Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) vitse-prezidenti Altay Həsənovun AGF-nin yenidən qurulmasının 20 illiyi ilə bağlı verdiyi müsahibəni oxucularımıza təqdim edirik.
- Altay müəllim, oktyabrın 7-də Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının yenidən qurulmasının 20 illiyi tamam oldu. AGF 20 il ərzində çox çətin və məsuliyyətli yol qət edib. Bu yola başlayanda gimnastikanın ölkədə bu dərəcədə seviləcəyini, populyar olacağını gözləyirdinizmi?
- 2002-ci ildə Azərbaycan Gimnastika Federasiyası ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın federasiyaya prezident seçilməsi ilə yenidən quruldu. Biz, demək olar ki, sıfırdan başladıq. Düzdür, Sovet dönəmində bədii gimnastika, idman gimnastikası, akrobatika gimnastikası və tamblinq ölkəmizdə mövcud olub. Lakin beynəlxalq gimnastika aləmində bizim öz sözümüzü deməyə hələ çox var idi. Bəli, müstəqillik əldə etdikdən sonra gimnastikanın dirçəlişi məhz 2002-ci ildə federasiyanın yenidən qurulduğu vaxtdan başladı. Sözsüz ki, biz bu yola çıxanda qarşımıza müəyyən hədəflər qoymuşduq. Məqsədlərimizə doğru addımladıqca müəyyən çətinliklərın olacağını bilirdik. Məsələyə real yanaşıb, məsuliyyəti hiss edirdik. Nəticədə, bu gün ölkəmizdə gimnastikanın 9 növü inkişaf etdirilir. Çoxsaylı beynəlxalq yarışlara yüksək səviyyədə ev sahibliyi edirik. Həm beynəlxalq arenada idmançılarımız uğurlar qazanır, həm də federasiya nümayəndələrimiz beynəlxalq qurumlara seçilir. Həqiqətən bu 20 ildə böyük yol keçmişik və bu gün biz böyük təcrübəyə malik federasiya kimi 20 illik yubileyimizi qeyd edirik.
- Müxtəlif vaxtlarda gimnastika növləri üzrə yığma komandaların heyətinə legionerlər cəlb edilib. Necə düşünürsünüz, uğurlu “ulduzlar”ın millidə yer almaları idmançılarımızın hazırlığına necə təsir göstərir?
- Bu gün artıq təkcə futbol klublarında deyil, müxtəlif idman növləri üzrə yığma komandaların tərkibində legionerlərin çıxışı ilə kimisə təəccübləndirmək mümkün deyil. Bəli, hər hansı bir idman növü yeni inkişaf etməyə başlayanda legionerlərlə əməkdaşlıq əvvəlcə beynəlxalq yarışlarda iştirak təcrübəsi qazandırır. Daha sonra isə bu təcrübə yerli idmançılarımızın hazırlığında istifadə olunur. Xatırlatmaq istərdim ki, 2002-2003-cü illərdə Azərbaycanda gimnastika yeni inkişaf etməyə başlayanda, ölkəmizi yarışlarda legionerlər təmsil edirdi. Amma indi, Tokio Olimpiya Oyunlarında bədii gimnastika üzrə yarışlarda ölkəmizi öz yetirməmiz Zöhrə Ağamirova təmsil etdi. Bu gün bədii gimnastika üzrə Bakı məktəbinin yetirmələri Avropa çempionatlarının mükafatçılarıdır. 2015-ci ildə ölkəmizdə keçirilən I Avropa Oyunları ərəfəsində, qadın idman gimnastikası və batut gimnastikasının ölkəmizdə yeni inkişaf etməyə başladığı dövrdə də Azərbaycanı legionerlər təmsil edirdi. Bu gün isə batut gimnastikası üzrə bizim yetirmələrimiz mötəbər yarışlarda medallar qazanır. 2022-ci ildə Bakıda batut gimnastikası üzrə keçirilən Dünya kubokunda gimnastımız Selcan Mahsudova gümüş medal qazandı. Bu növ üzrə 2022-ci ilin Avropa çempionatında da gimnastlarımız gənclər arasında 2 qızıl medala layiq görüldü. Bu il Slovakiyanın Banska Bistritsa şəhərində keçirilən Avropa Gənclər XVI Yay Olimpiya Festivalında gimnastika tariximizdə ilk dəfə, qadın idman gimnastikası üzrə gənc təmsilçimiz Nazənin Teymurova final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. İdmançımız həmçinin bu il Almaniyanın Münhen şəhərində keçirilən Avropa çempionatında gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq qadın idman gimnastikası üzrə gənclər yaş kateqoriyasında finala yüksəlib. Legionerlərlə əməkdaşlıq beynəlxalq təcrübə əsasında milli idman məktəbinin inkişaf etdirilməsi baxımından çox yaxşı üsuldur. Sadəcə, bu üsuldan səmərəli və düzgün şəkildə istifadə etmək lazımdır.
- AGF 20 il öncə gimnastikanın demək olar ki, yalnız 3 (bədii gimnastika, kişi idman gimnastikası, akrobatika gimnastikası və batut gimnastikasnın bir növü olan tamblinq) növünü inkişaf etdirməyə başladı. Hazırda isə 9 növ inkişaf etdirilir. Sizcə əldə olunan uğurların sirri nədədir?
- Bəli, qeyd etdiyim kimi, bu gün ölkəmizdə gimnastikanın 9 növü inkişaf etdirilir. Bunlardan 4-ü Olimpiya (bədii gimnastika, kişi və qadın idman gimnastikası, batut gimnastikası), 4-ü qeyri-olimpiya (akrobatika gimnastikası, aerobika gimnastikası, parkur, TeamGym), biri isə qeyri-yarış növü olan gimnastika hamı üçün növüdür. Qeyd edim ki, 8 gimnastika növü Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasına, TeamGym isə Avropa Gimnastikasına aiddir. Belə ki, biz hər iki quruma daxil olan bütün gimnastika növlərini inkişaf etdiririk.
Bugünkü nailiyyətlərimiz AGF-nin prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi altında düzgün və vaxtında verilmiş qərarlar və güclü strategiya sayəsində əldə olunub. Uğurların sirri həm də yeniliklərə açıq olmağımızla bağlıdır. Bildiyiniz kimi, müasir dövrümüzdə inkişaf çox sürətlə gedir. İdmanın təqdimatında da bir çox yeniliklər var. Qeyd etmək lazımdır ki, hazırda inkişaf etmiş müasir texnologiyanın da idmana böyük təsiri var. Biz açıq fikirlə bütün bu texnologiyaların istifadə olunmasından və həmçinin innovativ ideyalardan çəkinmirik. Gələcək isə - gənclərimizindir. Odur ki, biz daim gənclərimizi öz fəaliyyətimizə cəlb edirik. Düşünürəm ki, bütün bunlar bizə yubiley nişanımızı məhz “20 il inkişafda” adlandırmağa imkan verir.
- İllər öncə Azərbaycanda bir çox insan övladlarından birinin döyüş növləri ilə məşğul olmasında maraqlı idi. Hazırda isə valideynlər həm oğlan, həm də qızlarını gimnastikaya yazdırmağa həvəs göstərir. Bu isə onu göstərir ki, federasiya qarşısına qoyduğu məqsədlərdən birinə - kütləviliyə nail olub.
- Hamımız bilirik ki, gimnastika Azərbaycanda ənənəvi idman növü deyil. 20 il ərzində bizim ən böyük məqsədlərimizdən biri ölkəmizdə bu ənənənin yaradılması, əhalinin gimnastikaya marağının artırılması olub. Gimnastikanın populyarlaşmasında gimnastlarımızın beynəlxalq arenadakı uğurları böyük rol oynayıb. 2004-cü (Afina-2004) ildən etibarən gimnastlarımız Olimpiya Oyunlarının bədii gimnastika üzrə yarışlarında iştirak edir. 2012-ci (London-2012) ildən onlara kişi idman gimnastları qoşulub. 2020-ci (Tokio-2020) ildə isə onlarla bərabər ilk dəfə olaraq ölkəmiz qadın idman gimnastikasında da təmsil olunub. Olimpiya (bədii gimnastika, kişi və qadın idman gimnastikası, batut gimnastikası) və qeyri-Olimpiya növləri (akrobatika və aerobika) üzrə idmançılarımız dünya və Avropa çempionatları, dünya və Avropa yaş qrupları yarışları, Ümumdünya və Avropa Oyunları, Yay Universiadası, Dünya kubokları və digər beynəlxalq yarışlarda medallar qazanıb. Parkur və TeamGym isə bizim üçün çox yeni növlərdir.
Gimnastikaya marağın artmasına ölkəmizdə gimnastika növləri üzrə keçirilən irimiqyaslı beynəlxalq yarışlar da təkan verir. Əgər 2002-ci ildən 2016-cı ilə qədər ölkəmizdə yalnız bədii gimnastika üzrə yarışlar təşkil olunurdusa, 2016-cı ildən etibarən hər il 4 Olimpiya növü üzrə Dünya кuboku mərhələləri keçirilir. Bədii gimnastika ilə yanaşı, batut gimnastikası, akrobatika və aerobika gimnastikası üzrə Avropa və dünya çempionatları, o cümlədən dünya yaş qrupları yarışları təşkil olunub.
Gimnastikanı digər idman növlərindən fərqləndirən cəhətlərdən biri də gimnastika hamı üçün növüdür. Çünki burada yaş məhdudiyyəti yoxdur. Xüsusi fiziki bacarıq tələb olunmur. Bu növ Avropa ölkələrində çox populyardır. On minlərlə insan bu növ üzrə keçirilən beynəlxalq tədbirlərə qatılır. Bu tədbirlər fəal tamaşaçıların iştirakı ilə böyük bir gimnastika bayramına çevrilir.
Bilirsiniz ki, hazırda gimnastika daxil olmaqla, müxtəlif idman növlərinin inkişafı, əhalinin sağlam həyat tərzinə cəlb olunması, idmanda kütləviliyin artırılması, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti cənab İlham Əliyevin diqqətindədir. Düşünürəm ki, digər tədbirlərimizlə yanaşı, gimnastika hamı üçün növünün ölkəmizdə daha da inkişaf etdirilməsi kütləviliyin artırılmasına öz böyük töhfəsini verə bilər.
- Müstəqil Azərbaycan tarixində Olimpiya Oyunlarında komanda növlərində təmsil olunduğumuz yeganə idman növü gimnastikadır. Son olaraq Tokio Olimpiadasında da qrup hərəkətləri komandamız çıxış etdi. Növbəti hədəf yəqin ki, Paris Olimpiadasına lisenziya qazanmaq olacaq.
- Bəli, hazırda Azərbaycanda Olimpiya növləri üzrə komanda yarışlarında uğur qazanan növ bədii gimnastikadır. Qrup hərəkətləri komandamızın doğma divarlar arasında, Milli Gimnastika Arenasında Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanması həqiqətən çox həyəcanverici idi. Onlar 2019-cu ilin dünya çempionatının çoxnövçülük nəticələrinə əsasən Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanan ilk 5-liyə düşə bildilər. 2022-ci ildə qrup hərəkətləri komandamız Bakıda keçirilən Dünya kubokunda qızıl, İsraildə keçirilən Avropa çempionatında 3 bürünc, V İslam Həmrəyliyi Oyunlarında (Türkiyə) isə 2 qızıl və 1 gümüş medal qazandı. Təmsilçilərimiz ən böyük uğura bu ilin sentyabrında Bolqarıstanın paytaxtı Sofiyada keçirilən dünya çempionatında imza atdı. Komandamızın bu yarışda əldə etdiyi bürünc medal Azərbaycanın gimnastika tarixində dünya çempionatında qrup hərəkətləri üzrə qazanılan ilk medal oldu.
Təbii ki, növbəti hədəf Paris Olimpiadasına lisenziya qazanmaq olacaq. Gimnastlar artıq 2023-cü ilin dünya çempionatında lisenziya əldə etmək üçün mübarizə aparacaq. Demək olar ki, komandamız gəncdir. Ümid edirəm ki, digər idman növlərində də komanda yarışlarında uğurlarımız olacaq. Bədii gimnastlarımızın uğurları göstərir ki, bu mümkündür. Ümumiyyətlə, komanda işi böyük bir qüvvədir. Gənclərin cəlb olunduğu komanda isə daha güclüdür. Bu, təkcə yarış meydançasında deyil, yarışların təşkilində də belədir.
- İdmanın inkişafı üçün ilk növbədə nə lazımdır: istedad, əzmkarlıq, motivasiya, yoxsa maliyyə vəsaiti?
- Qeyd olunanların hər biri vacibdir. Həmfikir insanlardan ibarət komandanın olması mütləqdir. Biz sadəcə olaraq qarşımıza dünya səviyyəli yarışlarda medal qazanmalıyıq məqsədini qoymamalı, ilk növbədə, buna nail olmaq üçün birinci və ikinci mərhələdə nə edəcəyimizi aydınlaşdırmalıyıq. Təbii ki, maliyyə vəsaiti də lazımdır. İdmançılara təchiz olunmuş idman zalları, yüksək ixtisaslı məşqçilər, xoreoqraflar, həkimlər, masajçılar lazımdır. Amma əsas rolu təbii ki, idmançılar oynayır. Hər bir uğurun arxasında saatlarla edilən gərgin məşq və əzmkarlıq dayanır. Fəxri kürsüyə gedən yol çətindir.
- Bəlkə də, sualım çox sadə səslənəcək, maraqlıdır, gimnastikada zədə riski nə qədərdir? Yelena Muxinanın və digər idmançıların faciəvi taleyini çoxları bilir.
- Təəssüf ki, idmanda hər zaman zədə təhlükəsi var. Bu, təkcə gimnastikada deyil. Zədələnmə təhlükəsi bütün idman növlərində mövcuddur. Bir sıra səbəblər idmanda ciddi xəsarətlərə səbəb olur – bəzən idmançı səhv edir, bəzən məşqçinin nəzərindən nəsə qaçır, bəzən onlar öz gücünü düzgün dəyərləndirməyərək təhlükəli element icra etmək qərarına gəlirlər. Bəzən isə bu, sadəcə, bədbəxt hadisə nəticəsində baş verir. Düşünürəm ki, bir çox tamaşaçılar Avropa Oyunları zamanı batut yarışlarında bir idmançının batutdan yıxılmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyini və könüllümüzün necə tez reaksiya verdiyini xatırlayırlar. Qadın idman gimnastikasında isə yüksək risk baxımından bəzi elementlərin yerinə yetirilməsi qadağan edilib. Təbii ki, heç kim qəzalardan sığortalanmayıb, amma təhlükəsizlik tədbirlərinə laqeyd yanaşmamaq vacibdir.
- Azərbaycanda gimnastika ilə beynəlxalq yarışlarda iştirak etmək üçün deyil, özün üçün məşğul olmaq imkanı varmı?
- Əlbəttə, var. Biz kütləvi idmana böyük diqqət yetiririk. Hamıya məlumdur ki, idmanla məşğul olan hər bir şəxs bu sahəni peşəkar şəkildə sonadək davam etdirmir. Bəziləri fiziki göstəriciləri uyğun olmadığına görə, bəziləri idman göstəricilərinə görə, deyək ki, böyük uğurlar qazanmır, kimi isə, sadəcə olaraq, həyatını idmana həsr etmək istəmir. Ancaq uşaqlıq yaşlarında bədənini idarə etməyi öyrənmək, gimnastika üzrə bacarıqlara sahib olmaq hər kəsə lazımdır.
Ən vacibi odur ki, biz gimnastika bölmələrini və ayrıca gimnastika hamı üçün növünü inkişaf etdiririk. Buraya istənilən yaşda və istənilən fiziki hazırlıqlı insan məşq etmək üçün müraciət edə bilər. Ötən il bu növün həvəskarlarından ibarət bir qrupumuz “Qızıl Yaş” gimnastika festivalında iştirak etdi. Yəni "qızıl dövr" deyəndə 50 və yuxarı yaşlı insanlar nəzərdə tutulur. Onlar hazırladıqları çıxış proqramlarını beynəlxalq yarışlarda təqdim etdilər. Yəni, özünüz üçün gimnastika ilə məşğul olmaq imkanı təkcə uşaqlar üçün deyil, hər kəs üçün mövcuddur.
- 20 il ərzində AGF həm də dünyada milli gimnastika federasiyalar arasında ən yaxşı olaraq fərqləndi. 6 il ardıcıl olaraq FIG tərəfindən fərqlənən 10 federasiyasının sırasına daxil olub, 6 ildən üçündə isə bu siyahıya liderlik edib. Gələcək üçün növbəti illərdə hansı hədəflər var?
- Təbii ki, federasiyamızın rəhbərliyi tərəfindən düzgün qurulmuş işlərin nəticəsidir ki, biz 20 il ərzində daim inkişaf edərək bu səviyyəyə çatmışıq. Artıq qeyd etdiyimiz uğurlarla yanaşı, 2014-cü ildə Milli Gimnastika Arenasının istifadəyə verilməsi bizim üçün yeni inkişaf mərhələsinə yol açdı. Buna dəstək isə ilk Avropa Oyunlarına Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi və 6 gimnastika növünün məhz bu Avropa Oyunlarına daxil edilməsi oldu. İdmançılarımızın yarış meydançasında, federasiya nümayəndələrinin beynəlxalq gimnastika aləmində nüfuzu var. Bizim mütəxəssislər Avropa Gimnastikası (Fərid Qayıbov Avropa Gimnastikasının prezidentidir) və Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasında (Natalya Bulanova – bədii gimnastika üzrə Texniki Komitənin üzvü; Siyana Vasileva – bədii gimnastika üzrə Atletlərin nümayəndəsidir) məsul vəzifələrə sahibdirlər. Məşqçilərimiz və xoreqoraflarımız ustad dərsləri vermək üçün müxtəlif ölkələrə dəvət olunurlar. Hakimlərimiz Avropa Gimnastikası və Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən dünya və Avropa çempionatları, həmçinin digər mötəbər yarışlarda hakimlik etmək üçün dəvət olunurlar. Nəticədə, bu gün biz fərqlənən federasiyaların siyahısındayıq. Gələcəkdə hədəflərimiz isə əldə etdiklərimizi qoruyub saxlamaq, gimnastikanın inkişafında günün nəbzini tutmaq, yeniliklərdən çəkinməmək və gimnastikanın ölkəmizdə daha da inkişaf etməsinə can atmaqdır.
- 2020-ci ildə koronavirus pandemiyası dünyanı bürüdü. Azərbaycan Gimnastika Federasiyası hansı çətinliklər və problemlərlə üzləşdi? Onların öhdəsindən gəlmək nə dərəcədə mümkün oldu?
- Koronavirus insanları bir sıra hadisə və layihələrə “fasilə verməyə” məcbur etdi. Bir çox yarışlar ləğv edildi və ya təxirə salındı. Hətta Tokio Olimpiadası bir il sonraya keçirildi. İdman zalları bağlandı. Məşq rejimi birdən-birə pozuldu. Başqa ölkələrin idmançılarının da bu problemlərlə üzləşməsi əlbəttə ki, təsəlliverici deyildi. İdmana yeni başlayanlar baza elementlərini onlayn məşqlər vasitəsilə çətin də olsa, hardasa yerinə yetirə bilirdilər. Lakin, təcrübəli idmançılar üçün daha çətin idi. Açıq havada məşq etməyə icazə veriləndə, yığma komandalarımızın idmançıları Milli Gimnastika Arenasının ərazisindəki parkda məşqlərini bərpa etdilər. Olimpiya Oyunları və Avropa çempionatlarına hazırlaşan idmançılarımız müəyyən müddət ərzində karantin qaydaları çərçivəsində qapalı şəkildə Milli Gimnastika Arenasında məşq ediblər.
Belə bir problem də yaranmışdı. Uşaqlar, adətən, 4-5 yaşından gimnastika ilə məşğul olmağa başlayırlar. İdman infrastrukturu sadəcə bir il yarım və ya iki il işləməyibsə, bu o deməkdir ki, uşaqlar gimnastika bölməsinə sadəcə gəlməyiblər. Ola bilsin ki, bununla əlaqədar yeniyetmə yaş qruplarının yarışlarında hələ də “boşluqlarımız” olacaq. Məlum olduğu kimi, koronavirus bütün dünyanı bürüdü və belə problemlərlə təkcə biz üzləşmədik. Onu da xatırlatmaq istəyirəm ki, məhz ciddi karantin dövründə federasiyamız öz saytında vətəndaşlarımızın təcrid olunduğu dövrlərdə də ev şəraitində formada qalmalarına kömək etmək üçün gimnastika hamı üçün növü çərçivəsində federasiyanın sosial şəbəkələrdəki səhifələrində onlayn gimnastika məşğələləri təşkil edilirdi. Sevindirici haldır ki, dünya tədricən koronavirus pandemiyasından çıxır. Ümid edirəm ki, bütün bunlar arxada qaldı.
- Hazırda respublikamızın müxtəlif bölgələrində gimnastika bölmələri fəaliyyət göstərir. Bakıdan kənarda olan nəticələr - gimnastikaya olan maraq Sizi razı salırmı?
- Hazırda Azərbaycanın 26 bölgəsində gimnastika növləri üzrə bölmələr fəaliyyət göstərir. Bildiyiniz kimi, ölkəmizdə bədii gimnastikaya daha böyük maraq var. Lakin biz istəyirik ki, digər gimnastika növlərimiz də bölgələrdə inkişaf etsin. Hədəflərimizdən biri də odur ki, gimnastikaya nəinki qızlarımız, həmçinin oğlanlarımız da maraq göstərsin. Qeyd edim ki, bölgələrdə boya-başa çatan uşaqlar gözəl təbiətdə böyüdükləri üçün daha güclü olurlar. Belə gənclərimizin güc tələb edən idman gimnastikası növünə cəlb edilməsi məqsədəuyğundur. Bəzi insanlar düşünürlər ki, gimnastika güc tələb etmir. Amma bu beləd deyil. Məhz bu gimnastika növü oğlanlarda güclü bədən quruluşunun formalaşmasına imkan yaradır. Mən ümid edirəm ki, növbəti illərdə biz gimnastikanın digər növlərinin də daha çox inkişaf etməsinə nail olacağıq.
- Altay müəllim, legioner idmançılardan danışdıq. Bəs mütəxəssislər necə, bu gün yerli kadrların sayı sizi qane edirmi?
- İstər idmançılar, istərsə də məşqçilər arasında kifayət qədər yerli kadrlarımız var. Qeyd etdiyim kimi, əvvəllər legionerlərin iştirak etdiyi beynəlxalq yarışlarda indi azərbaycanlı yetirmələr ölkəmizi təmsil edir. Hətta onların arasında bölgələrdən də idmançılar var. Tokioda keçirilən son Olimpiya Oyunlarında Misir yığmasına yerli məşqçimiz rəhbərlik edirdi. Bu, Azərbaycan milli məşqçilik məktəbinin təcrübəsindən xəbər verir. Hazırda yerli kadrlarımız həm Bakıda, həm də Azərbaycanın bölgələrində işləyirlər. Biz isə bölgələrdə gimnastikanın inkişafı fonunda qarşımıza yeni vəzifə qoymuşuq. Hələ ki, Bakıdan gimnastlar məşqçi kimi rayonlara gedirlər. Amma gələcəkdə Azərbaycanın bölgələrində yerli məşqçilər korpusu fəaliyyət göstərəcək. Artıq namizədlər var. Düşünürəm ki, mənzərə tezliklə əsaslı şəkildə dəyişəcək. Bədii gimnastikada yaxşı kadr potensialımız var. Gimnastikanın başqa növlərində də tətbiq edə biləcəyimiz təcrübə mövcuddur. Sadəcə olaraq, milli məktəbin yaradılması fərdi idmançının yetişdirməsindən daha çox vaxt və səy tələb edir.
- Futboldan güləşə qədər əksər idman növlərinin təməl prinsipində gimnastika elementləri dayanır. Gimnastika ilə məşğul olan insan gələcəkdə istənilən növdə uğur qazana bilər. Elə AGF-nin şüarı da belədir: “İdman gimnastikadan başlayır”. Bununla bağlı fikirlərinizi bilmək istərdik.
- Bu şüarı biz uzun illərdir ki, istifadə edirik. Bu fikirlə həm yerli, həm də beynəlxalq mütəxəssislər razılaşırlar. Belə ki, hər idman növündə isinmə hərəkətləri var. İsinmə hərəkətlərində və məşq prosesində gimnastika elementlərindən istifadə olunur. Elə bir idmançı yoxdur ki, gimnastikanın təməl elementlərini icra etməsin. Bütün bunlar bir daha təsdiq edir ki, idman gimnastikadan başlayır.
Bu il 20 illik inkişafını qeyd edən federasiyamız “idman gimnastikadan başlayır” şüarı ilə Azərbaycanda idman növlərini də birləşdirmiş oldu. Düşünürəm ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən idman federasiyalarının sağlam gənclərimizin sayının çoxalması və idmanda kütləviliyə nail olmasında rolu böyükdür.
Mən çox istərdim ki, Azərbaycan ailələrində böyüyən gənclər idmanla məşğul olsunlar, həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən sağlam olsunlar.

Представляем нашим читателям интервью вице-президента Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) - Алтая Гасанова, посвященное 20-летию реструктуризации AGF.
- 7-го октября исполнилось 20 лет со дня реструктуризации Федерации гимнастики Азербайджана (AGF). За 20 лет AGF прошла очень сложный и ответственный путь. Когда вы вступали на этот путь, ожидали ли вы, что гимнастика будет так любима и популярна в стране?
- В 2002г. с избранием Первого вице-президента нашей страны Мехрибан ханум Алиевой президентом Федерации гимнастики Азербайджана, произошла реструктуризация федерации. Мы, можно сказать, начали с нуля. Правда, в советский период в нашей стране существовали художественная гимнастика, спортивная гимнастика, акробатическая гимнастика и тамблинг. Но до завоевания своего места в мире гимнастики, было еще очень далеко. Да, возрождение гимнастики после приобретения независимости началось с 2002г., когда произошла реорганизация федерации. Конечно, уже в начале пути, мы поставили перед собой определенные цели. Мы знали, что на этом пути у нас будут определенные трудности. Мы реально оценили ситуацию и чувствовали ответственность. В результате на сегодняшний день в нашей стране развиваются 9 видов гимнастики. Мы на высоком уровне принимаем у себя множество международных соревнований. И наши спортсмены добиваются успехов на международной арене, и представители нашей федерации избираются в международные организации. Мы на самом деле за эти 20 лет прошли большой путь и сегодня мы отмечаем свой 20-летний юбилей, уже в статусе федерации с большим опытом.
- В состав Национальных сборных команд по видам гимнастики были включены легионеры. Как вы считаете, влияет ли успешное выступление “звезд” в Национальной сборной команде на подготовку наших спортсменов?
- Сегодня уже никого не удивишь выступлением легионеров не только в футбольных клубах, но и в Национальных сборных по разным видам спорта. Да, когда какой-то вид спорта начинает только развиваться, сотрудничество с легионерами позволяет приобрести опыт выступлений на международных соревнованиях, и уже потом использовать его при подготовке своих спортсменов. Вспомним, что в 2002-2003гг., когда развитие гимнастики в Азербайджане только начиналось, нашу страну в соревнованиях представляли легионеры. А сейчас уже наша воспитанница - Зохра Агамирова представила нашу страну в соревнованиях по художественной гимнастике на Олимпийских играх Токио-2020. Сегодня воспитанницы бакинской школы художественной гимнастики являются призерами чемпионатов Европы. Накануне 1-ых Европейских игр, проходивших в нашей стране в 2015г., когда в Азербайджане только началось развитие женской спортивной гимнастики, прыжков на батуте, нашу страну также представили легионеры. Сегодня наши воспитанники по прыжкам на батуте завоевывают медали в престижных соревнованиях. Наша гимнастка - Сельджан Магсудова завоевала серебряную медаль на Кубке мира по прыжкам на батуте, проходившем в Баку в 2022г. Наши гимнасты завоевали 2 золотые медали на Чемпионате Европы среди юниоров в 2022г. по этому же виду гимнастики. Наша представительница по женской спортивной гимнастике - Назанин Теймурова впервые в истории гимнастики вышла в финал среди юниорок на 16-м Летнем европейском юношеском олимпийском фестивале, проходившем в Банска-Бистрица (Словакия). Также наша спортсменка впервые в истории женской спортивной гимнастики вышла в финал среди юниорок на чемпионате Европы, проходившем в Мюнхене (Германия). Сотрудничество с “Легионерами” - очень хороший способ развития национальной спортивной школы на основе международного опыта. Просто нужно эффективно и правильно использовать этот метод.
- 20 лет назад AGF начала развивать скажем только 3 вида гимнастики (художественная гимнастика, мужская спортивная гимнастика, акробатическая гимнастика и тамблинг, который является одним из видов прыжков на батуте). В настоящее время развивается 9 видов. Как вы думаете, в чем секрет достигнутых успехов?
- Да, как я уже отметил, на сегодняшний день в нашей стране развивается 9 видов гимнастики. 4 из них олимпийские (художественная гимнастика, мужская и женская спортивная гимнастика, прыжки на батуте), 4 неолимпийские (акробатическая гимнастика, аэробная гимнастика, паркур и “TeamGym”), а также один не соревновательный вид - гимнастика для всех. Восемь видов гимнастики относятся к Международной федерации гимнастики, а “TeamGym” относится к Европейской гимнастике. Таким образом, мы развиваем все виды гимнастики, входящие в обе эти организации.
Наши сегодняшние успехи были достигнуты благодаря сильной стратегии, и правильным, своевременным решениям, принятых под руководством президента AGF - Мехрибан ханум Алиевой. Еще один секрет успеха — быть открытыми к новшествам. Как Вы знаете, в наше время развитие идет очень быстро. Также много новшеств мы наблюдаем в сфере спорта. Следует отметить, что в настоящее время современные технологии оказывают большое влияние на спорт. Мы приверженцы открытости и не избегаем использования всех этих технологий и инновационных идей. Будущее - за нашей молодежью. Поэтому, мы всегда привлекаем молодежь к своей деятельности. Думаю, все это позволяет сформулировать наш юбилейный девиз - “20 лет в развитии”.
- В прошлые годы в Азербайджане многие были заинтересованы в том, чтобы их дети занимались видами спортивных единоборств. В настоящее время родители стремятся записать на гимнастику, как мальчиков, так и девочек. Это показывает, что федерация добивается одной из поставленных целей - массовости.
- Мы все знаем, что гимнастика в Азербайджане - не относится к традиционным видам спорта. Одной из наших самых главных целей на протяжении 20-и лет было создание этой традиции в нашей стране, повышение интереса населения к гимнастике. Успехи наших гимнастов на международной арене сыграли большую роль в популяризации гимнастики. С 2004г. (Афины-2004) наши гимнастки участвуют в Олимпийских играх в соревнованиях по художественной гимнастике. С 2012г. (Лондон-2012) к ним присоединились представители мужской спортивной гимнастики. В 2020г. (Токио-2020) вместе с ними наша страна впервые была представлена по женской спортивной гимнастике. Наши спортсмены завоевали медали по олимпийским (художественная гимнастика, мужская и женская спортивная гимнастика, прыжки на батуте) и неолимпийским видам гимнастики (акробатическая и аэробная гимнастика) на Чемпионатах мира и Европы, во Всемирных и европейских соревнованиях среди возрастных групп, Всемирных и Европейских играх, летних Универсиадах, Кубках мира и в других международных соревнованиях. Паркур и “TeamGym” - совершенно новые для нас виды.
Росту интереса к гимнастике способствуют и масштабные международные мероприятия, проходящие в нашей стране. Если с 2002г. по 2016г. в нашей стране проводились соревнования только по художественной гимнастике, то с 2016г. ежегодно проводятся этапы Кубка мира по 4 олимпийским видам спорта. Наряду с художественной гимнастикой были организованы чемпионаты Европы и мира, а также всемирные соревнования среди возрастных групп по прыжкам на батуте, акробатической гимнастике, аэробной гимнастике.
Гимнастику, от всех других видов спорта отличает еще один вид гимнастики - “Гимнастика для всех”. Там нет никаких возрастных ограничений, не требуется особых физических навыков. Этот вид очень популярен в странах Европы. В международных мероприятиях такого рода принимают участие десятки тысяч человек. Эти мероприятия, при участии активных зрителей превращаются в настоящий праздник гимнастики.
Как вы знаете, в настоящее время в центре внимания президента Азербайджана, президента Национального олимпийского комитета господина Ильхама Алиева находится не только профессиональный, но и массовый спорт, популяризация среди населения здорового образа жизни. Думаю, развитие такого вида, как “Гимнастика для всех”, может сыграть здесь свою, и немалую, роль.
- В истории независимого Азербайджана, гимнастика - единственный вид спорта, в котором мы представлены на Олимпийских играх в командных соревнованиях. Наша команда выступила на соревнованиях в групповых упражнениях на Олимпийских играх Токио-2020. Естественно, следующей целью будет завоевание лицензии на Олимпийские игры Париж-2024.
- Да, в настоящее время среди олимпийских видов спорта представители художественной гимнастики добиваются успехов в командных соревнованиях в Азербайджане. Мы все пережили волнующие минуты, когда наша Национальная сборная команда в групповых упражнениях завоевала лицензию на Олимпийские игры Токио-2020 в родных стенах – “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики). Согласно результатам многоборья, им удалось попасть в топ-5 команд, которые квалифицировались на Олимпийские игры на Чемпионате мира 2019г. В 2022г., наша Национальная сборная команда в групповых упражнениях завоевала “Золото” на Кубке мира (Баку), 3 бронзовые медали на Чемпионате Европы (Израиль), 2 золотые и 1 серебряную медаль на V Играх исламской солидарности (Турция). Наши представительницы добились наибольшего успеха на Чемпионате мира, который прошел в сентябре этого года в столице Болгарии (София). Бронзовая медаль, завоеванная нашей командой в этих соревнованиях, стала первой в истории гимнастики Азербайджана медалью, завоеванной в групповых упражнениях на чемпионате мира.
Естественно, следующей целью будет завоевание лицензии на Олимпийские игры Париж-2024. Гимнастки уже будут бороться за приобретение лицензии на Чемпионате мира в 2023г. Можно сказать, что наша команда молодая. Надеюсь, что нас ждут успехи и в командных соревнованиях по другим видам спорта. Успехи наших “художниц” показывают, что это возможно. Вообще, командная работа - это большая сила. А команда, куда привлечена молодежь - еще сильнее. Это касается не только соревновательной площадки, но и организации соревнований.
- Что в первую очередь нужно для развития спорта: талантливые спортсмены, упорство, мотивация или все же финансы?
- Все перечисленное имеет большое значение. Очень важно наличие команды единомышленников. Нужна не просто цель завоевания медалей на крупных соревнованиях, а четкое понимание, как этого добиться, и что делать на первом этапе, и что — на втором. Конечно же, нужно финансирование. Спортсменам нужны оборудованные спортивные залы, высококвалифицированные тренеры, врачи, массажисты, нужны хореографы, дизайнеры. Но главная роль, конечно, у спортсменов. За каждым таким успехом — часы тяжелых тренировок и упорство. Дорога к пьедесталу почета тяжела.
Возможно, мой вопрос прозвучит слишком по-дилетантски, но какова опасность травм в гимнастике? Многие знают трагическую судьбу Елены Мухиной и других спортсменов.
- К сожалению, в спорте всегда есть риск получения травмы. Это не только в гимнастике. Риск получения травмы присутствует во всех видах спорта. К серьезным травмам в спорте приводит ряд причин: иногда спортсмен ошибается или тренер что-то упускает, порой недооценивает свои силы и решается на выполнение опасного элемента. А иногда это происходит просто в результате несчастного случая. Думаю, многие зрители помнят, как во время Европейских игр в соревнованиях по прыжкам на батуте спортсмену грозила опасность упасть с батута и как быстро среагировал наш волонтер. А в женской спортивной гимнастике запрещено выполнение некоторых элементов повышенной опасности. Конечно, от несчастных случаев никто не застрахован, но важно не пренебрегать мерами безопасности.
- Есть ли возможность заниматься гимнастикой в Азербайджане не для участия в международных соревнованиях, а для себя?
- Конечно, есть. Мы уделяем большое внимание массовому спорту. Всем известно, что далеко не все, кто занимается спортом, продолжают заниматься этим профессионально до конца. Кто-то из них не добивается выдающихся успехов, потому что не подходят их физические данные или из-за своих спортивных качеств, а кто-то просто не хочет посвящать свою жизнь спорту. Но научиться еще в раннем детстве владеть своим телом, получить гимнастические навыки нужно всем.
Самое главное, что мы развиваем секции гимнастики, а также отдельный вид “Гимнастика для всех”. Туда может обратиться человек любого возраста и любой физической подготовки. В прошлом году группа наших любителей этого вида спорта участвовала на фестивале гимнастики “Golden Аge” (Золотой возраст). То есть, когда мы говорим “Golden Age”, мы имеем в виду людей в возрасте 50-и лет и старше. Они представили свою программу на международных соревнованиях. То есть возможность заниматься гимнастикой для себя есть, и не только у детей.
- На протяжении 20-и лет AGF также отличалась своей деятельностью среди национальных федераций гимнастики на мировой арене. 6 лет подряд она входила в список 10-и федераций, награждаемых со стороны FIG, а 3 года из 6-и возглавляла этот список. Каковы цели на ближайшее будущее?
- Естественно, это результат правильно организованной работы руководства нашей федерации, что за 20 лет непрерывного развития, мы достигли этого уровня. Помимо уже упомянутых успехов, ввод в эксплуатацию “Milli Gimnastika Arenası” в 2014-м году открыл для нас новый этап развития. Этому способствовало проведение в Азербайджане первых Европейских игр, и в их программу были включены 6 видов гимнастики. Наши спортсмены и представители федерации достойно представляют страну на международной арене. Наши специалисты занимают ответственные должности в Европейской гимнастике (UEG) (Фарид Гаибов – президент Европейской гимнастики), Международной федерации гимнастики (FIG / Наталья Буланова - член Технического комитета по художественной гимнастике; Сияна Василева - представитель атлетов по художественной гимнастике). Наших тренеров и хореографов приглашают в разные страны для проведения мастер-классов. Также судьи приглашаются со стороны Европейской гимнастики и FIG для судейства Чемпионатов мира и Европы, а также других престижных соревнований. В результате – мы – в числе лучших федераций. Наши цели на будущее - удержать достигнутое, держать руку на пульсе развития гимнастики, не избегать новшеств и стремиться к еще большему развитию гимнастики в нашей стране.
- В 2020г. мир охватила пандемия коронавируса. С какими трудностями и проблемами столкнулась Федерация гимнастики Азербайджана? Насколько удалось их преодолеть?
- Коронавирус вынудил людей “поставить на паузу” ряд мероприятий и проектов. Многие соревнования были отменены или перенесены. Даже Олимпийские игры Токио-2020 прошли годом позже. Спортзалы были закрыты. Тренировочный режим внезапно нарушился. Конечно, не утешало, что с этими проблемами столкнулись и спортсмены из других стран. Новички в спорте могли выполнять базовые элементы с помощью онлайн-тренировок хотя и это было сложно. Однако опытным спортсменам было еще труднее. Когда разрешили тренировки на открытом воздухе, спортсмены наших Национальных сборных команд возобновили тренировки в парке на территории “Milli Gimnastika Arenası”. Наши спортсмены, которые готовились к Олимпийским играм и чемпионатам Европы, тренировались в закрытом помещении MGA в рамках правил карантина в течение определенного периода времени.
Еще возникла другая проблема. Дети обычно начинают заниматься гимнастикой в возрасте 4-5-и лет. Если полтора-два года спортивная инфраструктура не работала, значит, дети не обращались в секции гимнастики. Возможно, в связи с этим у нас еще будут “пробелы” в соревнованиях пре-юниорских возрастных групп. Как известно, коронавирус охватил весь мир, и не только мы столкнулись с такими проблемами. Также хочу напомнить, что именно во время жесткого карантина наша федерация размещала на своем сайте видео-уроки “Гимнастики для всех”, чтобы помочь нашим гражданам поддерживать форму даже в условиях коронавирусной изоляции. К счастью, мир постепенно выходит из пандемии коронавируса. Надеюсь, все это позади.
- В настоящее время в различных регионах нашей республики функционируют секции гимнастики. Довольны ли вы интересом, проявляемым к гимнастике в регионах - за пределами Баку?
- В настоящее время в 26 регионах Азербайджана действуют секции по видам гимнастики. Как известно, в нашей стране наблюдается больший интерес к художественной гимнастики. Но мы хотим, чтобы другие виды гимнастики также развивались в регионах. Одна из наших целей – чтобы не только девочки, но и мальчики проявляли интерес к гимнастике. Хочу отметить, что дети в регионах, которые растут среди прекрасной природы, бывают более сильными. Целесообразно привлекать таких юношей в спортивную гимнастику, где требуется сила. Некоторые думают, что гимнастика не требует большой силы. Но это не так. Требуется большая физическая сила, чтобы показать свое мастерство на различных снарядах по спортивной гимнастике. Именно этот вид гимнастики формирует у юношей правильное телосложение. Я надеюсь, что в последующие годы мы добьемся большего развития и в других видах гимнастики.
- Мы с Вами говорили о спортсменах-легионерах. Что касается экспертов, довольны ли вы сегодня количеством местных специалистов?
- У нас достаточно местных кадров - как спортсменов, так и тренеров. Как я уже сказал, сейчас азербайджанские воспитанники представляют нашу страну на международных соревнованиях, в которых раньше участвовали легионеры. Среди них есть даже спортсмены из регионов. На последних Олимпийских играх Токио-2020 сборную Египта выводила наш местный тренер. Это высочайший уровень признания азербайджанской национальной тренерской школы. В настоящее время, наши местные кадры работают и в Баку, и в регионах Азербайджана. Мы поставили перед собой новую задачу на фоне развития гимнастики в регионах. Тем не менее гимнастки из Баку ездят в регионы в качестве тренеров. Но в будущем свои местные тренерские кадры будут и в регионах Азербайджана. Прецеденты уже существуют. Я думаю, что вскоре картина кардинально изменится. У нас хороший кадровый потенциал в художественной гимнастике. Есть опыт, который мы можем применить к другим видам гимнастики. На создание национальной школы требуется больше времени и усилий, чем на подготовку отдельно взятого спортсмена.
- Основой большинства видов спорта, от футбола до борьбы, являются элементы гимнастики. Человек, который занимается гимнастикой, может добиться успеха в будущем в любом виде спорта. Девиз AGF звучит так: “Спорт начинается с гимнастики”. Мы бы хотели знать ваше мнение по этому поводу.
- Мы используем этот лозунг уже много лет. С этой идеей согласны как местные, так и международные специалисты. Таким образом, в каждом виде спорта есть разминка, в которой используются гимнастические упражнения. Нет такого спортсмена, который бы не использовал основные элементы гимнастики. Все это еще раз подтверждает, что спорт начинается с гимнастики.
Наша федерация, которая в этом году отмечает 20 лет своего развития, своим лозунгом “Спорт начинается с гимнастики” объединила разные виды спорта в Азербайджане. Думаю, в увеличении числа здоровых молодых людей и достижении массовости спорта велика роль спортивных федераций, действующих в нашей стране.
Я бы очень хотел, чтобы молодежь, которая подрастает в азербайджанских семьях, занималась спортом, была здоровой как физически, так и духовно.