Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti təlim-məşq məqsədilə ölkəmizə səfər etmiş Avstraliyanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının üzvü Aleksandra Kiroy-Boqatıryova ilə müsahibəni təqdim edir.
- Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Zəhmət olmasa özünüzü təqdim edin.
- Salam, ilk növbədə Azərbaycanda məni qəbul etdiyiniz üçün təşəkkür edirəm. Adım Aleksandra Kiroy-Boqatıryovadır. Mənim 19 yaşım var. Mən Yeni Zelandiyada anadan olmuşam. Avstraliyada yaşayıram, amma ailə üzvlərim rus əsillidirlər. Mən Avstraliyanın Monaş Universitetinin hüquq fakültəsində oxuyuram. 13 ildir ki, bədii gimnastika idman növü ilə məşğul oluram.
- Bədii gimnastika idman növündə qazandığınız nailiyyətlər barədə məlumat verərdiniz.
- İdmanda ən böyük və yaddaqalan uğurum Birlik Ölkələri Oyunlarında iki bürünc medal və həmçinin 21 qat Avstraliya çempionu adını qazanmağımdır.
- Bilirik ki, bu, sizin Azərbaycana ilk səfəriniz deyil. Burada nə qədər qalmağı planlaşdırırsınız?
- Mən Bakıya müxtəlif vaxtlarda keçirilən Dünya kubokları və dünya çempionatları zamanı səfər etmişəm. Təxminən may və ya avqust aylarına qədər burada qalmağı planlaşdırıram. Təəssüf ki, Avstraliyada COVID-19 pandemiyası ilə bağlı çox böyük problemlər mövcuddur və hazırda ölkəyə qayıtmaq çox çətindir. Buna görə də burada mənim üçün yaradılan yüksək səviyyəli şəraitdən yararlanaraq yığma üzvləri ilə məşqlərimi davam etdirəcəyəm.
- Burada keçirilən məşqlərdə əsasən nə üzərində işləyirsiniz?
- Hər gün müxtəlif məşqlər edirik. Burada inanılmaz məşq sistemi mövcuddur. Proqrama dartınma hərəkətləri, güc, fitness, kardio məşqləri daxildir. Bundan əlavə, hovuz və saunadan da istifadə edirik. Demək olar ki, məşqlər hər gün yeni proqramı və fərqliliyi ilə seçilir. Mən deyərdim ki, bu cür peşəkar məşqlərin nəticəsidir ki, Azərbaycanın güclü milli komandası var.
- Milli Gimnastika Arenasında yaradılan şəraiti necə dəyərləndirirsiniz?
Azərbaycan dünyada ən yaxşı məşq şəraitinə malik olan ölkələrdən biridir. Burada hər bir şəraiti olan zallarla yanaşı, hovuz, sauna, yataqxana, yeməkxana mövcuddur. İdmançıların düzgün qidalanmasına diqqət yetirilir, onlarla peşəkar məşqçilər və xoreoqraflar işləyir. Burada hamı qonaqpərvər və mehribandır. Bir sözlə, Azərbaycan dünyanın ən yaxşı məşq mərkəzlərindən biridir.
- Bakı haqqında təəssüratlarınız necədir?
- Bakının bütün görməli yerlərini gəzmişəm. Paytaxtınızdakı “Alov qüllələri” binaları, Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanış olmuşam. Yığma komandanın üzvləri ilə birlikdə filmə baxmağa getmişik və onlar mənə demək olar ki, şəhərin bütün görməli yerlərini göstəriblər.
- Qarşıda sizi hansı yarışlar gözləyir?
- Qarşıda məni Ukraynada keçiriləcək Qran Pri “Deryuqina Kuboku” gözləyir. Həmçinin Bakıda və Daşkənddə keçiriləcək Dünya kuboklarında iştirak edəcəyəm.

The press service of Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) presents an interview with a member of the Australian Rhythmic Gymnastics National Team - Alexandra Kiroi-Bogatyreva, who visited our country for training purposes.
Hello, first of all, thank you for welcoming me to Azerbaijan. My name is Alexandra Kiroi-Bogatyreva and I was born in New Zealand. I live in Australia, but I have Russian origins. I am studying law at Monash University in Australia and I have been doing Rhythmic Gymnastics for 13 years of my life.
It will be interesting for us to hear about your achievements in Rhythmic Gymnastics.
My biggest and the most memorable achievements in sports are two Bronze medals in the Commonwealth Games, as well as winning an Australian National Champion title for 21 times.
We know that, this is not your first visit to Azerbaijan. How long do you plan to stay here?
I have visited Baku for World Championships and Cups. I’m planning to stay here approximately until May or August. Unfortunately, Covid-19 is a very big issue in Australia now and it’s very difficult to get back into the country. Therefore, I’m going to continue training with the members of the Azerbaijan National Team, taking advantage of high-level conditions created for me here.
Can you describe your training process here?
The trainings here are different every day, they have an incredible training system here. We do strength, stretching, fitness, cardio. We also use a swimming pool and sauna. Every day we do something new and different, therefore Azerbaijan has a strong National Team.
How do you assess the conditions created at Milli Gimnastika Arenası (National Gymnastics Arena)?
Azerbaijan has one of the best training facilities in the world. In addition to halls with all facilities, there is a swimming pool, sauna, accommodation, dining room. Proper nutrition of athletes is always in the spotlight. Professional coaches and choreographers work with them. Everyone is hospitable and kind here. In short, Azerbaijan is one of the best training centers in the world.
What are your impressions about Baku?
I have visited all the sights of Baku, I have also seen “Flame Towers”, Heydar Aliyev Centre. We went to watch the film with the members of the National Team, and they showed me almost all the sights of the city.
What competitions do await you ahead?
I’ll perform at the Grand Prix Deriugina Cup in Ukraine, as well as World Cup series in Baku and Tashkent.