İyunun 12-də start götürəcək Avropa Oyunlarına cəmi 42 gün qalıb. Oyunlar, Avropa Olimpiya Komitəsinin təşəbbüsü ilə keçirilir və 4 ildən bir baş tutacaq. Gözləntilərə görə, Bakıya 50 ölkədən 6000 idmançı gələcək.
Aerobika gimnastikası Avropa Oyunlarının proqramına daxil olan 4 qeyri-olimpiya idman növündən biridir. Yarışların formatına əsasən, medallar uğrunda qarışıq cütlüklər və qruplar mübarizə aparacaqlar.Qeyd edək ki, qrup komandası 5 nəfərdən ibarətdir.
Ənənəyə uyğun olaraq, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti ölkəmizi yarışlarda təmsil edəcək qrup komandası ilə söhbət etdi. Onların fikirləri müxtəlif olsa da, Avropa Oyunlarında söz düşüncə, bir qayda olaraq etiraf etdilər ki, bu yarış onlar üçün çox vacib hadisədir.
Timur Ələkbərov: Aerobika gimnastikası bölməsinə təsadüfən gəlmişəm, çünki 11 yaşım olanda dostumla mərcləşmişdim ki, bu idman növü ilə məşğul olacam və 1 il bu sahədə çalışacam. Mərci böyük fərqlə qazandım.
Vera Bosıx: 4 yaşım olanda valideyinlərim məni idman zalına, bədii gimnastika bölməsinə gətirdilər, amma mənim karyeram orada alınmadı. Valideyinlərim ilə məsləhətləşdikdən sonra, aerobika gimnastikası bölməsinə keçməyə qərar verdim.
Elçin Məmmədov: İlk əvvəl mən akrobatika gimnastikası ilə məşğul olmağa başladım. Daha sonra bu idman növündə karyeramı bitirdikdən sonra aerobika gimnastikasını seçmək qərarına gəldim. Mənim üçün bu idman növü çox maraqlıdır.
Vladimir Dolmatov: Bu təsadüfən oldu. 2004-cü ilin 15 dekabr tarixində bacım aerobika ilə məşğul olan zaman, mənə evdə oturmaq çox darıxırdırıcı gəldi. Ona görə də mən onunla birlikdə getmək qərarına gəldim və peşman olmadım.
Yekaterina Kotlyarova: Aerobika gimnastikası ilə 15 yaşından məşğul olmağa başlamışam. O zaman aerobika gimnastikası elə də məşhur deyildi, mən hətta hara gəldiyimi bilmirdim. Məktəbdə bu bölməyə qəbul haqqda elanı gördüm və maraqlandım.
Necə düşünürsüz, başqa idman sahəsində uğurlu ola bilərdinizmi?
Timur: Başqa bir idman növünü aerobika gimnastikası qədər sevə bilsəydim, düşünürəm ki, alınardı.
Vera: İnanmıram ki, başqa bir idman növündə nəsə alınardı.
Elçin: Bu idman növündə məşğul olmasaydım özümü üzgüçülükdə sınamaq istərdim.
Vladimir: Dəqiq deyə bilmərəm, ancaq düşünürəm ki, başqa idman növündə yüksək səviyyəli idmançı ola bilərdim. Bu akrobatika və ya idman gimnastikası ola bilərdi, amma mən öz seçimimi etdim - mən aerobikanı sevirəm!
Yekaterina: Düşünürəm ki, bəli, misal üçün, voleybolda.
Timur: Heç bir sirr yoxdur, sadəcə yaxşı formada olub meydançaya həzzlə çıxmaq lazımdır, o zaman həyəcan da olmayacaq.
Vera: Meydançaya çıxdıqda bütün qorxular və həyəcən məni tərk edir.
Elçin: Yarış günü hər bir hərəkətimi beynimdə analiz edirəm. Təmkinli olub, hər şeyin yaxşı keçəcəyini düşünürəm.
Vladimir: Mən sadəcə təsəvvür edirəm ki, hazırda mən məşqdəyəm, məşqçi və məndən başqa zalda heç kim yoxdur.
Yekaterina: Meydançaya çıxmamışdan əvvəl elementlərin düzgün yerinə yetirilməsini təsəvvür edirəm. Öz-özümə hər şeyin alınacağını deyirəm..
Fikrininzcə hər hansı idman növündə vacib olan nədir?
Timur: Ən əsası öz işinə olan sadiqlikdir.
Vera: İdmanda ən əsası təslim olmamaq və öz məqsədinə doğru inamla addımlamaqdır.
Elçin: Nizam-intizam ən vacibdir. Birdə müəllimin dediklərinə diqqətlə qulaq asmaq və yerinə yetirmək.
Vladimir: Qarşıya məqsəd qoymaq və bu məqsədə nail olmağa çox böyük istəyin olması! Onda hər şey alınacaq.
Yekaterina: Qələbəyə doğru getmək.
Timur: Təhlükə hər yerdə var, hətta adi gəzinti zamanı belə. Məşq prosesinə və öz sağlamlığına ağılla yanaşmaq lazımdır.
Vera: Hər bir peşəkar idman növü zədələrlə bağlıdır. Hər bir idman növünün öz xüsusiyyətləri və çətinlikləri var.
Elçin: Məşq zamanı əvvəlcə çox yaxşı isinmə etmək lazımdır. Daha sonra hər bir məşq hərəkətini müəllimin dediyi kimi etsək heç bir təhlükə olmaz.
Vladimir: Hər idman növünün özünəməxsus təhlükəsi var. Amma işə ağılla yanaşsaq, onda zədələrsiz ötüşmək olar.
Yekaterina: Hər bir peşəkar idman növündə zədə almaq riski var.
Timur: Kumirim yoxdur, pərəstiş etdiyim və onlar kimi uğur qazanmaq istədiyim idmançılar var. Bu mənə çox kömək olur.
Vera: Xeyr.
Elçin: Xeyr.
Vladimir: Mən özümü heç kimə bənzətmirəm və digər idmançıların zirvələrinə çatmağa cəhd etmirəm. Mənim öz yolum var.
Yekaterina: Maykl Felps.
Yaxın gələcək üçün planlarınızdan danışın.
Timur: Hazırda mənim üçün ən vacib yarış Avropa Oyunlarıdır.
Vera: Yaxın gələcək üçün planlar Avropa Oyunlarına hazırlıqdır.
Elçin: Bir aydan sonra bizi Avropa Oyunları gözləyir. Bütün fikrimi buna yönəltmişəm.
Vladimir: Planlarımda Avropa Oyunlarında layiqincə çıxış etməkdir.
Yekaterina: Hazırda biz Avropa Oyunlarına hazırlaşırıq və bu tədbiri səbirsizliklə gözləyirik.
Timur: Bir neçə il əvvəl mən təsəvvür edə bilməzdim ki, Oyunlarda iştirak edəcəm. Hazırlığımız çox ciddi keçir, bir çox şeyi qurban vermişik, amma buna dəyər.
Vera: Ən vacib yarışdır.
Elçin: Mən çox sevinirəm ki, ilk Avropa Oyunları məhz Bakıda keçiriləcək. Məşqlərimiz daimi olaraq hər gün keçirilir.
Vladimir: Oyunlar mənim üçün özümü göstərmək şansıdır. Səbrimi toplayıb, dişlərimi sıxaraq heç nəyə baxmadan hər şeyin 100 faiz olacağına ümid edirəm.
Yekaterina: Aerobika gimnastikası Olimpiya idman növü olmasa da, Avropa Oyunlarının proqramına daxil olub və mənim üçün bu bir növ Olimpiada sayılır. Buna görə bu yarış mənim üçün ən vacib yarışdır.
İdmandan bir az uzaqlaşsaq, reallaşdırmaq istədiyiniz başqa arzular, məqsədlər varmı?
Timur: Avropa Oyunlarının sayəsində, 3 il yarımlıq fasilədən sonra mən yenidən idmana qayıtdım. İndi məşqlərimi davam etdirmək istəyirəm, sonra isə məşqçilik fəaliyyətinə başlamaq niyyətindəyəm.
Vera: Şübhəsiz ki, idmanla bağlı olmayan, gələcəyə dair böyük planlarım var.
Elçin: Hazırda idmanın içindəyəm və bir tək Oyunlar haqda düşünürəm.
Vladimir: Hazırda yalnız bir məqsədim var - Avropa Oyunları.
Yekaterina: Bəli, var.
İdmanla gündəlik həyatını birləşdirə bilirsinizmi?
Timur: Bəli, əlbəttə!
Vera: Təəssüf ki, hər zaman alınmır.
Elçin: Xeyr. Mən bütün günümü demək olar ki zalda keçirdirəm.
Vladimir: Xeyr. Mən özümü hansısa bir işə tamamilə həsr edə bilərəm. Birləşdirmək olmur.
Yekaterina: Mənim üçün idman gündəlik həyatdır, işimdir.
Ailəniz haqqında biraz danışın.
Timur: Ailəm idmanla bağlı deyil, anam – kimyaçı-laborantdır, bacım isə dərzilik peşəsi ilə maraqlanır.
Vera: Mənim çox gözəl ailəm var. Mən valideyinlərimi çox sevirəm və hər şeyə görə onlara minnətdaram. Onlar mənə çox dəstək olurlar.
Elçin: Ailədə beş nəfərik. Atam, anam, iki bacım və mən. Atam mühəndis, anam evdar qadın, böyük bacım İngilis dili müəlliməsi, digər bacım isə Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəlliməsidir.
Vladimir: Mənim ailəm idmançı ailəsidir. Anam və bacım fitnes üzrə təlimçi, atam isə idman zalında təlimçidir. Yalnız qardaşım idmanı deyil, texnologiya sahəsini seçib. O, komputer proqramları üzrə mütəxəssisdir, amma mən əminəm ki, o yaxşı idmançı ola bilərdi.
Yekaterina: Sadə ailəm var: anam, atam, bacım və pişiyim (gülür).
Sevidiyiniz şəx varmı?
Timur: Təəssüfləmi deyim, ya xoşbəxtlikdənmi deyim, lakin yoxdur.
Elçin: Üç il əvvəl olub. Hazırda məşq edirəm və sevməyə vaxtım yoxdur (gülür).
Vladimir: Bəli, var.
Yekaterina: Xeyr.
Adətən azarkeşlər tribunlardan sizi necə dəstəkləyirlər?
Timur: Meydançaya yaxınlaşanda çıxış etdiyim musiqidən başqa heçnə eşitmirəm.
Vera: Azsaylı azarkeşlərimə təşəkkür etmək istəyirəm, yaxşı ki, onlar var, ona görə onların nə qışqırdıqları önəmli deyil. Sözün düzünü desəm, çıxış zamanı heçnə eşitmirəm.
Elçin: Azarkeşlərim tribunalardan “Elçin, biz sənə inanırıq” bu kimi sözlər işlədikcə məndə özümə inam daha çox artır.

Only 42 days left until the first European Games, which will start in Baku on June 12. The Games are held on the initiative of the European Olympic Committee and will be held every four years. More than 6,000 athletes from 50 countries are expected to arrive in Baku.
Aerobic Gymnastics is one of the four non-Olympic sport, which are included in the program of the European Games. Following the format of the competition, mixed pairs and groups will compete for the medals. It is significant that each group consists of five people.
By tradition, the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation talked to a group that will represent our country at this sporting event. In some ways, they disagreed, but when we were talking about the European Games, they unanimously agreed that this is a very important event for them.
Timur Alekperov: I got into the aerobic gymnastics school quite by accident after I argued with a friend that I would engage in this sport and remain there at least for a year. I have won the argument with a large margin.
Vera Bosykh: I was 4 year-old when my parents took me to the gym (rhythmic gymnastics), but my sports career has not developed there. Then, after consultation with the parents, I decided to get involved in the aerobic gymnastics.
Elchin Mammadov: At first, I was doing acrobatic gymnastics and after retirement, I decided to choose aerobic gymnastics. For me, this sport is very interesting...
Vladimir Dolmatov: It was an accident. December 15, 2004 I was very bored sitting at home, because my sister at that moment engaged in aerobics and was at the training. Therefore, I decided to go along with her, and did not regret.
Ekaterina Kotliarova: I have got involved in aerobic gymnastics when I was 15-year-old. Then it was not very popular, I do not even know where I had come. I saw a school advertisement for recruitment to the gym and decided to drop in.
Timur: I think so, if I were in love with this sport as well as with aerobic gymnastics.
Vera: I probably would not have be able to obtain success in other sport.
Elchin: If I had not been involved in aerobic gymnastics, I would have try my hand in swimming.
Vladimir: I cannot say exactly, but I think I could be high-class athletes in other sports. It could be an acrobatics or gymnastics, but the choice is made - I love aerobics!
Ekaterina: I think so, in team sports such as volleyball.
Timur: I have no secrets, one should be in a good physical form and to enter the podium with pleasure. Then there will be no excitement.
Vera: When enter the podium I cease to feel fear and anxiety.
Elchin: On the day of the competition, I analyze every move and step in the mind. Collecting my thoughts, I reassure myself that everything will be fine.
Vladimir: I just imagine that I'm in training at the moment, and that except for me and coach there is no one in the room.
Ekaterina: I imagine the correct execution of the elements before leaving to the podium. I tell myself that everything will turn out.
Timur: The most important thing it's dedication!
Vera: In sports, it is important not to give up and to purpose an object.
Elchin: A discipline is the most important thing. Moreover, one must listen to the coach carefully and to perform everything.
Vladimir: An aim and to have a great desire to achieve this goal! Then everything will turn out.
Ekaterina: A striving for the victory!
Timur: Danger is everywhere, even in the normal walk. One should approach with a mind to the training process and health.
Vera: Any professional sports associated with injuries, each sport has its own features and difficulties.
Elchin: First of all, during training it is necessary to warm up well. Moreover, if you perform all the movements as the coach says, you can avoid these situations.
Vladimir: Each sport is dangerous in its own way. However, if one approaches the matter with the mind, it can be done without injury.
Ekaterina: In any professional sport, there is a risk of injury.
Timur: As such, I do not have an idol, there are athletes, whose success I watch and try to achieve the same results. That helps a lot.
Vera: No.
Elchin: No, I haven’t.
Vladimir: I have no one to equal myself to and do not try to reach heights the other athletes reached. I have my own way.
Ekaterina: Michael Phelps.
Timur: The most important competition for me now is the European Games.
Vera: In the near future - preparation for the European Games.
Elchin: In a month, we expect the European Games, and all of my thoughts are about them.
Vladimir: The plans are to perform at the European Games with dignity.
Ekaterina: Now, we are preparing for the European Games, we look forward to this historic event.
Timur: A couple of years ago I could not even imagine that I will take part in the Games! Preparation process is very serious, we have to deny ourselves many things, but it is worth it.
Vera: It is the most important event.
Elchin: I am very glad that the first Games to be held in Baku. It is a big responsibility, so training takes place every day.
Vladimir: The Games for me is a chance to prove myself. Being patient, I give all that I have.
Ekaterina: For me the Games are the kind of Olympics as the aerobic gymnastics is not an Olympic sport, but has been included in the program of the Games.
Timur: Thanks to the Games, I returned to the sport after a three and a half year of break. Now I want to continue training, and then start coaching activity.
Vera: Sure, there are a large number of plans for the future, not related to sports.
Elchin: Now I am fully engaged in the sport, and I think only about the Games.
Vladimir: I have only one goal now - it is the European Games.
Ekaterina: Yes, I have.
Timur: Of course, yes!
Vera: Unfortunately, not always.
Elchin: No. I spend almost all day at training.
Vladimir: No. I can pull my weight to one thing. It is impossible to combine.
Ekaterina: For me, sport is an ordinary life, my work.
Timur: My family is not athletic, mother is an assayer, and sister is interested in sewing clothes.
Vera: I have a wonderful family. I love my parents and I appreciate everything they do. They support me in everything.
Elchin: My family consists of five members - father, mother, two sisters and me. Father is an engineer, mother - a homemaker, and sisters are teachers of English and Azerbaijani languages.
Vladimir: I have a sporting family. My mother and sister are fitness instructors, father is instructor in the gym. Only my brother chose technology. He is a programmer, but I am sure that he could become a good athlete.
Ekaterina: It is a normal family: mom, dad, sister and a cat (laughing).
Timur: Unfortunately, or fortunately - no.
Elchin: It has been a long time, three years ago. Now I have no time for it (laughing).
Vladimir: Yes, I have.
Ekaterina: No.
Timur: When I go out on podium, I cannot hear anything but the music.
Vera: I am grateful to a small number of fans that I have, so there is absolutely no matter what they shout. Moreover, honestly, when I perform I do not hear anything.