Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti təlim-məşq məqsədilə ölkəmizə səfər etmiş Avstraliyanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının üzvü Aleksandra Kiroy-Boqatıryova ilə müsahibəni təqdim edir.
- Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Zəhmət olmasa özünüzü təqdim edin.
- Salam, ilk növbədə Azərbaycanda məni qəbul etdiyiniz üçün təşəkkür edirəm. Adım Aleksandra Kiroy-Boqatıryovadır. Mənim 19 yaşım var. Mən Yeni Zelandiyada anadan olmuşam. Avstraliyada yaşayıram, amma ailə üzvlərim rus əsillidirlər. Mən Avstraliyanın Monaş Universitetinin hüquq fakültəsində oxuyuram. 13 ildir ki, bədii gimnastika idman növü ilə məşğul oluram.
- Bədii gimnastika idman növündə qazandığınız nailiyyətlər barədə məlumat verərdiniz.
- İdmanda ən böyük və yaddaqalan uğurum Birlik Ölkələri Oyunlarında iki bürünc medal və həmçinin 21 qat Avstraliya çempionu adını qazanmağımdır.
- Bilirik ki, bu, sizin Azərbaycana ilk səfəriniz deyil. Burada nə qədər qalmağı planlaşdırırsınız?
- Mən Bakıya müxtəlif vaxtlarda keçirilən Dünya kubokları və dünya çempionatları zamanı səfər etmişəm. Təxminən may və ya avqust aylarına qədər burada qalmağı planlaşdırıram. Təəssüf ki, Avstraliyada COVID-19 pandemiyası ilə bağlı çox böyük problemlər mövcuddur və hazırda ölkəyə qayıtmaq çox çətindir. Buna görə də burada mənim üçün yaradılan yüksək səviyyəli şəraitdən yararlanaraq yığma üzvləri ilə məşqlərimi davam etdirəcəyəm.
- Burada keçirilən məşqlərdə əsasən nə üzərində işləyirsiniz?
- Hər gün müxtəlif məşqlər edirik. Burada inanılmaz məşq sistemi mövcuddur. Proqrama dartınma hərəkətləri, güc, fitness, kardio məşqləri daxildir. Bundan əlavə, hovuz və saunadan da istifadə edirik. Demək olar ki, məşqlər hər gün yeni proqramı və fərqliliyi ilə seçilir. Mən deyərdim ki, bu cür peşəkar məşqlərin nəticəsidir ki, Azərbaycanın güclü milli komandası var.
- Milli Gimnastika Arenasında yaradılan şəraiti necə dəyərləndirirsiniz?
Azərbaycan dünyada ən yaxşı məşq şəraitinə malik olan ölkələrdən biridir. Burada hər bir şəraiti olan zallarla yanaşı, hovuz, sauna, yataqxana, yeməkxana mövcuddur. İdmançıların düzgün qidalanmasına diqqət yetirilir, onlarla peşəkar məşqçilər və xoreoqraflar işləyir. Burada hamı qonaqpərvər və mehribandır. Bir sözlə, Azərbaycan dünyanın ən yaxşı məşq mərkəzlərindən biridir.
- Bakı haqqında təəssüratlarınız necədir?
- Bakının bütün görməli yerlərini gəzmişəm. Paytaxtınızdakı “Alov qüllələri” binaları, Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanış olmuşam. Yığma komandanın üzvləri ilə birlikdə filmə baxmağa getmişik və onlar mənə demək olar ki, şəhərin bütün görməli yerlərini göstəriblər.
- Qarşıda sizi hansı yarışlar gözləyir?
- Qarşıda məni Ukraynada keçiriləcək Qran Pri “Deryuqina Kuboku” gözləyir. Həmçinin Bakıda və Daşkənddə keçiriləcək Dünya kuboklarında iştirak edəcəyəm.

Австралийская гимнастка: “Азербайджан — один из лучших тренировочных центров в мире”
Пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) представляет интервью члена Национальной сборной команды Австралии по художественной гимнастике Александры Кирой-Богатыревой, посетившей нашу страну для тренировок.
Здравствуйте, прежде всего, благодарю вас, что приняли меня в Азербайджане. Меня зовут Александра Кирой-Богатырeва. Мне 19 лет. Я родилась в Новой Зеландии, но живу в Австралии. Члены моей семьи русские по происхождению. Учусь в юридическом факультете в Университете “Монаш” в Австралии. Я занимаюсь художественной гимнастикой 13 лет.
Расскажите, пожалуйста, о своих достижениях в художественной гимнастике.
Мой самый большой и запоминающийся успех в спорте — это завоевание двух бронзовых медалей на Играх Содружества, а также 21-кратный чемпион Австралии.
Мы знаем, что это не первый Ваш визит в Азербайджан. Как долго вы планируете оставаться здесь?
Я была в Баку в разных временах, когда проводились Чемпионат и Кубок мира. Я собираюсь остаться тут примерно до мая или августа этого года. К сожалению, в Австралии серьезные проблемы связанные с пандемией COVID-19, и вернуться в страну сейчас очень сложно. Поэтому я продолжу тренировки с членами Национальной сборной команды, пользуясь созданными здесь для меня условиями высокого уровня.
Над чем вы в основном здесь работаете во время тренировок?
Каждый день мы делаем разные упражнения. У вас невероятная система тренировок. В программу включены упражнения на растяжку, силовые элементы, фитнес, кардио упражнения. Кроме того, мы пользуемся бассейном и сауной. Практически каждый день упражнения отличаются разновидностью и новыми программами. Я бы сказала, что результатом такой профессиональной подготовки является то, что у Азербайджана сильная Национальная сборная команда.
Как Вы оцениваете условия, созданные в “Milli Gimnastika Arenası” (Национальная арена гимнастики)?
Азербайджан является одной из стран мира с лучшими условиями для тренировок. Помимо залов со всеми условиями, есть бассейн, сауна, комнаты для проживания, столовая. Внимание уделяется правильному питанию спортсменов, с ними работают профессиональные тренеры и хореографы. Здесь все гостеприимны и доброжелательны. Одним словом, Азербайджан является одним из лучших тренировочных центров в мире.
Каковы ваши впечатления от Баку?
Я побывала во всех достопримечательностях Баку. В вашей столице, я ознакомилась со зданиями “Пламенные башни” и Центром Гейдара Алиева. Мы пошли смотреть фильм с членами Национальной сборной команды и они мне показали практически все достопримечательности города.
Какие соревнования ждут вас впереди?
Меня ждет впереди Гран-при “Кубок Дерюгиной”, который пройдет в Украине. Я также приму участие на Кубках мира, которые будут проводиться в Баку и в Ташкенте.