İyunun 12-də start götürəcək Avropa Oyunlarına cəmi 42 gün qalıb. Oyunlar, Avropa Olimpiya Komitəsinin təşəbbüsü ilə keçirilir və 4 ildən bir baş tutacaq. Gözləntilərə görə, Bakıya 50 ölkədən 6000 idmançı gələcək.
Aerobika gimnastikası Avropa Oyunlarının proqramına daxil olan 4 qeyri-olimpiya idman növündən biridir. Yarışların formatına əsasən, medallar uğrunda qarışıq cütlüklər və qruplar mübarizə aparacaqlar.Qeyd edək ki, qrup komandası 5 nəfərdən ibarətdir.
Ənənəyə uyğun olaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti ölkəmizi yarışlarda təmsil edəcək qrup komandası ilə söhbət etdi. Onların fikirləri müxtəlif olsa da, Avropa Oyunlarında söz düşüncə, bir qayda olaraq etiraf etdilər ki, bu yarış onlar üçün çox vacib hadisədir.
Timur Ələkbərov: Aerobika gimnastikası bölməsinə təsadüfən gəlmişəm, çünki 11 yaşım olanda dostumla mərcləşmişdim ki, bu idman növü ilə məşğul olacam və 1 il bu sahədə çalışacam. Mərci böyük fərqlə qazandım.
Vera Bosıx: 4 yaşım olanda valideyinlərim məni idman zalına, bədii gimnastika bölməsinə gətirdilər, amma mənim karyeram orada alınmadı. Valideyinlərim ilə məsləhətləşdikdən sonra, aerobika gimnastikası bölməsinə keçməyə qərar verdim.
Elçin Məmmədov: İlk əvvəl mən akrobatika gimnastikası ilə məşğul olmağa başladım. Daha sonra bu idman növündə karyeramı bitirdikdən sonra aerobika gimnastikasını seçmək qərarına gəldim. Mənim üçün bu idman növü çox maraqlıdır.
Vladimir Dolmatov: Bu təsadüfən oldu. 2004-cü ilin 15 dekabr tarixində bacım aerobika ilə məşğul olan zaman, mənə evdə oturmaq çox darıxırdırıcı gəldi. Ona görə də mən onunla birlikdə getmək qərarına gəldim və peşman olmadım.
Yekaterina Kotlyarova: Aerobika gimnastikası ilə 15 yaşından məşğul olmağa başlamışam. O zaman aerobika gimnastikası elə də məşhur deyildi, mən hətta hara gəldiyimi bilmirdim. Məktəbdə bu bölməyə qəbul haqqda elanı gördüm və maraqlandım.
Necə düşünürsüz, başqa idman sahəsində uğurlu ola bilərdinizmi?
Timur: Başqa bir idman növünü aerobika gimnastikası qədər sevə bilsəydim, düşünürəm ki, alınardı.
Vera: İnanmıram ki, başqa bir idman növündə nəsə alınardı.
Elçin: Bu idman növündə məşğul olmasaydım özümü üzgüçülükdə sınamaq istərdim.
Vladimir: Dəqiq deyə bilmərəm, ancaq düşünürəm ki, başqa idman növündə yüksək səviyyəli idmançı ola bilərdim. Bu akrobatika və ya idman gimnastikası ola bilərdi, amma mən öz seçimimi etdim - mən aerobikanı sevirəm!
Yekaterina: Düşünürəm ki, bəli, misal üçün, voleybolda.
Timur: Heç bir sirr yoxdur, sadəcə yaxşı formada olub meydançaya həzzlə çıxmaq lazımdır, o zaman həyəcan da olmayacaq.
Vera: Meydançaya çıxdıqda bütün qorxular və həyəcən məni tərk edir.
Elçin: Yarış günü hər bir hərəkətimi beynimdə analiz edirəm. Təmkinli olub, hər şeyin yaxşı keçəcəyini düşünürəm.
Vladimir: Mən sadəcə təsəvvür edirəm ki, hazırda mən məşqdəyəm, məşqçi və məndən başqa zalda heç kim yoxdur.
Yekaterina: Meydançaya çıxmamışdan əvvəl elementlərin düzgün yerinə yetirilməsini təsəvvür edirəm. Öz-özümə hər şeyin alınacağını deyirəm..
Fikrininzcə hər hansı idman növündə vacib olan nədir?
Timur: Ən əsası öz işinə olan sadiqlikdir.
Vera: İdmanda ən əsası təslim olmamaq və öz məqsədinə doğru inamla addımlamaqdır.
Elçin: Nizam-intizam ən vacibdir. Birdə müəllimin dediklərinə diqqətlə qulaq asmaq və yerinə yetirmək.
Vladimir: Qarşıya məqsəd qoymaq və bu məqsədə nail olmağa çox böyük istəyin olması! Onda hər şey alınacaq.
Yekaterina: Qələbəyə doğru getmək.
Timur: Təhlükə hər yerdə var, hətta adi gəzinti zamanı belə. Məşq prosesinə və öz sağlamlığına ağılla yanaşmaq lazımdır.
Vera: Hər bir peşəkar idman növü zədələrlə bağlıdır. Hər bir idman növünün öz xüsusiyyətləri və çətinlikləri var.
Elçin: Məşq zamanı əvvəlcə çox yaxşı isinmə etmək lazımdır. Daha sonra hər bir məşq hərəkətini müəllimin dediyi kimi etsək heç bir təhlükə olmaz.
Vladimir: Hər idman növünün özünəməxsus təhlükəsi var. Amma işə ağılla yanaşsaq, onda zədələrsiz ötüşmək olar.
Yekaterina: Hər bir peşəkar idman növündə zədə almaq riski var.
Timur: Kumirim yoxdur, pərəstiş etdiyim və onlar kimi uğur qazanmaq istədiyim idmançılar var. Bu mənə çox kömək olur.
Vera: Xeyr.
Elçin: Xeyr.
Vladimir: Mən özümü heç kimə bənzətmirəm və digər idmançıların zirvələrinə çatmağa cəhd etmirəm. Mənim öz yolum var.
Yekaterina: Maykl Felps.
Yaxın gələcək üçün planlarınızdan danışın.
Timur: Hazırda mənim üçün ən vacib yarış Avropa Oyunlarıdır.
Vera: Yaxın gələcək üçün planlar Avropa Oyunlarına hazırlıqdır.
Elçin: Bir aydan sonra bizi Avropa Oyunları gözləyir. Bütün fikrimi buna yönəltmişəm.
Vladimir: Planlarımda Avropa Oyunlarında layiqincə çıxış etməkdir.
Yekaterina: Hazırda biz Avropa Oyunlarına hazırlaşırıq və bu tədbiri səbirsizliklə gözləyirik.
Timur: Bir neçə il əvvəl mən təsəvvür edə bilməzdim ki, Oyunlarda iştirak edəcəm. Hazırlığımız çox ciddi keçir, bir çox şeyi qurban vermişik, amma buna dəyər.
Vera: Ən vacib yarışdır.
Elçin: Mən çox sevinirəm ki, ilk Avropa Oyunları məhz Bakıda keçiriləcək. Məşqlərimiz daimi olaraq hər gün keçirilir.
Vladimir: Oyunlar mənim üçün özümü göstərmək şansıdır. Səbrimi toplayıb, dişlərimi sıxaraq heç nəyə baxmadan hər şeyin 100 faiz olacağına ümid edirəm.
Yekaterina: Aerobika gimnastikası Olimpiya idman növü olmasa da, Avropa Oyunlarının proqramına daxil olub və mənim üçün bu bir növ Olimpiada sayılır. Buna görə bu yarış mənim üçün ən vacib yarışdır.
İdmandan bir az uzaqlaşsaq, reallaşdırmaq istədiyiniz başqa arzular, məqsədlər varmı?
Timur: Avropa Oyunlarının sayəsində, 3 il yarımlıq fasilədən sonra mən yenidən idmana qayıtdım. İndi məşqlərimi davam etdirmək istəyirəm, sonra isə məşqçilik fəaliyyətinə başlamaq niyyətindəyəm.
Vera: Şübhəsiz ki, idmanla bağlı olmayan, gələcəyə dair böyük planlarım var.
Elçin: Hazırda idmanın içindəyəm və bir tək Oyunlar haqda düşünürəm.
Vladimir: Hazırda yalnız bir məqsədim var - Avropa Oyunları.
Yekaterina: Bəli, var.
İdmanla gündəlik həyatını birləşdirə bilirsinizmi?
Timur: Bəli, əlbəttə!
Vera: Təəssüf ki, hər zaman alınmır.
Elçin: Xeyr. Mən bütün günümü demək olar ki zalda keçirdirəm.
Vladimir: Xeyr. Mən özümü hansısa bir işə tamamilə həsr edə bilərəm. Birləşdirmək olmur.
Yekaterina: Mənim üçün idman gündəlik həyatdır, işimdir.
Ailəniz haqqında biraz danışın.
Timur: Ailəm idmanla bağlı deyil, anam – kimyaçı-laborantdır, bacım isə dərzilik peşəsi ilə maraqlanır.
Vera: Mənim çox gözəl ailəm var. Mən valideyinlərimi çox sevirəm və hər şeyə görə onlara minnətdaram. Onlar mənə çox dəstək olurlar.
Elçin: Ailədə beş nəfərik. Atam, anam, iki bacım və mən. Atam mühəndis, anam evdar qadın, böyük bacım İngilis dili müəlliməsi, digər bacım isə Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəlliməsidir.
Vladimir: Mənim ailəm idmançı ailəsidir. Anam və bacım fitnes üzrə təlimçi, atam isə idman zalında təlimçidir. Yalnız qardaşım idmanı deyil, texnologiya sahəsini seçib. O, komputer proqramları üzrə mütəxəssisdir, amma mən əminəm ki, o yaxşı idmançı ola bilərdi.
Yekaterina: Sadə ailəm var: anam, atam, bacım və pişiyim (gülür).
Sevidiyiniz şəx varmı?
Timur: Təəssüfləmi deyim, ya xoşbəxtlikdənmi deyim, lakin yoxdur.
Elçin: Üç il əvvəl olub. Hazırda məşq edirəm və sevməyə vaxtım yoxdur (gülür).
Vladimir: Bəli, var.
Yekaterina: Xeyr.
Adətən azarkeşlər tribunlardan sizi necə dəstəkləyirlər?
Timur: Meydançaya yaxınlaşanda çıxış etdiyim musiqidən başqa heçnə eşitmirəm.
Vera: Azsaylı azarkeşlərimə təşəkkür etmək istəyirəm, yaxşı ki, onlar var, ona görə onların nə qışqırdıqları önəmli deyil. Sözün düzünü desəm, çıxış zamanı heçnə eşitmirəm.
Elçin: Azarkeşlərim tribunalardan “Elçin, biz sənə inanırıq” bu kimi sözlər işlədikcə məndə özümə inam daha çox artır.

Группа по аэробной гимнастике: Европейские Игры – самый важный старт для нас
Всего лишь 42 дня осталось до первых Европейских Игр, которые стартуют в Баку 12 июня. Игры проводятся по инициативе Европейского Олимпийского комитета и будут проходить раз в четыре года. Как ожидается, в Баку приедут более 6000 спортсменов из 50 стран.
Аэробная гимнастика является одним из четырех неолимпийским видом спорта, входящих в программу Европейских Игр. Согласно формату соревнований, за медали будут бороться смешанные пары и группы. Отметим, что каждая группа состоит из пяти человек.
По традиции, пресс-служба Федерации Гимнастики Азербайджана побеседовала с группой, которая представит нашу страну на соревнованиях. В чем-то их мнения расходились, но, когда зашла речь о Европейских Играх, они единодушно признались в том, что для них – это очень важное событие.
Расскажите, как вы начали заниматься гимнастикой. Почему выбрали именно этот вид спорта?
Тимур Алекперов: В секцию аэробной гимнастики попал довольно случайно, в 11 лет поспорив с другом на то, что начну заниматься этим видом спорта и продержусь там хотя бы год. Спор я выиграл с большим запасом.
Вера Босых: Мне было 4 года, когда родители отвели меня в спортивный зал, в секцию по художественной гимнастике, но там моя спортивная карьера не сложилась. Тогда, посоветовавшись с родителями, я решила перейти в секцию по аэробной гимнастике.
Эльчин Мамедов: Вначале я занимался акробатической гимнастикой, а после завершения карьеры я решил выбрать аэробную гимнастику. Для меня этот вид спорта очень интересен…
Владимир Долматов: Это произошло случайно. 15 декабря 2004 года мне было очень скучно сидеть дома, поскольку моя сестра в этот момент занималась аэробикой и была на тренировке. Поэтому я решил сходить вместе с ней, и не пожалел.
Екатерина Котлярова: Аэробной гимнастикой я стала заниматься с 15-ти лет. Тогда она не была особо популярной, я даже не знала, куда пришла. Увидела школьное объявление о наборе в секцию и решила заглянуть.
Как вы думаете, у вас получилось бы в каком-либо другом виде спорта?
Тимур: Думаю, да, если бы был влюблен в этот спорт так же, как и в аэробную гимнастику.
Вера: Вряд ли у меня что-то получилось в другом виде спорта.
Эльчин: Если бы я не занимался аэробикой, я бы рискнул попробовать себя в плавании.
Владимир: Точно сказать не могу, но думаю, я бы мог стать спортсменом высокого класса в другом виде спорта. Это могла быть акробатика или спортивная гимнастика, но выбор сделан – я люблю аэробику!
Екатерина: Думаю, да, в игровых видах спорта, например, в волейболе.
Как вы справляетесь с эмоциями в день соревнований? Есть ли особые секреты самообладания?
Тимур: Секретов никаких нет, нужно быть в хорошей физической форме и выходить на помост с удовольствием, тогда волнения не будет.
Вера: С выходом на площадку меня покидают страхи и волнения.
Эльчин: В день соревнований я анализирую в уме каждое свое движение. Собравшись, я успокаиваю себя тем, что все будет хорошо.
Владимир: Я просто представляю, что на данный момент я на тренировке, и что кроме меня и тренера в зале никого нет.
Екатерина: Представляю правильное выполнение элементов перед выходом на площадку. Говорю себе, что все получится.
Что по-вашему самое важное в любом виде спорта?
Тимур: Самое важное – это преданность своему делу!
Вера: В спорте важно не сдаваться и упорно идти к своей цели.
Эльчин: Дисциплина – самое важное. А еще надо внимательно слушать тренера и все выполнять.
Владимир: Поставить цель и иметь огромное желание добиться поставленной цели! И тогда всё получится.
Екатерина: Стремление к победе.
Тимур: Опасность присутствует везде, даже при обычной прогулке. Нужно с умом подходить к тренировочному процессу и своему здоровью.
Вера: Любой профессиональный спорт связан с травмами, каждый вид спорта имеет свои особенности и трудности.
Эльчин: В первую очередь, во время тренировок надо хорошо разминаться. А если выполнять все движения так, как говорит тренер, можно избежать таких ситуаций.
Владимир: Каждый вид спорта опасен по-своему. Но если подходить к делу с умом, то можно обойтись и без травм.
Екатерина: В любом профессиональном спорте есть риск получить травму.
Есть ли у вас кумир в спорте?
Тимур: Как такового, кумира у меня нет, есть спортсмены, за чьими успехами я слежу и стараюсь добиться таких же результатов. Это очень помогает.
Вера: Нет.
Эльчин: Нет.
Владимир: Я ни на кого не равняюсь и не пытаюсь достичь тех высот, которые достигли другие спортсмены. У меня свой путь.
Екатерина: Майкл Фелпс.
Расскажите о своих спортивных планах на ближайшее будущее.
Тимур: Самые главные соревнования для меня на данный момент – это Европейские Игры.
Вера: В ближайшее будущее – подготовка к Европейским Играм.
Эльчин: Через месяц нас ожидают Европейские Игры, и все мои мысли о них.
Владимир: В планах - достойно выступить на Европейских Играх.
Екатерина: На данный момент мы готовимся к Европейским Играм, ждем с нетерпением это историческое событие.
Что для вас Европейские Игры и как вы к ним готовитесь?
Тимур: Еще пару лет назад я не мог и представить, что я приму участия в Играх! Подготовка к ним очень серьезная, приходится от многого отказываться, но оно того стоит.
Вера: Самый важный старт.
Эльчин: Я очень радуюсь тому, что первые Игры будут проведены в Баку. Это большая ответственность, поэтому тренировки проходят каждый день.
Владимир: Игры для меня — это шанс проявить себя. Набравшись терпения и стиснув зубы, я выкладываюсь на 100 процентов несмотря ни на что.
Екатерина: Поскольку аэробная гимнастика – это не Олимпийский вид спорта, но была включена в программу Игр, то для меня они это своего рода Олимпиада. Поэтому для меня это самые важные соревнования.
Если немного отойти от спорта – есть ли у вас стремления или мечты, которые вы хотите осуществить?
Тимур: Благодаря Играм, я вернулся в спорт после трех с половиной лет перерыва. Сейчас я хочу продолжать тренировки, а затем начать тренерскую деятельность.
Вера: Несомненно, есть большое количество планов на будущее, никак не связанных со спортом.
Эльчин: В данный момент я целиком и полностью в спорте, и думаю только о Играх.
Владимир: На данный момент у меня есть лишь одна цель – Европейские Игры.
Екатерина: Да, есть.
Тимур: Конечно, да!
Вера: К сожалению, не всегда.
Эльчин: Нет. Почти целый день я провожу на тренировке.
Владимир: Нет. Я могу отдаться чему-то одному и выложиться по полной. Сочетать не получается.
Екатерина: Для меня спорт – это обычная жизнь, моя работа.
Расскажите нам про свои семьи.
Тимур: Семья у меня не спортивная, мама – химик-лаборант, а сестра увлекается пошивом одежды.
Вера: У меня замечательная семья. Я очень люблю своих родителей и за всем им благодарна. Они во всем меня поддерживают.
Эльчин: Нас в семье пятеро – папа, мама, две сестры и я. Отец – инженер, мать – домохозяйка, а сестры – учителя английского и азербайджанского языков.
Владимир: У меня спортивная семья. Мама и сестра инструкторы по фитнесу, папа инструктор в тренажерном зале. Лишь мой брат выбрал не спорт, а технологии. Он программист, но я уверен, что и он мог бы стать хорошим спортсменом.
Екатерина: Обычная семья: мама, папа, сестра и кот (смеется).
Есть ли у вас любимый человек?
Тимур: К сожалению, или к счастью – нет.
Эльчин: Это было давно, три года назад. А сейчас у меня нет на это времени (смеется).
Владимир: Да, есть.
Екатерина: Нет.
Что обычно кричат ваши болельщики, и что хочется от них слышать?
Тимур: Когда я выхожу на помост, я не слышу ничего, кроме музыки, под которую выступаю.
Вера: Я благодарна тому небольшому количеству болельщиков, которые у меня есть, поэтому мне абсолютно неважно, что они кричат. А если честно, то когда я выступаю, я не слышу, что мне кричат.