“Bakının təşkilatçılıq imkanları sadəcə insanı heyran edir” – deyə, Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının (FIG) Texniki Komitəsinin üzvü Daniella Dellekyaкi Trend-ə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Bakının təşkilatçılıq imkanları insanı heyran edir: "Bu imkanlar çox böyükdür. Bu həm texniki, həm də iqtisadi aspektlərə aiddir. Çünki dövlət ölkədə idmanın inkişafına, o cümlədən gimnastikaya vəsait qoyur".
D.Dellekyari qeyd edib ki, bu, FIG-yə Bakıda daha çox yarış keçirməyə əsas verir: "Bu məqamları nəzərə alaraq, düşünürəm ki, gələcəkdə Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası Bakıya daha çox yarış keçirmək imkanı verəcək. Bakıda keçirilmiş Dünya kubokları (idman gimnastikası və batut gimnastikası) göstərir ki, Bakı birincisi, gələcəkdə bədii gimnastika üzrə qitələrarası hakimlik kurslarını, ikincisi, Tokio Olimpiadasına (2020-ci il) lisenziya oynanılan 2019-cu ildə bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatını keçirməyə hazırdır".
Onun sözlərinə görə, Bakıdakı Dünya Kubokunun finalı cari gimnastika təqvimində çox vacib yarışlardır: "Yarışlar 2016-cı ilin Dünya Kubokları mərhələsini yekunlaşdırır, digər tərəfdən isə Rio Olimpiadası ərəfəsində faktiki olaraq gimnastlar üçün məşqdir".
D.Dellekyari əlavə edib ki, ümumilikdə son bir neçə il ərzində Azərbaycanda gimnastika xeyli inkişaf edib, bunun sayəsində ölkədə olduqca güclü gimnastlar hazırlanıb: "Bir neçə il əvvəl Bakıda olmuşam. Bu neçə il ərzində Azərbaycanda gimnastika fəal inkişaf edib. Sizin Gimnastika Federasiyanız iri struktura çevrilib, yaxşı təşkilatçı olub".
Qeyd edək ki, bu il bədii gimnastika üzrə FIG Dünya Kubokunun finalı 22-24 iyul tarixlərində Azərbaycanın paytaxtında keçiriləcək. Yarışların ilk iki günündə çoxnövçülükdə 17 ölkənin gimnastı medallar uğrunda mübarizə aparcaq. Dünya Kubokunun son günündə ayrı-ayrı növlər üzrə finallar keçiriləcək.

“Baku has amazing organizational abilities,” Daniela Delle Chiaie, technical delegate of the International Gymnastics Federation (FIG), told Trend on July 21.
“Azerbaijan’s organizational abilities are amazing and huge. This applies to both technical and economic aspects as Azerbaijan invests in the development of sports, especially, in gymnastics,” she said.
Delle Chiaie also mentioned the perfectly organized Baku-2015 First European Games and the 2016 Formula 1 Grand Prix of Europe.
“I am sure that Azerbaijan is a perfect organizer of the events. This gives FIG a reason to hold more competitions in Baku. Taking these points into account, I think the FIG will enable Baku to hold more competitions in the future,” she noted.
“The World Cup series in Trampoline Gymnastics and the FIG World Challenge Cup in Artistic Gymnastics, held in Baku, testify that the city is ready to host, firstly, the intercontinental Rhythmic Gymnastics judges courses in 2017, and secondly, the Rhythmic Gymnastics World Championships in 2019 which qualifying for the 2020 Tokyo Olympics,” Delle Chiaie said.
She added that the FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics is a very important competition.
The FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics will last until July 24, giving a unique opportunity to watch the performances of eminent gymnasts from 17 countries two weeks prior to the Rio Olympics.
Twenty-six gymnasts and 9 teams will compete for medals in the all-around on the first two days of competitions. Apparatus finals will be held on the event’s last day.
A magnificent opening ceremony, directed by the head coach of the Azerbaijani national team Mariana Vasileva, held on July 22. The events will be finalized by the traditional Gala on July 24, as part of the FIG World Cup Final in Rhythmic Gymnastics in Baku.