Bunu Trend-ə bədii gimnastika üzrə AAvropa Çempionatında qrup hərəkətləri üzrə komandanın tərkibində çıxış edən ukraynalı gimnast Viktoriya Denisenko deyib.
V.Denisenko qeyd edib ki, Milli Gimnastika Arenasında çıxış etmək rahatdır: "Zal çox xoşuma gəldi - gözəldir və burada çıxış etmək rahatdır, hər şey yüksək səviyyədədir. Təəssüf ki, çıxışlara hazırlaşdığımıza görə Avropa Çempionatının açılış mərasiminə baxa bilmədik. Lakin biz məşqi qismən gördük, bu çox parlaq və qeyri-adi idi".
Gimnast bildirib ki, çıxışlarda üzərlərində işlənilməli səhvlər olub: "Məşqçi razı qaldı, biz maksimum yaxşı çıxış etməyə çalışırdıq. Biz əşyanı itirmədik, lakin üzərlərində işlənilməli səhvlər olub. Şənbə günü biz lentlərlə hərəkətlərdə çıxış edirik və qətiyyətlə buna köklənmişik".
Qeyd edək ki, bu gün Bakıda Milli Gimnastika Arenasında bədii gimnastika üzrə 35-ci Avropa Çempionatı start götürüb.

It is comfortable to perform in the National Gymnastics Arena in Baku, the Ukrainian female athlete Viktoria Denisenko, participating in the 35th European Rhythmic Gymnastics Championships in Baku as part of a team in group exercises, told Trend.
She stressed that it is a convenient place for her to perform in the National Gymnastics Arena in Baku.
“I like the hall very much; it is beautiful, and it is comfortable to perform here, everything is at the highest level,” she said. “Unfortunately, we did not manage to watch the opening ceremony of the European Championships, as we were preparing for the performance. However, we partially saw the rehearsal, and it was very bright and extraordinary.”
As for the performance, the female gymnast noted that there were mistakes that need to be worked on.
“Our female coach was satisfied, we tried to do our best in the performance,” Denisenko said. “We managed to keep our hold on the apparatus, but, of course, there are still mistakes that need to be worked on. The day after tomorrow we will perform in the exercise program with ribbons, and we are determined to win.”