Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Milli Gimnastika Arenasında (MGA) bu günlərdə təlim-məşq toplanışında iştirak etmək məqsədilə ilk dəfə Azərbaycana təşrif buyurmuş bədii gimnastika üzrə Sinqapur yığma komandasının üzvləri ilə həmsöhbət oldu. Nümayəndə heyətinin rəhbəri Patrik Ho və meneceri Serena Vonq Su Han Azərbaycan və MGA-da yaradılmış şərait haqqında öz təəssüratlarını bölüşdülər. “Bu bizim Azərbaycana ilk səfərimizdir. Arenanın infrastrukturu çox gözəldir. Belə bir bina ilə qarşılaşacağımızı gözləmirdik. Təlim-məşq toplanışı məqsədilə məhz Bakını seçdiyimiz üçün heç də təəssüf etmirik”.
Arenadakı şəraitin yüksək səviyyəli yarışlar keçirmək üçün əlverişli olduğunu qeyd edən qonaqlar, gimnastlar üçün yaradılmış mühitdən də çox razı qaldıqlarını bildiriblər.
“Biz Bakıya - təlim-məşq toplanışına 13 gimnastla qatılmışıq. Qarşıda bizi hər iki ildən bir keçirilən Cənub-şərqi Asiya Oyunları yarışları gözləyir. Ötən yarışlarda komandamız qızıl medal qazanmışdı, bu dəfə də qalibiyyətimizi təkrarlamaq istəyirik”, deyə Patrik Ho bildirib. Yığma komandalarının ilk dəfə təlim-məşq toplanışında iştirak etdiyini qeyd edən Patrik, gələcəkdə yenidən Azərbaycanda təlimlərə qatılmaq istəyini vurğulayıb.
Sinqapur yığma komandasının məşqçisi Nataliya Rıbak da öz müsahibəsində buradakı şəraitdən məmnunluğunu ifadə edib.
1. Bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdir? Təəssüratlarınız necədir?
Bəli, ilk dəfədir bu ölkədəyəm. Bura mənim çox xoşuma gəldi. Hələ ki yalnız zalda olmuşuq. Buradakı şərait, abu-hava məndə böyük təəssürat oyatdı.
2. Bura gəlməzdən öncə ölkəmizdə gimnastikanın inkişafı haqda məlumatınız var idimi?
Mən artıq 35 ildir ki, professional məşqçiyəm və əvvəllər gimnast olmuşam. Buna görə də bədii gimnastikanı çox izləyirəm. Azərbaycan gimnastlarının çıxışlarını hər zaman bəyənmişəm. Bundan başqa, buradakı iş sistemini, gimnastların yarışlara hazırlanma tərzini bəyənirəm. Turnirlər zamanı Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın necə istedadlı insan olduğunu, öz işinə necə yanaşdığını müşahidə edirəm. Ümumiyyətlə, Azərbaycanda bədii gimnastikaya diqqət böyükdür. Məhz buna görə də, biz təlim-məşq toplanışı üçün buranı seçmişik. Ümid edirəm ki, həm gimnastlarım, həm də özüm yeni şeylər öyrənəcəyik.
3. Arena haqda nələr düşünürsünüz?
Arena haqqında çox gözəl şeylər düşünürəm. Zalda hər şey rahatdır, infrastruktur, zal, mehmanxana, xüsusilə burada çalışan insanları bəyəndim. Əlbəttə, gördüklərim məni təəccübləndirmədi, lakin bu qədər yaxşı olacağını gözləmirdim. Mən bu zalda artıq ikinci gündür ki, öz gimnastlarımla işləyirəm. Mənə Mariana Vasileva və Natalya Bulanova köməklik göstərir. Görürəm ki, gimnastlarınız çox çalışqandır. Onlarla məşğul olan məşqçilər, xoreoqraflar nümunəvi iş görürlər. Burada bütün gün məşqlər gedir və bu məkandan ayrılmaq istəmirsən. Əgər gimnastlarım yorulmasaydı bütün gün məşq edərdik (gülümsəyir).
4. Məşqçilərimiz haqda nələr deyə bilərsiniz?
Məşqçiləriniz və xoreoqraflarınız gənc olmalarına baxmayaraq, peşəkardırlar. Bura gəlib onlarla çalışmaq, onlardan nə isə öyrənmək şansım olduğu üçün özümü çox xoşbəxt hiss edirəm. Məşqçiləriniz gimnastlara çox yaxşı davranırlar. Onlara mehriban və hörmətlə yanaşır, səslərini qaldırmırlar, burada gimnastların hüquqları qorunur. Düşünürəm ki, bu cür davranış hər bir gimnastın və onun valideyninin arzusudur. Əlbəttə, mən məşq prosesində bu mövzuya çox diqqət edirəm.
5. Öz gimnastlarınız haqda məlumat verərdiniz. Nə qədər müddətdir ki, onlarla məşğul olursunuz?
Mənimlə bərabər Bakıya gələn gimnastlar Sinqapurun gənclərdən və böyüklərdən ibarət yığma komandasıdır. Mən artıq 1 ildir ki, onlarla çalışıram. Biz hazırda Cənub-şərqi Asiya Oyunları yarışlarına hazırlaşırıq. Bu bizim üçün vacib yarış hesab olunur. Burada böyüklərdən ibarət qrup komandası və fərdi gimnastlarla iştirak edəcəyik. Bu turnirdə qalib gəlmək, mükafatçılar sırasında olmaq mənim işimin ən vacib hissəsidir. İşimiz çətindir, lakin mümkünsüz deyildir.
6. Sinqapurda gündəlik məşqləriniz neçə saat davam edir?
Məktəb olmadığı günlər məşqlərimiz 8-9 saat çəkir, lakin uşaqlar dərsə gedəndə 6 saat məşq edə bilirik. Məhz məşqlər idmançını professional edir, buna görə də biz çox məşq edirik.
7. Sinqapurda bədii gimnastikaya maraq böyükdürmü?
Bəli, orada bədii gimnastikanı çox sevirlər və bu idman növü dövlət səviyyəsində inkişaf etdirilir. Bədii gimnastika məktəb proqramına da salınıb. Hər il aprel ayında bədii gimnastika üzrə Məktəblərarası Sinqapur Çempionatı təşkil olunur. Bu yarışda mənim gimnastlarım da çıxış edir.

Recently, the press service of Azerbaijan Gymnastics Federation has talked with the Rhythmic Gymnastics National Team of Singapore taking part in the training camp at Milli Gimnastika Arenası (MGA, National Gymnastics Arena) for the first time. Head of the delegation Patrick Ho and its manager Serena Wong Soo Han shared their impression on Azerbaijan and the conditions at the MGA. "This is our first visit to Azerbaijan. The Arena's infrastructure is very good. We did not expect to see such a facility. We do not have any pity that we have chosen Baku for the training camp”.
Guests emphasizing favorable conditions for hosting high-level events at the Arena, expressed their content with conditions created for the gymnasts.
“We have joined Baku for training camp with 13 gymnasts. We have Southeast Asian Games held every two years ahead of us. Our team won the gold medal at the Games’ previous competitions and we wish to repeat our victory this time as well", said Patrick Ho. Patrick noted that their team was participating in the training camp for the first time and emphasized his wish to come to Azerbaijan for the training camp in future again.
Singaporean National Team’s coach Natalia Rybak also expressed her content with the training conditions in her interview.
1. Is it your first visit to Azerbaijan? What is your impression?
Yes, I am visiting this country for the first time. I liked being here very much. For now, we have been only in the hall. I am very impressed by an atmosphere you have here.
2. Did you have any information about the development of gymnastics in our country before arriving here?
I have been coaching for 35 years and I used to be a gymnast before. So, I watch rhythmic gymnastics events a lot. I always liked exercises of the Azerbaijani gymnasts. Moreover, I like the work system and method of preparation of gymnasts for the competitions here. During the events, I see how talented is Head Coach of the Azerbaijani National Team in Rhythmic Gymnastics Mariana Vasileva, and her attitude to her work. In general, great attention is paid to Rhythmic Gymnastics in Azerbaijan. Therefore, we have chosen this place for the training camp. I hope, along with my gymnasts, I will learn a lot here.
3. What do you think about the Arena?
I am impressed by the Arena. Everything is so convenient in the hall. I liked the infrastructure, hall, hotel, and, especially, the people working here. Of course, I was not surprised by what I saw, but I did not expect to see good conditions to such an extent. I work with my gymnasts at this hall for a second day. Mariana Vasileva and Natalya Bulanova help me a lot. I see that your gymnasts are hardworking. Your coaches, choreographers are doing an exemplary work. There are trainings here all day and you do not want to leave the hall. If my gymnasts do not get tired, we would train all day long (laughing).
4. What can you say about our coaches?
Despite their young age, your coaches and choreographers are professionals. I feel very happy to have an opportunity to be here, work with them and learn something from them. Your coaches treat their gymnasts very well. Coaches respect their gymnasts and do not raise their voice during the working process. Gymnasts’ rights are protected here. I think that such a relationship between gymnasts and coaches is the dream of all gymnasts and their parents. Of course, I pay more attention to this issue in the training process.
5. It would be interesting for us to hear about your gymnasts. How long have you been coaching them?
Gymnasts, arrived to Baku with me are the members of the Singaporean Senior and Junior National Teams. I have been working with them for a year. At present, we are preparing for the Southeast Asian Games’ events. It is an important tournament for us. We will participate with a senior team in group exercises and individual gymnasts in these competitions. To win a victory at this event, to be among the prize-winners is the most important part of my work. Our work is difficult but the goal is always achievable.
6. How many hours per day do you have your trainings in Singapore?
When there are no lessons at schools, we train 8-9 hours, but when they go to school, we can train only 6 hours. The trainings make the athletes professionals, so we train a lot.
7. Is there a great interest to rhythmic gymnastics in Singapore?
Yes, they are fond of Rhythmic Gymnastics and the sport is developed at the state level. Rhythmic gymnastics is also included into the school program. Singapore Gymnastics Championship between schools are organized every year in April. My gymnasts also perform at these competitions.
8. We would like to hear about your future plans.
My most important plan for the future is to prepare the Singaporean team for the competitions at high level.