he worked in South Africa needed a coach in acrobatics, I agreed. I settled in Pretoria. To say the truth, they entrusted me the jumpers instead of acrobats. But it was not a big problem for me. Thus, I became a coach in tumbling.
At first, they treated me with watchfulness – people from the former USSR were not so respected in South Africa. But later, when they had known me better, their attitude towards me became normal. In general, I have to say that people of South Africa are very friendly and hospitable. It is easy to live in South Africa, summer lasts for 8 month, and there is no need to spend money on winter clothes (he is laughing). Foodstuff prices are low, nature is indescribably beautiful. A person, who has been in South Africa at least once, would like to stay in this country forever. To say the truth, there is also one negative circumstance. The criminal situation is not so favorable. You can be robbed at any place.”
“Did you plan to stay in South Africa forever?”
“No. I had thought that I would work there for three years and come back. But everything went even better than I had expected. Many sportsmen of the club where I worked were included into the composition of the national team for participation in the World Championships at once, and one of the girls won the bronze medal. Then, I decided to stay and open my own club in Johannesburg, the city with 8-million-population and a huge territory. The club was initially called “Gym Masters”, and later it was renamed and called “Adil’s Tumblers” at my trainees’ suggestion.
You know, it was interesting to build everything from the very beginning: to enroll children, to purchase equipment and etc. Many strong sportsmen became the club’s members. As the saying goes, at first you work for the name, and later the name works for you. Tumblers of my club constituted more than a half of the national team, and I went to all large-scale competitions with the team as a coach of the strongest club.”
“How often do you come to Baku?”
“I come to Baku every year. My mother and other relatives live here. Of course, I keep abreast of all the events, I know how rapidly gymnastic disciplines are developing in Azerbaijan. The progress in rhythmic gymnastics and acrobatics is especially noticeable.”
“What can you say about Azerbaijani jumpers?”
“I will make no secret that there are perspective sportsmen here. I especially liked two boys: Said Salimov and Hafiz Rzayev. I am pleased to see that a lot of children are engaged in tumbling. Excellent conditions have been created for them at newly repaired Baku Gymnastics School. But in order to prepare high-grade sportsmen, gymnastics complex is necessary. And as far as I know, it will be constructed in Baku in the near future.
I am ready to do my best in order to help. I talked to the secretary general of Gymnastics Federation of our country on this subject. I am citizen of Azerbaijan and will always be. For the time being, we agreed that I will represent Azerbaijan at international competitions as a judge. But to do it, I need to pass the courses and obtain a license first.”
“We would like to hear about the period of your life when you lived in Baku. How did it happen that you began to engage in acrobatics?”