Azərbaycan Tokio-2020 Olimpiya Oyunları çərçivəsində keçiriləcək bədii gimnastika üzrə yarışlarda bu dəfə həm fərdi, həm də qrup hərəkətləri proqramında təmsil olunacaq. Bu növ üzrə mümkün üç lisenziyadan ikisini qızlarımız 2019-cu ildə ölkəmizdə təşkil edilmiş dünya çempionatında qazandılar. Olimpiadada Zöhrə Ağamirova fərdi proqramda, qrup hərəkətləri komandası tərkibində isə Zeynəb Hümmətova, Ləman Əlimuradova, Yelizaveta Luzan, Darya Sorokina və Nərminə Səmədova iştirak edəcəklər. Karyeralarının ən böyük yarışına böyük məsuliyyət və səylə çalışan qızlarımızın hazırlığı ilə bağlı bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının Baş məşqçisi Mariana Vasileva bildirib ki, komanda son hazırlıq mərhələsindədir.
“Həm Zöhrə, həm də qrup hərəkətləri komandasının Olimpiya Oyunları üçün hazırlığı plan üzrə gedir. Olimpiadanın bir il təxirə salınması səbəbi ilə qızları daimi olaraq formada saxlamaq psixoloji cəhətdən çox çətindir. Lakin bütün məşqçi heyəti, eləcə də gimnastlarımızın qayğısına qalan hər kəs sayəsində, düşünürəm ki, onlar hazırda yaxşı fiziki və psixoloji formadadırlar. Bizim artıq son yoxlama hazırlığımız qalıb. İyul ayının sonlarında biz artıq Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək üçün Yaponiyanın Tokio şəhərinə yollanacağıq”, deyə M. Vasileva qeyd edib.
Eyni zamanda Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü olan Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) tərəfindən “əməkdar məşqçi” adına layiq görülmüş M. Vasileva onu da vurğulayıb ki, yarışda çıxış etmək və ölkə bayrağını daşımaq hər zaman çox məsuliyyətlidir: “Hər bir idmançı, məşqçi, ümumiyyətlə ölkəsini sevən hər bir şəxs təkcə Olimpiadaya deyil, bayrağını və gerbini qoruduğu bütün yarışlara ciddi və məsuliyyətlə yanaşır.”
Baş məşqçinin sözlərinə görə Olimpiada idmançı üçün ən vacib yarışdır.
“Təbii ki, dörd ildən bir keçirilən Olimpiya Oyunlarında çıxış etmək daha məsuliyyətli bir vəzifədir. Biz bütün yarışlara ən vacib yarış kimi hazırlaşırıq. Mən həmişə qızlara deyirəm ki, onlar yarışa çox yaxşı hazırlaşmalıdırlar. Buna görə də çox çalışmaq lazımdır. Məhz məşq prosesinə çox ciddi yanaşmalıdırlar. Əlbəttə ki, özünü hazır hiss edəndə çıxışını da daha rahat yerinə yetirirsən. O zaman həyəcan da olacaq, etdiyindən daha yaxşısını bacarmaq istəyi də olacaq. Təkcə mənim, məşqçi heyətinin, federasiyanın deyil, eləcə də bütün ölkənin dəstəyini hiss edəndə çıxış etmək rahat olur və daha yaxşı nəticə əldə etmək istəyirsən. Bizim üçün yaxşı nəticə isə həmişə layiqli çıxış göstərməkdir”, deyə təcrübəli məşqçi bildirib.

Главный тренер сборной Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева сказала что гимнастки готовятся ко всем соревнованиям как к самым важным.
На соревнованиях по художественной гимнастике, которые пройдут в рамках Олимпийских игр-2020 в Токио, Азербайджан будет представлен как в индивидуальной программе, так и в групповых упражнениях.
Две из трех возможных лицензий в этой гимнастической дисциплине азербайджанские спортсмены завоевали на организованном в нашей стране в 2019 году чемпионате мира. На Олимпиаде выступят: в индивидуальной программе - Зохра Агамирова, в групповых упражнениях – команда в составе Зейнаб Гумматовой, Ляман Алимурадовой, Елизаветы Лузан, Дарьи Сорокиной и Нармины Самедовой.
Мариана Василева отмечает, что сборная готовится к крупнейшему соревнованию в своей спортивной карьере с большой ответственностью и усердием.
По словам главного тренера, подготовка к Олимпийским играм как у Зохры Агамировой, так и у команды, которая выступит в групповых упражнениях, идет по плану. В связи с переносом Олимпиады на год грациям поддерживать форму психологически нелегко.
"Однако благодаря всему тренерскому составу, а также всем, кто заботится о наших гимнастках, считаю, что они находятся в хорошей физической и психологической форме. Нам уже осталась последняя контрольная подготовка. В конце июля мы отправимся в Токио для участия в Олимпийских играх", - сказала она.
Мариана Василева, которая также является членом Исполнительного комитета Федерации гимнастики Азербайджана и удостоена Международной федерацией гимнастики (FIG) звания "Заслуженный тренер", отметила, что выступать на соревновании под флагом своей страны всегда очень ответственно. "Каждый спортсмен, тренер серьезно и ответственно подходят не только к Олимпиаде, но и ко всем соревнованиям, на которых они защищают флаг и герб своей страны", - сказала она.
По словам главного тренера, Олимпийские игры - самое важное соревнование для спортсмена.
"Безусловно, выступать на Олимпийских играх, которые проводят раз в четыре года - очень ответственная задача. Мы готовимся ко всем соревнованиям как к самым важным. Всегда говорю девочкам, что они должны хорошо готовиться к соревнованиям, для этого нужно много работать. Они должны очень серьезно отнестись именно к тренировочному процессу. Конечно, чувствуя себя подготовленной, и программу выполняешь уверено. Возникает желание сделать лучше, чем прежде. Когда они чувствуют поддержку не только с моей стороны, со стороны тренерского штаба, федерации, но и всей страны, выступать становится комфортно, хочется добиться еще лучших результатов. Для нас хороший результат – это всегда достойное выступление", - подчеркнула главный тренер.