Fevralın 7-i başa çatmış bədii gimnastika üzrə Bakı birinciliyində tamaşaçılar həm də bizim güclü idmançılarımız Aliyə Qarayeva və Anna Qurbanovanı da gördülər. Bu vaxt, adətən, Moskvaətrafı Novoqorskda məşq edən qızlar auditoriyanı çox sevindirdi: onlar gənc gimnastlara avtoqraf paylayır və bir neçə dəfə fotokameralar qarşısında poza verirdilər.
- Nə yaxşı Bakıya gəlmisiniz?
- Aliyə Qarayeva: - Biz bu il mayın 15-17-də Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatına həsr olunmuş reklam çarxının çəkilişləri üçün gəlmişik. Çox böyük məsuliyyət hiss edirik, çünki başa düşürük ki, bu çarx Azərbaycan televiziyasında yayımlanacaq və yarışların əsas reklamı olacaq. Bu, azarkeşlərin cəlb olunması üçün çox vacibdir.
- Anna Qurbanova: - Süjet barədə bizdən heç nə soruşmayın. Deməyəcəyik! Qoy bu sirr olaraq qalsın və gimnastikasevərlər və bütün televiziya tamaşaçıları üçün sürpriz olsun.
- Azarkeşlərimiz Avro-2009-da Azırbaycan yığma komandasından nə gözləməlidir?
- A.Qarayeva: - Əgər biz məşqlərdə səylə hazırlaşsaq, onda yüksək nəticələr üçün şanslar da yüksək olacaq. Növbəti olimpiya müddəti başlayıb, hər şey yenidən başlayır. Rəqabət daha da ciddi olacaq. 2007-ci ildə mən Bakıda Avropa çempionu oldum. Bu nəticəni təkrar etməyə çalışacağam.
- A.Qurbanova: - Mən konkret yerlər barədə fikirləşməməyə çalışıram. Mənim məqsədim imkanlarımın maksimumu üzrə çıxış etmək, səhv buraxmamaqdır. Biz evdə çıxış etdiyimizə görə məsuliyyət ikiqat artır. Öz tamaşaçılarımızı pis vəziyyətdə qoya bilmərik. Şəxsən mənim üçün yerli tamaşaçılar qarşısında çıxış etmək daha çətindir, nəinki digər yarışlarda. Amma yenə də, bacardığımı nümayış etdirməyə çalışacam.
- Bu ildən yarışların proqramında gürzlər topla əvəz olunub. Bu alətlə işlər necə gedir?
- A.Qarayeva: - Normal. İşləyirik, çalışırıq, ram etməyə səy göstəririk. Fikirləşirəm ki, hər şey alınacaq. Martın ilk günlərindən turnirlər başlayacaq, orada biz mənisənilmiş materialları inkişaf etdirəcəyik.
- Proqramı yeniləmisiniz?
- Bəli. İplə müsabiqə üçün Fikrət Əmirovun “Min bir gecə” baletini seçmişik. Çox maraqlı alınıb, bu musiqi mənim xoşuma gəlir. Digər alətlər üçün “Sirtaki”, “Qranada” və “Şəhrizad” seçilib. Düzdür, isitisna deyil ki, Avropa çempionatına qədər proqramda dəyişikliklər olsun.
- A.Qurbanova: - Mənim də yeni proqramım var. Lent üçün milli musiqi, ip üçün dinamik musiqi, halqa üçün yeni düzənləmədə kalssik musiqi, yəni məşhur macar skripkaçısı Edvin Martinin musiqisi seçilib, topla çalışma üçün isə tanqonu seçməyi qərara aldıq.
- Avropa çempionatına qədər sizi bir çox yarışlar gözləyir, onlardan biri də apreldə keçiriləcək Azərbaycan çempionatıdır. Onu qitə birinciliyi öncəsi son məşq kimi qiymətləndirmək olar?
- Mənim üçün bütün yarışlar son məşq kimidir. Elə hesab edirəm ki, gücə qənaət etmək lazım deyil, bütün turnirlərdə qüvvəni tam göstərmək lazımdır. Azərbaycan çempionatı azarkeşlərimiz qarşısında özünü göstərmək üçün şansın yarandığı vacib yarışdır. O zamana qədər bacardığım hər bir şeyi sərgiləməyi planlaşdırıram.
- Ötən olimpiya müddəti Azərbaycan üçün cox uğurlu alındı. Ən çox nə yadda qaldı?
- A.Qarayeva: - Pekin Olimpiadası zamanı pulsuz “Makdonalds”! (gülür). Amma ciddiyyətlə desək, əlbəttə ki, nəticə etibarı ilə ötən 4-illik dövr Azərbaycan bədii gimnastikası üçün əlamətdar dövr oldu. Mən Avropa çempionu oldum, komanda dünya və Avropa çempionatlarında mükafatçılar sırasında yer tutdu, və təbii ki, Olimpiadadakı çıxış yaddaqalan oldu. Hesab edirəm ki, orada bizim komandamız özünü layiqincə nümayiş etdirdi. Bu cür davam etmək lazımdır.
- A.Qurbanova: - Bu dövrdə ən az bunlar qədər nəticə göstərməliyik. Dinarə Gimatova böyük idmandan getdi, amma komandaya Zeynəb Cavadlı və Samirə Mustafayeva gəlib. Sonuncusu keçən il yeniyetmələr arasında məşq

Азербайджанские гимнастки Алия Гараева и Анна Гурбанова: «На предстоящем чемпионате Европы в Баку должны показать результаты, как минимум, не хуже, чем на Евро-2007»
11 Февраль 2009
Среди тех, кто наблюдал за соревнованиями завершившегося 7 февраля первенства Баку по художественной гимнастике, зрители с удивлением обнаружили наших сильнейших спортсменок Алию Гараеву и Анну Гурбанову. Девушки, обычно тренирующиеся в это время года в подмосковном Новогорске, были нарасхват: раздавали юным гимнасткам автографы и несколько раз позировали перед фотокамерами.
- Какими судьбами в Баку?
- Алия Гараева: - Вот, прибыли для участия в съемках видеоролика, посвященного чемпионату Европы, который пройдет в Баку 15-17 мая этого года. Ощущаем большую ответственность, так как понимаем, что этот ролик будет демонстрироваться по азербайджанскому телевидению, и станет главной рекламой предстоящему соревнованию. Это очень важно для привлечения болельщиков.
- Анна Гурбанова: - Только не спрашивайте нас о сюжете. Не скажем! Пусть это останется тайной и будет сюрпризом для любителей гимнастики и всех телезрителей.
- Какого выступления от сборной Азербайджана ждать нашим болельщикам на бакинском Евро-2009?
- А.Гараева: - Если будем усиленно работать на тренировках, то и шансы на хороший результат будут высокие. Наступил очередной олимпийский цикл, все начинается заново. Конкуренция будет еще серьезнее. В 2007 году я стала в Баку чемпионкой Европы. Постараюсь повторить тот успех.
- А.Гурбанова: - Я стараюсь не думать о конкретных местах. Моя цель – выступить на максимуме своих возможностей, не совершать ошибок. Ответственность двойная, так как мы выступаем у себя дома. Своих зрителей подводить нельзя. Лично мне при своей публике выступать чуть сложнее, чем на других соревнованиях. Но, тем не менее, постараюсь показать все, что умею.
- С этого года в программе соревнований булавы заменены мячом. Как работается с этим предметом?
- А.Гараева: - Нормально. Трудимся, стараемся, пытаемся укротить. Думаю, все получится. С первых чисел марта начнутся турниры, на которых будем оттачивать усвоенный материал.
- Программу обновили?
- Да. Под скакалку выбрали балет «Тысяча и одна ночь» Фикрета Амирова. Очень интересно получилось, мне нравится эта музыка. Для других предметов подобрали «Сиртаки», «Гранаду» и «Шахерезаду». Правда, не исключено, что до чемпионата Европы в программе произойдут изменения.
- А.Гурбанова: - У меня тоже новая программа. Для ленты - национальная музыка, для скакалки – динамичная, для обруча выбрали классику в обработке, а именно музыку известного венгерского скрипача Эдвина Мартина, к упражнению же с мячом решили взять танго.
- До чемпионата Европы вас ждет выступление на многих соревнованиях, одним из которых является апрельский чемпионат Азербайджана. Можно ли его рассматривать как генеральная репетиция перед первенством континента в Баку?
- Для меня каждое соревнование как генеральная репетиция. Считаю, что нельзя где-то экономить силы, надо на всех турнирах выкладываться полностью. Чемпионат Азербайджана – важное соревнование, на котором появляется шанс проявить себя перед своими болельщиками. Планирую показать там всё, на что буду способна на тот момент.
- Предыдущий олимпийский цикл сложился для сборной Азербайджана весьма успешно. Что запомнилось больше всего?
- А.Гараева: - Бесплатный «Макдональдс» на Олимпиаде в Пекине! (смеется). Ну а если серьезно, то, конечно же, с точки зрения результатов за минувшее 4-летие было немало знаменательных для азербайджанской художественной гимнастики событий. Я стала чемпионкой Европы, команда заняла призовые места на чемпионатах мира и Европы и, разумеется, запомнилось выступление на Олимпиаде. Считаю, что там вся наша команда проявила себя достойно. Нужно продолжать в том же духе.