Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Milli Gimnastika Arenasında (MGA) bu yaxınlarda təlim-məşq toplanışında iştirak edən bədii gimnastika üzrə İtaliya komandası ilə həmsöhbət oldu. Komandanın rəhbəri Anna-Mariya Zanqrili, məşqçilər Sandra Veroneze, Françeska Voçe və Konsuela Manfreda Azərbaycan və MGA-da yaradılmış şərait haqqında öz təəssüratlarını bölüşdülər.
1. Bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdir? Ölkəmiz haqqında təəssüratlarınızı eşitmək maraqlı olardı.
F. Voçe: Bəzilərimiz üçün bu Azərbaycana ilk səfərdir. Biz ölkənin gözəlliyi və buradakı inkişafa heyran olduq. Bizim məşqçilərdən biri – Sandra burada əvvəllər iki dəfə olub. Hər dəfə Bakıya səfərindən sonra, o, şəhərdə müşahidə etdiyi dəyişikliklər və inkişafla bağlı heyranlığını bildirir. Bu dəfə də o, yenidən burada olmağa və hər şeyin necə inkişaf etdiyini görməyə çox şaddır.
2. Şəhərdə gəzməyə imkan tapmısınızmı?
A. Zanqrili: Bəli, biz şəhərdə gəzmişik. Hər yerdə ucalan yeni müasir binalar bizi heyran edib. Düşünürəm ki, on ildən sonra Bakı Nyu-Yorka bənzəyəcək. Sizin binalar digər şəhərlərdəki kimi bir-birinə oxşamır. Gecələr işıqlandırma da möhtəşəmdir.
F. Voçe: Biz İçəri şəhəri, Qız Qalasını və Bulvarı gəzdik. Bulvar çox xoşumuza gəldi. Həmçinin Müasir İncəsənət Muzeyində də olduq.
3. MGA haqqında nə deyə bilərsiniz? Bura xoşunuza gəlirmi?
A. Zanqrili: Bu arenada bizim hər şey xoşumuza gəlir. Burada hər şey yüksək səviyyədə təşkil edilib, hər cür şərait yaradılıb. Bundan başqa, bizi buradakı məşqçilərin sayının çoxluğu təəccübləndirdi. Gündəlik işlərində onlar enerji ilə doludur. Məşq prosesi də mənim başqa ölkələrdə gördüklərimdən fərqlidir. Biz burada özümüzü evdəki kimi hiss edirik. Bütün federasiya böyük bir ailəyə bənzəyir. Bu çox vacibdir, çünki bu amil gimnastlara öz karyeralarını inkişaf etdirməyə çox kömək edir. Siz bununla fəxr etməlisiniz, belə bir şəraitə dünyanın başqa yerlərində nadir hallarda rast gəlmək olar.
S. Veroneze: Mən bir çox ölkələrdə təlim-məşq toplanışlarında olmuşam, lakin heç bir yerdə belə bir idman qurğusu görməmişəm. Mən bu arenanı digər qurğularla müqayisə edə bilmərəm. Burada təşkilatçılıq yüksək səviyyədədir. Misal üçün İtaliyada belə bir şərait yoxdur.
4. Bizim komandamız haqqında nə deyə bilərsiniz?
A. Zanqrili: Onlar məşqçiləri tərəfindən çox yaxşı hazırlanırlar və nə etmək lazım olduğunu dəqiq bilirlər. Burada onlar bizə həvəslə kömək edirlər. Ətrafda gedən bu işi görmək sadəcə heyranedicidir.
Azərbaycanın bədii gimnastika üzrə yığma komandasının Baş məşqçisi Marina Vasilevanın hər kəsə - qruplara, fərdi gimnastlara – vaxt tapmasını görmək çox xoşdur. Mən bilmirəm, o, bunu necə çatdırır (gülümsəyir). Deməliyəm ki, o, dahi insandır. Hiss edirəm ki, sizin gimnastlar gimnastika ilə məşğul olduqları üçün xoşbəxtdirlər. Məşqçilər gimnastları təkcə hazırlaşdırmır, onlar hər bir gimnasta hörmət və sevgi ilə yanaşır. Mənim buradakı məşqlərdən aldığım təəssüratı bu cür ifadə etmək olar. Düşünürəm ki, gələcəkdə sizin ilk yerləri qazanmaq şansınız daha çox olacaqdır.
5. Bakıya neçə gimnastla gəlmisiniz?
S. Veroneze: Biz buraya 4 gimnastla gəlmişik. Onlardan biri böyük, digərləri isə gənclərdir. Mənim üçün çətinlik elementləri çıxışın ən vacib hissələrindən biridir. İcra metodu və xoreoqrafiya da mühüm rol oynayır. Biz Bakıya təlim-məşq toplanışına gələn il də gəlməyi planlaşdırırıq. Bir həftədən sonra biz onların çıxışlarında inkişaf görə bilərik.
6. Azərbaycan gimnastı Marina Durundanın Rio-2016 Olimpiya Oyunlarındakı çıxışı haqqında nə deyə bilərsiniz?
S. Veroneze: Marina çox yaxşı çıxış proqramı nümayış etdirdi, xüsusilə də çıxışın musiqi hissəsi və xoreoqrafiyası həqiqətən də çox gözəl idi. Mən onun finalda daha yaxşı yer tutacağını gözləyirdim.

Итальянская команда по художественной гимнастике: “Мы здесь как у себя дома"
Пресс-служба Федерации Гимнастики Азербайджана побеседовала с итальянской командой по художественной гимнастике, которая недавно приняла участие на сборах в Milli Gimnastika Arenası (MGA, Национальная Арена Гимнастики). Руководитель команды Анна-Мария Зангрили, тренера Сандра Веронезе, Франческа Вочe и Консуэло Манфреда поделились своими впечатлениями об Азербайджане и условиях в MGA.
1. Это ваш первый визит в Азербайджан? Каково ваше впечатление о стране?
Ф. Воче: Для некоторых из нас, это первый визит в Азербайджан. Мы были очень удивлены красотой и уровнем развития страны. Одна из наших тренеров - Сандра дважды была здесь. Каждый раз после своего визита в Баку, она выражает свое удивление в связи с прогрессом и изменениями, замечаемые в городе. Она счастлива вновь быть здесь и видеть все эти продвижения.
2. У Вас была возможность посмотреть город?
А. Зангрили: Да, мы прогулялись по городу. Мы были впечатлены новыми современными зданиями повсюду. Думаю, что через десять лет Баку будет выглядеть как Нью-Йорк. Ваши здания не похожи друг на друга, как в других городах. Освещение улиц по ночам тоже очень впечатляет.
Ф. Вочe: Мы побывали в Старом Городе, Девичьей Башне и бульваре. Нам очень понравился бульвар. У нас также была возможность посетить Музей Современного Искусства.
3. Что вы думаете об MGA? Вам здесь нравится?
А. Зангрили: В этой арене нам нравится абсолютно все. Все здесь очень хорошо организовано, у вас есть все условия. Кроме того, мы очень удивлены количеством тренеров, вовлеченных в тренировочный процесс. В своей каждодневной работе они полны энергией. Тренировочный процесс также отличается от тех, что я видела в других странах. Мы здесь как у себя дома. Вся федерация как одна большая семья. Это очень важно, так как это помогает гимнасткам в их спортивной карьере. Вы должны гордиться этим. В других частях мира такое не часто встречается.
С. Веронезе: Я была на сборах во многих странах, но я нигде не видела такого комплекса. Я не могу сравнить вашу арену с другими сооружениями. Все организовано на высоком уровне. Например, в Италии у нас нет таких условий.
4. Каково ваше мнение о нашей команде?
А. Зангрили: Они очень хорошо подготовлены и точно знают, что от них требуется. Они охотно нам здесь помогают. Вся эта работа просто удивляет.
Очень приятно видеть, как главный тренер сборной Азербайджана по художественной гимнастике Мариана Василева находит время для всех: для групп, индивидуальных гимнасток. Я не знаю, как ей это удается (улыбается). Должна сказать, что она гений. Я чувствую, что ваши гимнастки счастливы заниматься гимнасткой, потому что тренера не только обучают, но и очень любят их. Таково мое впечатление от тренировок. Думаю, что в будущем у вас будет больше шансов завоевать первые места.
5. Сколько гимнасток приехали с Вами в Баку?
С. Веронезе: Мы приехали сюда с четырьмя гимнастками. Одна из них относится к категории взрослых гимнасток, а остальные юниорки. Считаю, что сложность элементов является одним из важных компонентов выступления. Метод исполнения и хореография также играют существенную роль. Мы планируем вернуться в Баку на сборы также в следующем году. В течение одной недели, мы можем увидеть улучшение в их выступлениях.
6. Что вы можете сказать о выступлении Азербайджанской гимнастки Марины Дурунды на Олимпийских Играх Рио-2016?
С. Веронезе: У Марины были очень хорошие упражнения. Особой красотой отличалась музыкальная часть программы и хореография. Я ожидала, что она займет лучшее место в финале.