"Bakıda yarışların təşkili yüksək səviyyədədir, bizi burada mehribanlıqla qarşılayırlar", bunu Ukrayna gimnastı Viktoriya Onopriyenko deyib.
O, Azərbaycanın paytaxtına dördüncü dəfə gəldiyini bildirib: "Bakıdakı Dünya Kuboku mənim üçüncü yarışımdır, ona görə də əminliyim hər dəfə artır. Milli Gimnastika Arenasının zalı isə əlavə enerji verir. Çünki çox rahatdır".
Gimnast əlavə edib ki, burada gimnastlar üçün bütün şərait yaradılıb: "Yarışların təşkili yüksək səviyyədədir. Azərbaycan mənim fikrimdə iri yarışlarla əlaqəli canlanır. Burada dünya çempionatı, Avropa çempionatı keçirilib, buraya gələndə məsuliyyət hiss edirsən".
V.Onopriyenko əlavə edib ki, azərbaycanlı azarkeşlər hər zaman ukraynalı gimnastları dəstəkləyib: "Əlbəttə, tamaşaçılarsız çıxış etmək çətindir. Onların yoxluğu hiss olunur. Həm də Azərabycanda çox yaxşı azarkeşlik edirlər və biz ukraynalı gimnastlar bu dəstəyi hər zaman hiss etmişik".

The competitions have been organized at the highest level in Azerbaijan’s Baku city, a gymnast from Ukraine Viktoriia Onopriienko told.
“Baku always warmly welcomes everybody,” the gymnast added.
Onopriienko stressed that she is coming to Baku for the fourth time.
"I have participated in the World Cup in Baku for the third time, that's why my confidence is growing,” the gymnast said. “The hall of the National Gymnastics Arena gives energy as it is very cozy."
Onopriienko added that all conditions have been created for gymnasts here.
"The competitions have been organized at the highest level, there is a big training area, eight carpets,” the gymnast said. “All conditions for training have been created for us, gymnasts. My associations with Azerbaijan are connected with large-scale competitions. The World Championships, European Championships were held here. When you come here, you feel responsible."
Onopriienko stressed that Azerbaijani fans have always actively supported Ukrainian gymnasts.
"Of course, it is difficult to perform without spectators, their absence is felt,” Onopriienko said. “Moreover, the fans support the athletes greatly in Azerbaijan. We, gymnasts from Ukraine, have always felt their support."
The Ukrainian gymnast emphasized that this time she intends to take a walk around Baku again.
“During my first visit, I managed to walk around Baku, there is very beautiful architecture,” the gymnast added. “I don’t know if I’ll succeed this time, but I would like to make an excursion again.”