Şənbə günü Portuqaliyada keçirilən Avropa çempionatında möhtəşəm tərzdə qalib gələn akrobatlar Ayla Əhmədova və Dilarə Sultanova və onların məşqçisi İradə Qurbanova ilə müsahibə.
- Sizi əla çıxışınız və tarixi uğur münasibəti ilə təbrik edirik.
Ayla Əhmədova: - Biz Avropa çempionatına yaxşı hazırlaşmışdıq, bundan əvvəlki Dünya oyunlarında və Dünya kubokundakı çıxışlarımız bizə optimist olmağa əsas verirdi.
Dilarə Sultanova: - Doğrudur, həmin yarışlardan fərqli olaraq, bu dəfə biz 1-ci ola bildik! Bu, çox yaxşıdır! Biz çox məmnunuq!
İradə Qurbanova: - İnanılmaz təəssüratlardır! Bizim şərəfimizə himn çalınanda isə təsviredilməz hisslər keçirirdik. Bu hissləri sözlərlə ifadə etmək çətindir. Azərbaycan akrobatikası bu uğura ilk dəfə nail olur.
- Əvvəlki yarışlarda olduğu kimi, sizin başlıca rəqibləriniz Belarus və Belçika idmançıları idi. Nəyin hesabına onları keçməyə müvəffəq oldunuz?
Ayla Əhmədova: - Biz bu uğura qədər uzun yol qət etmişdik. Bizim səylərimiz puç olmadı. Əgər əvvəllər qələbə üçün nə isə çatışmırdısa, bu dəfə hər şey alındı. Biz çox güclü rəqibləri qabaqlaya bildik. Məsələn, belaruslar 2-qat dünya çempionlarıdır.
Dilarə Sultanova: - Dünya çempionatında biz temp çalışmaları finalında qızıl mükafat əldə etdik, amma “balans”da da qalib gələ bilərdik. Həmin çalışmada bizə yüzdə yeddi xal çatmadı.
- Avropa çempionatında Azərbaycan cütlüyünün uğurları təəccübə səbəb oldumu?
İradə Qurbanova: - Xeyr. Biz artıq iri yarışlarda kifayət qədər çıxış etmişik. Çoxları sevinirdi ki, nəhayət, biz də böyük uğura nail olduq.
Ayla Əhmədova: - Bizi burada çoxları bəyənir. Yaxınlaşırlar, qələbə ilə təbrik edirlər.
Dilarə Sultanova: - Bizə Portuqaliyada azarkeşlik edirdilər. Bizim cütlüyü yaxşı tanıyırlar.
- Bazar günü sizi çoxnövçülükdə yarışlar gözləyir. Bu başdöndürən uğurlardan sonra rahatlaşmayacaqsınız ki?
Ayla Əhmədova: - Əksinə, biz daha da gərgin mübarizə aparacağıq. Bu qələbə bizi ruhlandırdı.
İradə Qurbanova: - Əsas odur ki, bu gərgin yarış qrafikinə tab gətirmək üçün kifayət qədər fiziki qüvvə olsun. Uğurlu çıxışları davam etdirməyə səy göstərəcəyik.
- Bu Avropa çempionatına siz Daşkənddə hazırlaşırdınız. Toplanışlar necə keçmişdir?
İradə Qurbanova: - Adətən, biz Belarus və ya Rusiyaya gedirik, ancaq bu dəfə oradakı zallar məşğul idi. Belə ki, həmin ölkələrin idmançıları tam qüvvə ilə çempionata hazırlaşırdılar. Ona görə də biz qərar verdik ki, Avropadan kənara yollanaq. Daşkəndi seçdik. Bizə orada zal ayırdılar. Bu toplanışlar bizə çox kömək etdi. Deməli, nahaq bu qədər çox işləməmişik.
- Son iri yarışlarda əldə edilən sabit yüksək nəticələr bizim cütlüyü dünya akrobatika liderləri sırasında görməyə icazə verirmi?
Ayla Əhmədova: - Düzünü desək, bəli. Biz sübut etdik ki, elitanın tərkibindəyik.
İradə Qurbanova: - İndi öz mövqelərimizi qoruyub saxlamaq üçün səy göstərmək lazımdır. Düzdür, başda Azərbaycanın Birinci xanımı Mehriban Əliyeva olmaqla, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının dəstəyi ilə bunu etmək daha da asanlaşacaq. Mən Federasiyamızı və bütün idman ictimaiyyətini bu tarixi nailiyyət münasibətilə təbrik edirəm. Bundan sonra da uğurlu nəticələrimizlə sevindirməyə çalışacağıq.

Интервью с азербайджанскими акробатками Айлой Ахмедовой и Дилярой Султановой, а также их тренером Ирадой Гурбановой, чьи подопечные в субботу в великолепном стиле победили на чемпионате Европы в Португалии.
- Поздравляем вас с отличным выступлением и историческим успехом. В субботу вы завоевали серебро и золото. Ожидали от себя столь высоких результатов?
Айла Ахмедова: - Мы хорошо подготовились к чемпионату Европы, а наши предыдущие выступления на Всемирных играх и на Кубке мира давали повод для оптимизма.
Диляра Султанова: - Правда, в отличие от тех соревнований на этот раз нам удалось занять 1-е место. Это здорово! Мы очень довольны!
Ирада Гурбанова: - Ощущения неописуемые! А когда в нашу честь звучал государственный гимн Азербайджана, мурашки бежали по коже. Передать эти чувства словами невозможно. Такого успеха азербайджанская акробатика добилась впервые.
- Как и на прошедших соревнованиях, вашими главными соперницами вновь были спортсменки из Беларуси и Бельгии. Благодаря чему удалось их превзойти?
Айла Ахмедова: - Мы долго шли к этому успеху. Наши старания не пропали даром. Если раньше нам чего-то не хватало для победы, то на этот раз все получилось. Мы опередили очень сильных соперниц. Белоруски, к примеру, являются 2-кратными чемпионками мира.
Диляра Султанова: - На чемпионате Европы мы завоевали золото в финале темпового упражнения, а ведь могли победить и в «балансе». Там нам не хватило каких-то семи сотых.
- На чемпионате Европы сильно удивлены успехами пары из Азербайджана?
Ирада Гурбанова: - Нет. Мы уже немало выступаем на крупных соревнованиях. Многие радовались тому, что мы, наконец, добились большого успеха.
Айла Ахмедова: - Нам тут многие симпатизируют. Подходят, поздравляют с победой.
Диляра Султанова: - За нас в Португалии болели. Нашу пару хорошо знают.
- В воскресенье вам предстоит выступление в многоборье. Не расслабитесь после этих головокружительных успехов?
Айла Ахмедова: - Напротив, мы будем выступать с еще большим настроем. Эта победа нас воодушевила.
Ирада Гурбанова: - Главное, чтобы хватило физических сил выдержать этот напряженный соревновательный график. Постараемся продолжить успешное выступление.
- К нынешнему чемпионату Европы вы готовились в Ташкенте. Как прошли сборы?
Ирада Гурбанова: - Обычно мы едем в Беларусь или Россию, но на этот раз залы там были заняты, так как их спортсмены тоже полным ходом готовились к чемпионату Европы. Поэтому приняли решение отправиться за пределы Европы. Выбрали Ташкент. Нам там выделили зал. Эти сборы очень нам помогли. Не зря мы там так упорно трудились.
- Стабильно высокие результаты, демонстрируемые на последних крупнейших соревнованиях, позволяют назвать нашу пару одним из лидеров мировой акробатики?
Айла Ахмедова: - Без ложной скромности, да. Мы доказали, что входим в элиту.
Ирада Гурбанова: - Теперь надо стараться удержать свои позиции. Впрочем, при той поддержке, которую оказывает нам Федерация гимнастики Азербайджана во главе с Первой леди Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой, сделать это будет намного легче. Я поздравляю нашу Федерацию и всю спортивную общественность страны с этим историческим достижением. Постараемся и дальше радовать своими результатами.