Azərbaycanda müntəzəm olaraq müxtəlif idman tədbirləri keçirilir. Biz ölkənin dünya idmanında vacib rol oynadığını görürük.
Bunu Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qross deyib.
O bildirib ki, Milli Gimnastika Arenasında əla mühit hökm sürür.
Səfir vurğulayıb ki, Bakıda keçirilən batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku idmançılar üçün vacib əhəmiyyət daşıyır, çünki bu yarış 2020-ci il Tokio Yay Olimpiya oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyır.
Azərbaycanda gimnastikanın inkişafından danışan Z.Qross qeyd edib ki ki, bu idman növü ölkədə hər kəs üçün əlçatandır: “Bu, çox demokratik idman növüdür. Daha çox insanın, xüsusilə də uşaq və yeniyetmələrin gimnastika ilə məşğul olması vacibdir”.
Səfir əlavə edib ki, idman sahəsində Fransa ilə Azərbaycan arasında sıx əməkdaşlığa ümid edir.
Qeyd edək ki, bu gün Bakıda Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku start götürüb.
15-16 fevral tarixlərində baş tutacaq və 30 ölkənin 150-dək gimnastının mübarizə apacağı builki Kubok Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli yarış olacaq.
Azərbaycanı Dünya Kubokunda iki gimnast – Selcan Maqsudova (batut gimnastikasında fərdi hərəkətlər) və Fərid Mustafayev (tamblinq) təmsil edir.

Various sporting events are regularly held in Azerbaijan, and it is obvious that the country plays an important role in international sports, French Ambassador to Azerbaijan Zacharie Gross told.
“I am glad that the FIG World Cup in Trampoline Gymnastics and Tumbling is being held in Baku,” Gross said. “France is also a sports country, so we are very glad to be here and support the national team of our country and other teams. The atmosphere is great in the National Gymnastics Arena.”
The diplomat emphasized that the competitions are important for athletes, and they can be called preparation for the Tokyo 2020 Olympics.
Speaking about the development of gymnastics in Azerbaijan, Zacharie Gross added that this sport is available to everyone in the country.
“This is a very democratic sport,” the ambassador said. “It is important that as many people as possible do gymnastics, including children and adolescents.”
Gross also added that he hopes for close cooperation in the future between France and Azerbaijan in the field of sports.