Azərbaycanda müntəzəm olaraq müxtəlif idman tədbirləri keçirilir. Biz ölkənin dünya idmanında vacib rol oynadığını görürük.
Bunu Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qross deyib.
O bildirib ki, Milli Gimnastika Arenasında əla mühit hökm sürür.
Səfir vurğulayıb ki, Bakıda keçirilən batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku idmançılar üçün vacib əhəmiyyət daşıyır, çünki bu yarış 2020-ci il Tokio Yay Olimpiya oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyır.
Azərbaycanda gimnastikanın inkişafından danışan Z.Qross qeyd edib ki ki, bu idman növü ölkədə hər kəs üçün əlçatandır: “Bu, çox demokratik idman növüdür. Daha çox insanın, xüsusilə də uşaq və yeniyetmələrin gimnastika ilə məşğul olması vacibdir”.
Səfir əlavə edib ki, idman sahəsində Fransa ilə Azərbaycan arasında sıx əməkdaşlığa ümid edir.
Qeyd edək ki, bu gün Bakıda Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku start götürüb.
15-16 fevral tarixlərində baş tutacaq və 30 ölkənin 150-dək gimnastının mübarizə apacağı builki Kubok Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli yarış olacaq.
Azərbaycanı Dünya Kubokunda iki gimnast – Selcan Maqsudova (batut gimnastikasında fərdi hərəkətlər) və Fərid Mustafayev (tamblinq) təmsil edir.

В Азербайджане регулярно проводятся различные спортивные мероприятия. Мы видим, что страна играет важную роль в международном спорте, об этом рассказал посол Франции в Азербайджане Закари Гросс.
"Рад, что в Баку проходит Кубок мира по прыжкам на батуте и акробатической дорожке. Франция также является спортивной страной, поэтому мы очень рады находиться здесь и поддерживать сборную нашей страны и другие команды. В Национальной арене гимнастики царит отличная атмосфера", - сказал он.
Дипломат подчеркнул, что соревнования важны для спортсменов, и их можно назвать подготовкой к Олимпийским играм Токио-2020.
Говоря о развитии гимнастики в Азербайджане, Закари Гросс добавил, что этот вид спорта в стране доступен для всех.
"Это очень демократичный вид спорта. Важно, чтобы как можно больше людей занимались гимнастикой, в том числе дети и подростки", - сказал посол.
Закари Гросс также добавил, что надеется на тесное сотрудничество в будущем между Францией и Азербайджаном в сфере спорта.
Отметим, что Кубок мира по прыжкам на батуте и акробатической дорожке (тамблинг) проходит в Национальной арене гимнастики в Баку 15-16 февраля. В Кубке, который носит лицензионный характер на Олимпийские игры Токио-2020, примут участие 150 гимнастов из 30 стран.