Azərbaycan bədii gimnastika üzrə 37-ci dünya çempionatının keçirilməsinə tam hazırdır.
Trend-in məlumatına görə, bunu Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) vitse-prezidenti Altay Həsənov deyib.
Altay Həsənov bildirib: “Sentyabr ayının 16-dan 22-ə kimi Bakıda bədii gimnastika üzrə 37-ci dünya çempionatı keçiriləcək. Yarışa ciddi hazırlıq gedir. İnanırıq ki, hər şey yüksək səviyyədə olacaq. Bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı Azərbaycanda ilk dəfə 2005-ci ildə keçirilib. Bu, Olimpiya idman növləri üzrə Azərbaycanda keçirilən ilk vacib idman yarışı idi. O vaxtdan ölkədə çox sayda Avropa çempionatları, dünya kuboku yarışları keçirilib və biz müəyyən təcrübə toplamışıq”.
O, vurğulayıb ki, 61 ölkənin iştirak edəcəyi bu dünya çempionatına böyük maraq var: “Çempionatda 61 ölkə iştirak edir. İnanıram ki, yarışları izləyən tamaşaçılar bizim komandaya dəstək olacaq. Ona görə də media vasitəsilə hamını bu gözəl idman bayramına dəvət edirəm. Əsas hədəfimiz lisenziya qazanmaqdır. Məlum olduğu kimi, bu dünya çempionatı Tokioda keçiriləcək Olimpiya oyunlarına lisenziya qazanmaq imkanı verir. Bu bizim üçün çox vacibdir”.
A.Həsənov xüsusilə vurğulayıb ki, biletlərin 45 faizi xaricdən alınıb.
Qeyd edək ki, 14 ildən sonra ölkəmiz yenidən ən önəmli yarışlarından biri - Bədii Gimnastika üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək.
16-22 sentyabr tarixlərində keçiriləcək yarış yalnız bütün dünyadan olan bədii gimnastların birincilik uğrunda mübarizəsi ilə deyil, eyni zamanda 2020-ci ildə Tokioda (Yaponiya) təşkil ediləcək 32-ci Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıması ilə əlamətdar olacaq.
62 ölkənin iştirak edəcəyi çempionatda həm fərdi gimnastlar, həm də qrup hərəkətləri komandaları 7 gün boyunca baş tutacaq ayrı-ayrı alətlər və çoxnövçülük yarışlarında ən yaxşıların sırasında olmağa çalışacaqlar. Eyni zamanda komanda hesabında ən güclülərin adları açıqlanacaq.
İlkin qeydiyyat siyahısına əsasən yarışda çıxış edəcək 300-dən çox gimnast Olimpiadaya yeni namizəd olmaq üçün bütün güclərini toplayaraq yarışacaqlar. Belə ki, fərdi proqramda çoxnövçülük üzrə ilk 16-lıqda yer alan gimnastlar (bir ölkədən maksimum 2 gimnast olmaqla) lisenziya əldə etmiş olacaqlar. Qrup hərəkətləri komandalarına gəldikdə isə, ötən ilin Dünya Çempionatının nəticələrinə əsasən Bolqarıstan, Rusiya və İtaliya artıq lisenziyanı təmin edib. Bu ilin çempionatında çoxnövçülük xalları üzrə daha 5 ən yaxşı komanda Tokioya vəsiqə qazanacaq.

Azerbaijan is fully ready to host the 37th Rhythmic Gymnastics World Championships, Vice President of the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) Altay Hasanov said on Sept. 11, Trend reports.
"The 37th Rhythmic Gymnastics World Championships will be held in Baku on September 16-22,” Hasanov said. “Overall preparations are underway for the competitions. We believe that everything will be at the high level."
"For the first time, the Rhythmic Gymnastics World Championships in Azerbaijan was held in 2005. This was the first important sporting event in Olympic sports held in Azerbaijan. Since then, numerous European championships and World Cup competitions have been held in the country and we have gained some experience," he added.
He pointed out that there is great interest in the current World Championships, in which representatives of 61 countries are taking part.
“I believe that the spectators who will follow the competitions will support our team,” Hasanov said. “Therefore, through the media, I invite everyone to this beautiful sports festival. Our main goal is to win licenses. As it is known, this World Championships allow for getting licenses for the Olympic Games to be held in Tokyo. This is very important for us.”
He noted that 45 percent of the tickets for the Championships were purchased from abroad.
After 14 years, Baku will again host the Rhythmic Gymnastics World Championships. During seven days, the gymnasts will perform in the National Gymnastics Arena, both in the individual program and as part of teams in group exercises. The gymnasts will compete in the competitions with individual apparatuses and in the all-around competitions. The names of the best athletes in the team event will also be announced.
The World Championships are the qualifying competitions for the Olympic Games - 2020. Not only the winners, but also new candidates for the Olympic Games will be named following these Championships.
TOP-16 gymnasts performing in the individual all-around program will get the licenses (maximum two gymnasts from the country). As for the teams involved in group exercises, following the results of the last year’s World Cup, the teams of Bulgaria, Russia and Italy have already obtained the licenses. Five more teams will also get the licenses during the World Championships in Baku.