Macarıstan yığmasının bir nömrəli gimnastı Dora Vass mütəmadi olaraq Bakıya toplanışlara gəlir, Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Mariana Vasileva ona məsləhətlərini verir. Bu günlərdə isə Macarıstan Bədii Gimnastika Federasiyasının prezidenti Norbert Korom Bakıya gəlib. O, təəssüratlarını bölüşüb və azərbaycanlı idmançıların uğurlarına heyran qaldığını bildirib.
- Bakıya ilk səfərinizdən təəssüratlarınız necədir?
- Təəssüratlarım çox gözəldir. Adətən mənə Azərbaycan haqqında bizim güclü gimnastımız Dora Voş danışır. Lakin eşitmək ayrı, öz gözlərinlə görmək isə tamam ayrı... Burada olduğum müddətdə bir çox yerlərə baxdım. Həmçinin, dünya səviyyəli arena olacaq tikilməkdə olan Gimnastika mərkəzini dəyərləndirə bildim. Bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatının məhz Bakıda keçiriləcəyini bilmək çox xoşdur. Əminəm ki, bu yarışma yüksək səviyyədə keçiriləcək.
- Azərbaycanlı həmkarlarınızla bu və ya digər məsələləri müzakirə edə bildinizmi?
- Əlbəttə. Xüsusən də Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının əldə etdiyi təcrübəni mənimsəmək həmişə faydalıdır. Bura təkcə idman sahəsində uğurlar deyil, böyük turnirlərin təşkili də aiddir. Bizim artıq çox səmimi münasibətlərimiz var və biz gimnastikanın inkişafı naminə gələcəkdə də sıx əməkdaşlıq edəcəyik. Həyata keçirəcəyimiz müəyyən ideyalar, layihələr var. Bizim gimnastımız Dora Voşa öz sahəsində ən yaxşı mütəxəssislərdən biri hesab etdiyim Mariana Vasileva məsləhət verir.
- Bu yaxınlarda Bakıya səfər etməyə yeni səbəbiniz olacaq. Belə ki, gələn il Bakı bədii gimnastika üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi edəcək, həmçinin 2015-ci il ilk Avropa Oyunları və 2019-cu il dünya çempionatı...
- Bununla bağlı bir şeyi deyə bilərəm: azərbaycanlılar bəxtəvər millətdirlər! Vaxtilə Azərbaycan bədii gimnastlar arasında qitə və dünya birinciliyini qəbul edib, lakin qarşıdakı turnirlər tamamilə yeni səhifə olacaq. Elə məni heyran edən möhtəşəm Gimnastika mərkəzini götürək. Bakı ilk Avropa Oyunlarını keçirməklə tarix yazacaq. Və bu tarixi hadisələrdə iştirak etməyi çox istərdim.
- Macarıstan Gimnastika Federasiyasının hazırkı fəaliyyətinin əsas prioritetləri hansılardır?
- Müxtəlif səbəblərdən biz hələ liderlərlə - Azərbaycan, Rusiya, Ukrayna və Bolqarıstanla bərabər rəqabət apara bilmirik. Vaxtilə bizim güclü komandamız olub, lakin hazırda səviyyə bir qədər aşağı düşüb, hətta daxili rəqabət yüksək deyil. Təbii ki, biz çalışırıq, lakin vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün vaxt lazımdır. Son üç Olimpiya oyunlarında biz bədii gimnastlarımızla təmsil olunmamışıq, lakin çox ümid edirəm ki, Dora Voş 2016-cı ildə Rio-de-Janeyroda keçiriləcək Olimpiya Oyunlarında iştirak edə biləcək. Bu, bizim ən ümdə tapşırıqlarımızdan biridir.
- Və yəqin ki, bunun üçün Voş Bakıdakı toplanış kömək etməlidir.
- Biz artıq hazırlıq planını formalaşdırmışıq və gələn il Avropa çempionatının başlamasına qədər Dora iki dəfə Azərbaycana gələcək. Mariana Vasilevanın rəhbərliyi altında məşqlər bizim idmançıların peşəkar inkişafına kömək edir və onun son çıxışları bunu təsdiqləyir.
- Bəs siz Azərbaycan gimnastlarının çıxışını izləyirsinizmi?
- Şübhəsiz. Mənim Lalə Yusifovanın "Böyük şəhərin işıqları"ndan Çarli Çaplinin obrazını canlandırdığı topla kompozisiyası çox xoşuma gəlir. Onun ifasına, idmançının mimikasına heyran qalmamaq mümkün deyil. Ümumiyyətlə, yaddaqalan kompozisiyalar sizin gimnastların fərqləndirici xüsusiyyətidir və burada Mariana Vasilevanın işini qeyd etmək lazımdır. Mən sadəcə sizin yığmaya və Gimnastika Federasiyasının işinə heyranam.

Первый номер сборной Дора Вош частенько приезжает в Баку на сборы, где ее консультирует главный тренер нашей национальной команды Мариана Василева. А на днях в столицу прибыл президент Федерации художественной гимнастики Венгрии Норберт Кором, который в интервью с azerisport.com поделился впечатлениями от увиденного и выразил восхищение успехами азербайджанских спортсменок.
Каковы впечатления от первого приезда в Баку?
Самые замечательные. Обычно Азербайджан частенько навещает наша сильнейшая гимнастка Дора Вош, которая многое рассказала мне о вашей стране. Но одно дело услышать и совершенно другое – увидеть все своими глазами. За то недолгое время, что я пробыл здесь, посмотрел очень многое. В том числе удалось оценить и возводящийся Центр гимнастики, который станет ареной мирового уровня. Приятно было осознавать, что чемпионат Европы по художественной гимнастике пройдет именно в Баку. Уверен, что он будет проведен на высочайшем уровне.
Успели обсудить те или иные вопросы со своими азербайджанскими коллегами?
Конечно. Тем более всегда полезно перенять опыт, который уже имеет Федерация гимнастики Азербайджана. Это касается не только спортивных успехов, но и организационной составляющей, включая проведение больших турниров. У нас сложились довольно теплые отношения, и будем тесно сотрудничать и в дальнейшем на благо развития гимнастики. Есть определенные задумки, проекты, которые будем реализовывать. К тому же нашу сильнейшую грацию Дору Вош консультирует Марина Василева, которую я считаю одной из самых лучших специалистов в своей области.
В ближайшее время у вас появится новый повод посетить Баку, который в следующем году примет чемпионат Европы по художественной гимнастике, Европейские Игры-2015 и чемпионат мира-2019…
По этому поводу могу сказать только одно: азербайджанцы – счастливая нация! В свое время Азербайджан принимал континентальное и мировое первенство среди художниц, однако предстоящие турниры станут совершенно новой страницей. Взять хотя бы великолепный Центр гимнастики, который просто очаровал меня. К тому же Баку напишет историю, проведя первые Европейские Игры. И очень хочется поучаствовать в этом событии.
А каковы основные приоритеты нынешней деятельности Федерации гимнастики Венгрии?
В силу определенных причин мы пока не можем на равных конкурировать с лидерами – Азербайджаном, Россией, Украиной, Болгарией. В свое время у нас была очень сильная команда, но сейчас уровень несколько упал, да и внутренняя конкуренция невысока. Естественно мы работаем в этом направлении, но сами понимаете, что для улучшения положения дел требуется время. На последних трех Олимпиадах мы не были представлены нашими «художницами» и очень надеюсь, что Дора Вош сможет пробиться на Игры-2016 в Рио. Это одна из наших первостепенных задач.
И наверное, помочь Вош в этом должны сборы в Баку?
Мы уже сформировали план подготовки, и в следующем году до начала чемпионата Европы Дора уже дважды приедет в Азербайджан. Тренировки под руководством Марианны Василевой помогают профессиональному росту нашей спортсменки и последние ее выступления это только подтверждают.
А следите за выступлениями гимнасток Азербайджана?
Безусловно. Мне очень нравится композиция Лалы Юсифой с мячом, где обыгран образ Чарли Чаплина из «Огней большого города». Ее исполнение, мимика спортсменки просто не может не восхищать. Вообще, запоминающиеся композиции – отличительная черта ваших гимнасток и здесь нельзя не отметить программу, которую ставит Мариана Василева. Я просто восхищаюсь вашей сборной и той работой, которая делает Федерация.