"Azərbaycan Gimnastika Federasiyası (AGF) gimnastlara və gimnastikanın inkişafına böyük diqqət göstərir", - bunu Bakıda AGF-nin yerli məşqçilər üçün təşkil etdiyi Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası (FIG) Akademiyası tərəfindən keçirilən kişi idman gimnastikası üzrə 1-ci dərəcəyə aid məşqçilik kurslarında təlim keçən FIG-in mütəxəssisi Franca Lourenso (Portuqaliya) deyib.
F.Lourenso bildirib ki, Azərbaycanın gimnastika sahəsində böyük nailiyyətləri var və Azərbaycan gimnastları xeyli inkişaf edib: “Azərbaycanın gimnastika sahəsində nəticələri sevindiricidir. Mən ilk dəfə Azərbaycana Birinci Avropa Oyunları zamanı Portuqaliya milli komandasının məşqçisi kimi gəlmişdim. O vaxtdan indiyə qədər gimastika xeyli inkişaf edib”.
O, Azərbaycanın gimnastika məşqçilərinin peşəkarlıq səviyyəsini yüksək qiymətləndirib: “Azərbaycanda gimnastika məqçilərinin peşəkarlıq səviyyəsi xeyli inkişaf edib və onlar çox motivasiyalıdır. Bu təlim nəticəsində məqşçilərin peşəkarlıq səviyyəsi daha da yüksələcək və bu, daha yaxşı məşqçi, daha yaxşı gimnast deməkdir. Məşqçilər öz üzərlərində işləməkdə davam etsələr, təbiidir ki, onların peşəkarlıq səviyyəsi getdikcə daha da yüksələcək”.

Федерация гимнастики Азербайджана уделяет большое внимание гимнастам и развитию гимнастики.
Об этом сказал специалист FIG Франша Лоуренсо (Португалия), проводящий тренинг курсы для тренеров первой категории по мужской спортивной гимнастике, организованный Академией Международной гимнастической федерации (FIG), для местных тренеров Федерации гимнастики Азербайджана в Баку.
Франша Лоуренсо отметил, что Азербайджан достиг больших успехов в гимнастике: «Результаты Азербайджана в сфере гимнастики радуют. Впервые я приехал в Азербайджан во время первых Европейских игр как тренер национальной команды Португалии. С тех пор и по сегодняшний день гимнастика сильно развилась».
Специалист FIG дал высокую оценку профессиональному уровню азербайджанских тренеров по гимнастике: «Профессиональный уровень тренеров по гимнастике в Азербайджане значительно развился, и они весьма мотивированы. Благодаря этим тренингам профессиональный уровень тренеров станет выше, что означает еще лучший тренер и еще лучший гимнаст. Если тренеры продолжат работать над собой, то, безусловно, их профессиональный уровень еще более возрастет».
Франша Лоуренсо подчеркнул, что в Азербайджане созданы все условия для тренировок гимнастов и Международная гимнастическая федерация удовлетворена достигнутыми результатами.