Bakıdakı Milli Gimnastika Arenasında Qazaxıstanın batut gimnastikası və tamblinq üzrə komandasının üzvləri üçün təlim-məşq toplanışları keçirilir.
Qazaxıstan idmançısı Pirməmməd Əliyev Bakıda səmimi qarşılanmalarından danışıb:
"Gözəl, günəşli Bakıda təlim-məşq toplanışına, burada keçiriləcək Dünya Kubokundan əvvəl gəldik. Çox isti qarşılandıq. Azərbaycan gözəl insanların yaşadığı qonaqpərvər bir ölkədir. Təlim-məşq toplanışı əla gedir, şərait gözəldir, Bakıdakı gimnastika bazası dünyanın ən yaxşılarındandır. Sevinirik ki, belə şəraitdə məşq edə və yarışlara hazırlaşa bilirik".
İdmançının sözlərinə görə, Qazaxıstanın batut gimnastikası və tamblinq üzrə komandasının Dünya Kubokundan öncə Bakıda təlim-məşq toplanışına gəlməsinin bir sıra müsbət məqamları var:
"Mühitə, yerli avadanlıqlara uyğunlaşırıq. Yarışdan xeyli əvvəl təlim-məşq toplanışlarına gəlmək daha yaxşıdır. Qarşıdakı Dünya Kubokunda əsas hədəfimiz finala çıxmaq və Tokioda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaq üçün daha çox xal qazanmaqdır. Buna görə qızıl medal üçün bütün gücümüzlə mübarizə aparacağıq".
Azərbaycan gimnastları haqqında danışan P.Əliyev əlavə edib ki, Azərbaycanda perspektivli idmançılar və gənclər var.
Qeyd edək ki, batut gimnastikası və tamblinq üzrə Dünya Kuboku 15-16 fevral tarixlərində baş tutacaq. 30 ölkənin 150-dək gimnastının mübarizə apacağı builki kubok Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli yarış olacaq.

В Баку нас встретили очень тепло - казахстанский гимнаст
В Национальной Гимнастической Арене в Баку проходят учебно-тренировочные сборы членов сборной команды Казахстана по прыжкам на батуте и акробатической дорожке.
"На учебно-тренировочные сборы в прекрасный, солнечный Баку мы приехали перед этапом Кубка мира, который будет проходить здесь. Нас встретили очень тепло. Азербайджан - гостеприимная страна, где проживают прекрасные люди. Сборы проходят отлично, условия созданы шикарные, база гимнастики в Баку – одна из лучших в мире. Поэтому мы рады, что можем тренироваться и готовиться к соревнованиям в таких условиях", - сказал казахстанский спортсмен Пирмаммад Алиев.
По словам спортсмена, в том, что команда Казахстана по прыжкам на батуте и акробатической дорожке приехала на сборы в Баку перед Кубком мира есть множество положительных моментов.
"В первую очередь проходит акклиматизация, а во-вторых, мы приноравливаемся к местному оборудованию. Намного лучше заранее приезжать на сборы, чем прямо перед соревнованием. На предстоящем Кубке мира наша основная цель - попасть в финал и заработать больше очков для завоевания лицензий на Олимпийские игры в Токио. Поэтому мы будем бороться изо всех сил, чтобы завоевать золотую медаль", - добавил он.
Говоря об азербайджанских гимнастах, Пирмаммад Алиев добавил, что в Азербайджане есть перспективные спортсмены и многообещающая молодежь.
Соревнования Кубка мира по прыжкам на батуте и акробатической дорожке в Баку пройдет 15-16 февраля. Кубок носит квалификационный характер на Олимпийские игры-2020 в Токио. В Кубке мира примут участие 150 гимнастов из 30 стран мира.