“Ən əsası odur ki, bu gün Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan himni səsləndi”, bunu “Trend” İnformasiya Agentliyinə müsahibəsində Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Vitse-prezidenti Altay Həsənov Bakıda keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya “Challenge” Kubokunun nəticələrini şərh edərkən bildirib.
"Bu arenaya himnimiz çox yaraşır", - deyə Federasiyanın Vitse-prezidenti qeyd edib.
“Bizim növbəti gimnastika bayramımız baş tutdu. Ölkəmizin Birinci xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Prezidenti Mehriban Əliyevaya təşəkkürümü bildirirəm. Bütün azarkeşlərə, təşkilat komitəsinə və bu günün belə yaxşı keçməsi üçün yorulmadan çalışan hər kəsə təşəkkür edirəm. KİV əməkdaşlarına da bu tədbiri belə gözəl işıqlandırdığınız üçün minnətdarlığımı bildirirəm”, deyə, A.Həsənov söyləyib.
“Təşkilat komitəsi əlindən gələni etdi və hamı Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən idman gimnastikası üzrə Dünya Kubokunun ən yüksək səviyyədə keçdiyinin şahidi oldu”.
“Biz də, idmançılar da səylə hazırlaşmışdıq. Bura gələn bütün qonaqlar, idmançılar, məşqçilər və rəsmi şəxslər təşkilati səviyyədən çox razı qaldılar. Qeyd etmək istəyirəm ki, biz də təşkilati işlərin öhdəsindən uğurla gəldiyimiz və bununla yanaşı, nəticələr əldə etdiyimiz üçün çox məmnunuq. Əlbəttə ki, Oleq Stepkodan yaxşı nəticələr gözləyirdik”, - deyə, Altay Həsənov qeyd edib.
“Oleq Stepkonun əsas aləti parallel qollardır və o, bu alətdə qızıl medal qazanmağı bacardı. Marina Nekrasova da yaxşı çıxış nümayiş etdirdi”.
Federasiyasının Vitse-prezidentinin sözlərinə görə, yarışların ilk günü olduqca çətin keçdi.
“Azarkeşlərimiz idmançılarımızı elə fəal dəstəkləyirlər ki, bəzən onlara çıxış etmək çətin olur. Doğma divarlar arasında çıxış etmək, həm asandır, həm də böyük məsuliyyət tələb edir. Ona görə də yarışların birinci günü Oleq Stepkonun işləri çox da yaxşı getmirdi, lakin sonra, o, özünü toplayıb yaxşı çıxış etdi, hətta üç medal qazandı. İnşallah bizim hələ qələbələrimiz çox olacaq”, deyə, Altay Həsənov bildirib.
A.Həsənov nəticələrdən məmnun qaldığını da ifadə edib.
“İndi hazırlıq dövrüdür, bütün işlər və qələbələr hələ qarşıdadır. Ümid edirəm ki, Oleq Stepko daha da çox çalışacaq və Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında uğurla çıxış edəcək, lakin medallar haqda heç nə deyə bilmərəm. Medal qazana bilməyənlər də çox səy göstərdi. Hazırda ilin əvvəlidir və uğurlar hələ qarşıdadır”, deyə, Federasiyanın Vitse-prezidenti bildirib.
O, Təşkilat Komitəsinin işini də vurğulayıb.
“Təşkilat Komitəsinin əməyini çox tərifləmək istəmirəm, lakin onların uğurlu işi göz qabağındadır. Bu bizim üçün idman gimnastikasında ilk belə təcrübədir. Bədii gimnastikada yüksək səviyyəli turnirlərin keçirilməsində təcrübəmiz var. İdman gimnastikasında isə bu, ilk təcrübədir və uğurlu oldu. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası, Texniki Komitənin rəsmi şəxslərinin rəyləri əsasında deyə bilərəm ki, onlar məmnun qalıblar. Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinin üzvü Morinari Vatanabe Kubokun təşkilini çox yüksək qiymətləndirdi. Bunu dərk edən və hiss edən hamı görür ki, Bakıdakı Dünya “Challenge” Kuboku Dünya Çempionatı səviyyəsində təşkil edilib. Həmçinin yarışların yüksək səviyyədə keçməsindən məmnunam. Nəticələr də bizi qane edir. Bir sözlə, bayram baş tutdu. Bizim gimnastika bayramımızda iştirakınıza görə Sizə təşəkkür edirəm. Hamını təbrik edirəm”, deyə, Altay Həsənov bildirib.

“The most important thing is that Azerbaijan’s anthem has sounded at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena), Vice-President of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) Altay Hasanov said in his interview with Trend News Agency commenting the results of the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics in Baku.
“Our anthem suits this arena very much. Our another gymnastics festival was a success. I am grateful to the First Lady, President of Azerbaijan Gymnastics Federation Mehriban Aliyeva. We thank all our fans, the Organizing Committee and all those who worked tirelessly to have successful competitions. We also express our gratitude to mass media representatives for a great coverage of the event,” the AGF Vice-President said.
“The Organizing Committee did its best and everyone saw that the first-ever World Challenge Cup in Artistic Gymnastics held in Azerbaijan was at the highest level.”
“Both we and the athletes were preparing hard. All the guests, athletes, coaches and sports officials are very content with the organizational level of the event. I would like to mention that we are very happy that we succeeded in organization, and, at the same time, achieved results. Naturally, we expected good results from Oleg Stepko,” Altay Hasanov emphasized.
The AGF Vice-President noted that Parallel Bars are Stepko's main apparatus and he succeeded to win the gold medal. Marina Nekrasova also performed well.
According to Altay Hasanov, the first day of the competitions was quite difficult.
“Our fans so actively cheer for our athletes, that, sometimes it is difficult for them to perform. Performing at home is easy, but requires high responsibility. Therefore, Stepko was not doing very well on the first day. However, then he braced himself up, performed well and even won three medals. I hope, we will have many victories ahead,” said AGF Vice-President.
He expressed his contentment with the results.
“Now, we are at the stage of preparation. Hard work and victories are ahead. I hope that Oleg Stepko will do his best and successfully perform at the Rio 2016 Olympic Games. But I can’t say anything about medals. Those, who have not won medals today, made great efforts as well. But, it is the beginning of the year and their success is ahead,” AGF Vice-President added.
He also spoke about the work done by the Organizing Committee.
“I don’t want to praise the work done by the Organizing Committee a lot, but their successful work is obvious. It is our first experience in Artistic Gymnastics. We have practice in holding large-scale competitions in Rhythmic Gymnastics. It is the first one in Artistic Gymnastics, which turned out to be successful. Taking into account the feedback from the officials of the International Federation of Gymnastics, its Technical Committee, I can say that they are content with the events. Member of the Executive Committee of the International Federation of Gymnastics Morinari Watanabe highly appreciated the organizational level of the World Challenge Cup. All people who understand and feel it, saw that the organizational level of the World Cup in Baku was equal to that of the World Championships. We are very happy that the competitions were held at high level. We are also content with the results. In one word, the festival was a success. Many thanks for your participation in our gymnastics festival. I congratulate everyone,” Altay Hasanov concluded.