Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Bakıda keçirilən 82-ci Konqresində qəbul olunan qərarlar dünya gimnastikasının inkişafına daha da təkan verəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu jurnalistlərə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) vitse-prezidenti Altay Həsənov deyib.
A.Həsənov qeyd edib ki, Azərbaycanda gimnastika idman növü son 10 ildə çox sürətlə inkişaf edib: "Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mötəbər tədbirlərin təşkili üzrə böyük təcrübə toplayıb. Bu dəfə isə Bakıda idman yarışı deyil, ilk dəfə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Konqresi kimi mötəbər tədbir keçirilir. Bilirsiniz ki, 2017-ci ilin mayında Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Şurasının iclası da məhz Bakıda təşkil olunmuşdu. Qonaqların da dediyi kimi, hər şey çox uğurla keçir. Federasiyamız həmişəki kimi hər şeyi yüksək səviyyədə təşkil edib. İnanıram ki, Konqresdə qəbul olunan qərarlar dünya gimnastikasının inkişafına daha da təkan verəcək. Buna görə də biz Bakıda belə tədbirlərin keçirilməsindən çox şadıq".
AGF-nin vitse-prezidenti xatırladıb ki, gələn il Bakıda bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı və gimnastikanın digər növləri üzrə dünya kubokları keçiriləcək: "Yəni Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının qrafiki sıxdır, lakin biz həmişəki kimi hər şeyin öhdəsindən gələcəyik".
A.Həsənov vurğulayıb ki, Azərbaycan artıq gimnastikada öz sözünü deyib və qələbələrimiz hələ irəlidədir:
"Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığına çox yüksək qiymət verirlər. Ötən il federasiyamız FIG tərəfindən yenə də dünyada ən yaxşı federasiyalardan biri seçildi. Bildiyiniz kimi, 10 il bundan əvvəl bizdə ən güclü inkişaf edən bədii gimnastika idi, bu növə çox önəm verirdik. Sonra Bakıda keçirilən İlk Avropa Oyunları öncəsi qərar qəbul olundu ki, gimnastikanın bütün 6 növünü bərpa edək və inkişaf etdirək. Bu baxımdan bir qədər çətinliklərimiz də var, çünki kadr ehtiyatı azdır, məşqçilər axtarırıq. Bununla belə, inanıram ki, tədricən bütün işlərin öhdəsindən gələcəyik və dediyim kimi, yüksək nəticələrimiz, qələbələrimiz hələ irəlidədir".

Принятые решения на 82-м Конгрессе Международной федерации гимнастики (FIG) в Баку придадут еще больший стимул развитию мировой гимнастики.
Об этом в понедельник сказал журналистам вице-президент Федерации гимнастики Азербайджана Алтай Гасанов.
Алтай Гасанов отметил, что за последние 10 лет гимнастика в Азербайджане развивается ускоренными темпами.
«Федерация гимнастики Азербайджана накопила большой опыт по организации престижных мероприятий. На этот раз в Баку проводится не спортивное соревнование, а впервые такое престижное мероприятие, как Конгресс Международной федерации гимнастики. Как вы знаете, заседание Совета Международной федерации гимнастики в мае 2017 года было проведено именно в Баку. Как отмечают гости, наша Федерация организовала работу Конгресса также на высоком уровне. Верю, что принятые в Баку на заседании высшего органа FIG решения придадут еще больший импульс развитию мировой гимнастики. Именно поэтому мы рады проведению таких мероприятий в Азербайджане», - сказал вице-президент Федерации.
Алтай Гасанов напомнил, что в следующем году в Баку пройдут чемпионат мира по художественной гимнастике и кубки мира по другим видам гимнастики.
«То есть, график Федерации гимнастики Азербайджана плотный, однако мы, как и всегда, со всем справимся. Азербайджан уже сказал свое веское слово в гимнастике, и впереди нас ждет еще множество побед», - добавил вице-президент Федерации.
"В минувшем году она вновь была признана FIG одной из лучших федераций. Как вы знаете, 10 лет назад из всех видов гимнастики наиболее развитой в Азербайджане была художественная гимнастика, и данной дисциплине мы уделяли наибольшее внимание. Перед первыми Европейскими играми в Баку было принято решение о восстановлении и развитии всех шести видов гимнастики. Несмотря на это, у нас есть и некоторые трудности с кадровым резервом, ведется поиск тренеров. Вместе с тем я верю, что постепенно мы справимся и с этой работой, и, как я уже отметил, наши высокие результаты и победы еще впереди», - сказал Алтай Гасанов.