"Azərbayacanda məşqçlik səviyyəsi, xüsusilə də bədii gimnastikada son illərdə surətlə artıb", bunu
Trend-ə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) mütəxəssisi, məşqçilik kurslarının rəhbəri Hardi Fink
deyib.
O vurğulayıb ki, son 10 il ərzində Azərbaycan bədii gimnastika üzrə öncül ölkələr sırasına daxil olub:
"Ölkədə bədii gimnastikanın inkişafı üçün digər ölkələrdə belə olmayan şərait yaradılıb. Mən digər ölkələrdə bu qədər gimnastika xalçası, gimnastlar üçün lazımi idman avadanlığı görməmişəm".
Kurslar barədə danışan H.Fink qeyd edib ki, bu kurslar məşqçilərə idmançıların anatomiyasını və fiziologiyasını daha yaxşı başa düşməyə, məşqlərin ilkin mərhələlərində yarana biləcək səhvlərin qarşısını almağa kömək edəcək.
Qeyd edək ki, ötən gün Bakıda FIG Akademiyasının ekspertləri tərəfindən yerli məşqçilər üçün təşkil olunmuş üçüncü (yüksək) dərəcəli məşqçilik kursları başlayıb. Yanvarın 15-dək davam edəcək kurslarda Azərbaycan, Rusiya, Ukrayna və Bolqarıstandan 22 məşqçi iştirak edir.

Уровень азербайджанских тренеров по художественной гимнастике существенно вырос - FIG
Уровень тренерского мастерства в Азербайджане, особенно в художественной гимнастике стремительно вырос за последние годы, об этом, отвечая на вопрос Trend, сказал руководитель тренерских курсов эксперт Международной федерации гимнастики (FIG) Харди Финк.
"За последние 10 лет Азербайджан стремительно вошел в число самых передовых стран в художественной гимнастике. В стране созданы условия для развития художественной гимнастике, которых нет в других странах. Я не видел подобных условий в других странах - большого количества ковров, всей необходимой экипировки для гимнастов", - сказал Финк.
Напомним, что в понедельник в Баку стартовали тренерские курсы высшего третьего уровня, организованные экспертами Академии FIG для местных тренеров.
Коснувшись курсов, Финк отметил, что они помогут тренерам лучше понимать анатомию и физиологию спортсменок, предотвращать ошибки, которые могут возникнуть на ранних стадиях тренировок.
В курсах, которые продлятся до 15 января, также принимают участие 22 тренера из Азербайджана, России, Украины и Болгарии.