Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Bakıda keçirilən 82-ci Konqresində qəbul olunan qərarlar dünya gimnastikasının inkişafına daha da təkan verəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu jurnalistlərə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) vitse-prezidenti Altay Həsənov deyib.
A.Həsənov qeyd edib ki, Azərbaycanda gimnastika idman növü son 10 ildə çox sürətlə inkişaf edib: "Azərbaycan Gimnastika Federasiyası mötəbər tədbirlərin təşkili üzrə böyük təcrübə toplayıb. Bu dəfə isə Bakıda idman yarışı deyil, ilk dəfə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Konqresi kimi mötəbər tədbir keçirilir. Bilirsiniz ki, 2017-ci ilin mayında Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının Şurasının iclası da məhz Bakıda təşkil olunmuşdu. Qonaqların da dediyi kimi, hər şey çox uğurla keçir. Federasiyamız həmişəki kimi hər şeyi yüksək səviyyədə təşkil edib. İnanıram ki, Konqresdə qəbul olunan qərarlar dünya gimnastikasının inkişafına daha da təkan verəcək. Buna görə də biz Bakıda belə tədbirlərin keçirilməsindən çox şadıq".
AGF-nin vitse-prezidenti xatırladıb ki, gələn il Bakıda bədii gimnastika üzrə dünya çempionatı və gimnastikanın digər növləri üzrə dünya kubokları keçiriləcək: "Yəni Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının qrafiki sıxdır, lakin biz həmişəki kimi hər şeyin öhdəsindən gələcəyik".
A.Həsənov vurğulayıb ki, Azərbaycan artıq gimnastikada öz sözünü deyib və qələbələrimiz hələ irəlidədir:
"Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığına çox yüksək qiymət verirlər. Ötən il federasiyamız FIG tərəfindən yenə də dünyada ən yaxşı federasiyalardan biri seçildi. Bildiyiniz kimi, 10 il bundan əvvəl bizdə ən güclü inkişaf edən bədii gimnastika idi, bu növə çox önəm verirdik. Sonra Bakıda keçirilən İlk Avropa Oyunları öncəsi qərar qəbul olundu ki, gimnastikanın bütün 6 növünü bərpa edək və inkişaf etdirək. Bu baxımdan bir qədər çətinliklərimiz də var, çünki kadr ehtiyatı azdır, məşqçilər axtarırıq. Bununla belə, inanıram ki, tədricən bütün işlərin öhdəsindən gələcəyik və dediyim kimi, yüksək nəticələrimiz, qələbələrimiz hələ irəlidədir".

The decisions made at the 82nd Congress of the International Federation of Gymnastics (FIG) in Baku will give an even bigger impetus to the development of the gymnastics, Vice-President of the Azerbaijan Gymnastics Federation Altay Hasanov told reporters in Baku on Dec. 3.
Hasanov stressed that gymnastics in Azerbaijan has been rapidly developing over the last 10 years.
“The Azerbaijan Gymnastics Federation has gained big experience in organizing prestigious events,” he said. “For the first time such a prestigious event as the Congress of the International Gymnastics Federation, rather than a sports competition, is being held in Baku.”
“As you know, a meeting of the Council of the International Federation of Gymnastics was held in Baku in May 2017,” he added. “As the guests stressed, everything is being held successfully. As always, our Federation has organized everything at a high level.”
“I believe the decisions made at the Congress will give an even bigger impulse to the development of the gymnastics,” he said. “Therefore, we are pleased to hold such events in Baku.”
Hasanov reminded that the Rhythmic Gymnastics World Championships and the World Cup tournaments in other types of gymnastics will be held in Baku in 2019.
“That is, the schedule of the Azerbaijan Gymnastics Federation is tight, but we, as always, will cope with everything,” he added.
Hasanov said Azerbaijan has already had its say in the gymnastics and its victories are ahead.
“The organizational skills of the Azerbaijan Gymnastics Federation are appreciated highly,” he said. “In 2017, our Federation was again recognized by FIG as one of the best federations.”
“As you know, 10 years ago rhythmic gymnastics was the most developed type of the gymnastics and we attached great importance to it. Then, before the First European Games in Baku, a decision was made to restore and develop all six types of the gymnastics,” Hasanov said. “From this point of view, we have some difficulties because the staff is small; we are looking for coaches. Moreover, I believe that gradually we will cope with all this and, as we have said, our high results, our victories are still ahead.”