Aprelin 1-də Gürcüstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zurab Pataradze Milli Gimnastika Arenasında davam edən Kişi və Qadın İdman Gimnastikası üzrə FIG Dünya Kubokunda iştirak edən gürcüstanlı gimnastlarla görüşüb.
Görüşdən sonra səfir Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti ilə görüş barədə və ölkəmizdə keçirilən Dünya kuboku barədə təəssüratlarını bölüşüb.
- Bu möhtəşəm zalda birinci dəfə deyil ki, yarışları izləyirəm. Çox şadam ki, Azərbaycanda digər vacib mötəbər tədbirlərlə yanaşı, bu cür yüksək səviyyəli yarışlar keçirilir. Ölkənizdə turizm və idman sahəsi, eləcə də idman turizmi ildən-ilə inkişaf edir. İdman gimnastikası üzrə Dünya kubokunda gürcüstanlı idmançılar da qüvvələrini sınayırlar. Yaxşı nəticələrə ümid edirik. İnanıram ki, idman sahəsindəki dostluq əlaqələrimiz bundan sonra da uğurla davam etdiriləcək. Azərbaycanda idmanın yüksək səviyyəli maddi-texniki bazası mövcuddur. Milli Gimnastika Arenasında dünya səviyyəli yarışlar keçirilir. Burada həmçinin əcnəbi komandalar təlim-məşqlərdə iştirak edirlər. Ümid edirəm ki, tezliklə biz də Azərbaycan idmançılarını Gürcüstanda görəcəyik.
Gürcüstan idmançıları ilə görüşümdə onlar Azərbaycanla bağlı xoş təəssüratlarını mənimlə bölüşdülər. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan və Gürcüstan arasında mədəniyyət, adət-ənənələr baxımından ortaq cəhətlər mövcuddur. Qeyd edim ki, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi eləcə də, Gənclər və İdman Nazirliyi ilə Azərbaycan və Gürcüstan arasında uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir. İnanıram ki, ölkələrimiz bundan sonra da bir-birini dəstəkləyəcək və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi həyata keçiriləcək.

Посол Грузии: “Верю, что наши дружеские отношения в сфере спорта успешно продолжатся”
1-ого апреля, Чрезвычайный и полномочный посол Грузии в Азербайджане Зураб Патарадзе встретился с грузинскими гимнастами, участвующими на Кубке мира FIG по спортивной гимнастике среди мужчин и женщин в “Milli Gimnastika Arenasi” (Национальная арена гимнастики).
После встречи, посол поделился своими впечатлениями с пресс-службой Федерации гимнастики Азербайджана (AGF) о встрече и  проведении Кубка мира в нашей стране.
“Я уже не первый раз наблюдаю за соревнованиями в этой великолепной арене. Я очень рад, что в Азербайджане проводятся соревнования такого высокого уровня, наряду с другими важными мероприятиями. Туризм и спорт, а также туризм в сфере спорта, с каждым годом развиваются в вашей стране. Спортсмены из Грузии, также принимают участия на Кубке мира FIG по спортивной гимнастике. Будем надеяться на хорошие результаты. Верю, что наши дружеские отношения в сфере спорта успешно продолжатся. Азербайджан обладает высоким уровнем материально-технической базы спорта. Соревнования мирового уровня проходят в “Milli Gimnastika Arenasi”. Команды зарубежных стран также принимают участие на тренировочных сборах. Надеюсь, что в скором времени мы также увидим азербайджанских гимнастов в Грузии.
Когда я встречался с грузинскими спортсменами, они делились со мной своими хорошими впечатлениями об Азербайджане. Как известно, Азербайджан и Грузия имеют много общего в плане культуры и традиций. Хочу отметить, что Министерство культуры и туризма Азербайджана, а также Министерство молодежи и спорта Азербайджана и Грузии успешно сотрудничают. Верю, что наши страны и дальше будут поддерживать друг-друга и обмениваться опытом”.