Fevralın sonunda Moskvada keçirilən "Qran-pri" seriyası üzrə yarışlarda Rusiya yığmasının baş məşqçisi və bədii gimnastika üzrə Azərbaycan milli komandasının məsləhətçisi İrina Viner dünya gimnastika xalçası üzərində işlərin real vəziyyətinin necə olduğundan danışıb.
- İrina Aleksandrovna, "Qran-pri"nin bu mərhələsi yeni reqlament üzrə keçirildi. Edilən prinsipial dəyişikliklərdən danışardınız.
- Əsas dəyişiklik iştirakçıların say tərkibinə aiddir. Aralarında mütləq dünya çempionu və ya Olimpiya çempionu olan cəmi üç gimnastı elan etməyin mümkün olduğu Dünya Kubokundan fərqli olaraq, "Qran-pri"də komandaların tərkibi genişləndirilə bilər.
- Necə düşünürsünüz, turnirdə bütün güclü gimnastlar iştirak etdilərmi?
- Bəli, Belarusdan, Azərbaycandan, Ukraynadan ən güclüləri. Son iki il ərzində İtaliya yığması qrup yarışlarında çox irəliləmişdi. Odur ki, rəqabət artır, lakin hələlik istənilən qədər nəzərəçarpacaq dərəcədə yox.
- Sual Sizə Azərbaycan milli yığmasının məsləhətçisi kimi verilir. Sizcə bu ölkədə bədii gimnastikanın inkişaf perspektivləri hansılardır?
- Mənə elə gəlir ki, Azərbaycan bədii gimnastikasının gələcək inkişafı Olimpiya oyunlarındakı üçlükdə olmaqdır. Aliyə Qarayeva çox yaxşı çalışır, onun böyük perspektivi var. Və yığmanın qrup çıxışları da çox uğurlu keçir, qızlar böyük üstünlüklərə malikdirlər. Bunu Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının prezidenti Bruno Qrandi öz məktubunda qeyd edərək Azərbaycan komandasını tərifləyib.
- Azərbaycan öz gimnastlarını çox dəstəkləyir. Bu, idmançıların uğurlarına təsir edirmi?
- Ölkə rəhbərliyi onlara qayğı göstərir. Bilirsiniz, mənim nənəm gözəl yemək bişirir. Mən ondan soruşuram ki, bu səndə necə alınır? Və o, həmişə cavab verir ki: nə qoyursan, onu da əldə edirsən. Azərbaycan gimnastikasının inkişafı üçün çox əmək sərf olunub və layiqli nəticə əldə olunur. Hələ 7-8 il əvvəl komanda autsayder idi, indi isə qızlar artıq üç dəfə dünya çempionatının bürünc mükafatçısı olublar, Olimpiya oyunlarının qrup yarışlarına düşüblər. Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban xanım Əliyeva həqiqətən hər şeyi edir ki, qızlar idmandan başqa heç bir problem barədə düşünməsinlər.
- Bəs indi Azərbaycan komandasının zəif və güclü tərəfləri hansılardır?
- Mən deməzdim ki, komandanın zəif tərəfi var, lakin gələcək üçün ehtiyat görmək istərdim. Çünki Qurbanova, Qarayeva artıq yaşa dolmuş qızlardır. Kim onları əvəz edəcək? Bəli, perspektivli Samirə Mustafayeva meydana çıxıb, bizdə məşq edən, daha sonra bir müddət uzaqlaşan Zeynəb Cavadlı sıramıza qayıdıb və indi yenidən çıxış edir. Lakin sonralar hazırkı gimnastları əvəz edəcək 1995-ci ilin gənc qızlarını görmək istərdim.
- İrina Aleksandrovna, Siz gözəl görünürsünüz və göründüyü kimi, hələ bir neçə il işləməyə və yeni istedadlar kəşf etməyə hazırsınız. Sizin şəxsi sirriniz nədədir?
- Sirr uşaqlardadır. Mənə görə, kim ki yaşlılarla işləyirsə, ən bədbəxt adamdır. Amma uşaqlar bəzən ziyankar və pis olsalar da, onlar daima ədalətli olurlar.

ИРИНА ВИНЕР: «В ГИМНАСТИКЕ ЧТО ВЛОЖИШЬ, ТО И ПОЛУЧИШЬ»
На прошедших в конце февраля в Москве состязаниях серии «Гран-при» главный тренер сборной России и консультант национальной команды Азербайджана по художественной гимнастике Ирина Винер рассказала о том, каково реальное положение дел на мировом гимнастическом ковре.
- Ирина Александровна, этот этап «Гран-при» прошёл с новым регламентом. Расскажите о внесённых в него принципиальных изменениях?
- Главное изменение касается количественного состава участниц. В отличие от Кубка мира, где можно заявить всего трёх гимнасток, в число которых должна входить абсолютная чемпионка мира или олимпийская чемпионка, на «Гран-при» состав команд может быть расширен.
- Как вы считаете, в турнире приняли участие все сильнейшие гимнастки?
- Да, все сильнейшие из Беларуси, Азербайджана, Украины. На протяжении двух последних лет сборная Италии очень прогрессировала в групповых упражнениях. Так что конкуренция растёт, но пока не так ощутимо, как хотелось бы.
- Вопрос к вам как консультанту национальной сборной Азербайджана. Какие, по вашему мнению, перспективы развития художественной гимнастики в этой стране?
- Мне представляется, что будущее развития азербайджанской художественной гимнастики - быть в тройке на Олимпийских играх. Алия Гараева очень хорошо работает, у неё большие перспективы. И групповые упражнения у сборной тоже проходят очень успешно, девочки находятся на большом подъёме. Это отметил в своём письме президент Международной федерации гимнастики Бруно Гранди, похвалив азербайджанскую команду.
- Азербайджан очень поддерживают своих граций. Влияет ли это на успехи спортсменок?
- Руководство страны их очень опекает. Вы знаете, моя бабушка вкусно пекла. Я у неё спрашивала: как у тебя это получается? И она всегда отвечала: что вложишь, то и вынешь. Вкладывают в азербайджанскую гимнастику очень много, и получают достойную отдачу. Ещё лет 7-8 назад команда была аутсайдером, а сейчас девочки уже трижды стали бронзовыми призёрами чемпионата мира, попали с групповым упражнением на Олимпийские игры... Мехрибан ханым Алиева, президент Федерации гимнастики Азербайджана, действительно делает всё для того, чтобы девочки не думали ни о каких проблемах, кроме спортивных.
- А какие сейчас есть слабые и сильные стороны у команды Азербайджана?
- Я бы не сказала, что у команды есть слабые стороны, но хотелось бы увидеть её резерв на будущее. Потому что Гурбанова, Гараева - уже взрослые девочки. Кто придёт им на смену? Да, появилась перспективная Самира Мустафаева, вернулась «в строй» Зейнаб Джавадлы, которая у нас тренировалась, потом пропустила некоторое время, а сейчас снова выступает. Но хочется увидеть и молодых девочек, 1995 года, которые потом заменят нынешних прим.
- Ирина Александровна, вы великолепно выглядите и, судя по всему, готовы ещё не один год работать и открывать новые таланты. В чём ваш личный секрет?
- Секрет в детях. По мне те, кто работает со взрослыми, - самые несчастные люди. А дети хоть и бывают вредными и противными, но всегда остаются справедливыми.