MARİANA VASİLEVA: "ŞADAM Kİ, QIZIM YENİYETMƏLƏRİN TƏRKİBİNƏ UĞURLA DAXİL OLUB"
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi yetirmələrinin bu yaxınlardakı startları, eləcə də öz qızı Siyananın vətəndaşlığını dəyişməsi barədə təəssüratlarını bölüşür.
Bədii gimnastika üzrə Azərbaycanın qrup komandaları, həm yeniyetmələrdən, həm də böyüklərdən ibarət gedir, son vaxtlar ərzində xeyli irəliləyişə nail olublar. Buna həm yerli, həm də xarici mütəxəssislərin çoxları əmindir. Onların arasında bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Mariana Vasileva da var. Bunu Azərbaycanın yeniyetmələrdən və böyüklərdən ibarət qrup komandalarının bu yaxınlarda bədii gimnastika üzrə Moskva Qran-prisində qazandıqları gümüş medallar da sübut edir.
Artıq ikinci beynəlxalq startda da Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət qrup komandasının tərkibində Lalə Yusifova, Ayşə Mustafayeva, Mənsurə Bağıyeva, Aynur Cabbarlı və Yekaterina Prokopenko ilə yanaşı, milli komandanın baş məşqçisi Mariana Vasilevanın qızı Siyana Vasileva çıxış edir. O, bu yaxınlarda Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edib. Qeyd edək ki, Siyana Vasileva Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul edən ən gənc idmançı olub. Bolqar mütəxəssisin etirafına görə, onun yetirməsi kollektivə kifayət qədər uğurla daxil olub. Mariana Vasileva Azərbaycan gimnastlarının Moskva Qran-prisindəki çıxışları haqqında təəssüratlarını bölüşür, qızının Azərbaycan yığmasında perspektivləri barədə fikir yürüdür və planlar haqqında danışır.
- Düzünü desəm, mən Azərbaycanın yeniyetmələrdən ibarət qrup komandasının çıxışından çox razıyam. Belə ki, onlar artıq ikinci beynəlxalq startdır ki uğurla çıxış edirlər. Xüsusilə, Moskva Qran-prisində onlar həm birinci, həm də ikinci gün sabit çıxış etdilər. Bu, finala da aiddir. Onlar finalda ciddi səhvə yol vermədən çıxış etdilər. Nəticədə qızlar hakimlərdən 24.5 bal aldılar. Bu, hazırda çox yaxşı göstəricidir. Avropa çempionatınadək hələ ki vaxtımız var. Bu müddət ərzində çox ciddi işləməliyik və ümid edirəm ki, qitə birinciliyində mükafatçılar sırasına düşə biləcəyik. Böyüklərdən ibarət qrup komandasına gəldikdə, 5 topla olan hərəkətlər əksər mütəxəssislərin xoşuna gəlib. Bir ciddi səhv etdiklərinə baxmayaraq, onlar ikinci yeri tuta biliblər. Halqa və lentlə olan çıxışların üzərində də bir qədər işləmək lazımdır. Bu, bəzi mütəxəssislərin xoşuna gəlməyib. Buna görə də proqramın yaxşılaşması üçün nə etmək lazım olduğu barədə fikirləşəcəyik. Əlbəttə ki, hamının, o cümlədən hakimlərin xoşuna gələcəyinə əmin olduğum mahnını tapa bilsəm, çox güman ki, biz musiqini dəyişəcəyik.
- Artıq ikinci startdır ki, yeniyetmələrdən ibarət qrup komandasının sabit olaraq ikinci yeri tutması faktı komandanın tezliklə birinci yer uğrunda mübarizə apara biləcəyini fikirləşməyə əsas verir...
- Bilirsiniz, komandanın hansı yeri tutacağını demək bir qədər çətindir. Azərbaycanın idmanın bu növündə ciddi ənənəsi olmayıb, halbuki fərdi növlər artıq səkkiz ildir ki inkişaf edir. Son 2-3 ildə qrup komandalarında biz ardıcıllıq və sabit artım nümayiş etdirməyə çalışırıq. Lakin bununla belə qızları hansısa yer uğrunda mübarizə aparmağa sövq etmək istəməzdim. Əsas odur ki, onlar yaxşı çıxış etsinlər və öz pərəstişkarlarını sevindirsinlər. Çox razıyam ki, Moskva turnirindən sonra demək olar ki, bütün mütəxəssislər, o cümlədən hakim və məşqçilər yaxınlaşdılar və yeniyetmələrimizi təriflədilər. Musiqi, kostyum onların xoşuna gəlib və hətta saç düzümü musiqiyə uyğun olub. Yəni biz artıq tanınmışıq. Gələcəkdə biz sübut etməliyik ki, mükafatçılar sırasında olmağa layiqik.
- Yeri gəlmişkən, yeniyetmələrdən ibarət qrup komandasının tərkibində qızınız Siyana Vasileva çıxış edir...
- Bəli, elədir. O, bu yaxınlarda Azərbaycan vətəndaşı olub və mən onun çıxışından çox razıyam. O, komandanı nə birinci, nə də ikinci beynəlxalq turnirdə məyus etmədi. Bu sübut edir ki, mən onu komandaya cəlb etməklə düzgün seçim etmişəm. Demək olar ki, o, artıq kollektivə tam daxil olub və onun tamhüquqlu üzvü olub. Bu isə məni çox sevindirir. Digər

MARIANA VASILEVA: “I AM GLAD THAT MY DAUGHTER HAS SUCCESSFULLY JOINED THE RANKS OF THE JUNIOR GROUP”
03 May 2011
A head coach of the Azerbaijani rhythmic gymnastics national team shares her impressions of her gymnasts’ recent performances and also speaks about a change of nationality by her daughter, Siyana Vasileva
The Azerbaijani both junior and senior group teams in rhythmic gymnastics, have achieved a significant progress for the last time. Many local, as well as foreign specialists, including the head coach of the Azerbaijani rhythmic gymnastics national team Mariana Vasileva, are sure of it. Silver medals won by Azerbaijani junior and senior group teams at the recent Moscow Grand Prix in rhythmic gymnastics prove it as well.
It is remarkable that it is already the second international tournament where Siyana Vasileva, a daughter of the Azerbaijani national team’s head coach Mariana Vasileva, performs within the composition of the Azerbaijani group team together with Lala Yusifova, Aysha Mustafayeva, Mansura Bagiyeva, Aynur Jabbarli and Yekaterina Prokopenko. It should be noted that Siyana Vasileva is the youngest sportswoman who acquired an Azerbaijani citizenship. And according to the Bulgarian specialist, she quite successfully joined the ranks of the collective. Mariana Vasileva shares her impression of the Azerbaijani gymnasts’ performances at the Grand Prix in Moscow, reflects on her daughter’s prospects within the Azerbaijani national team and also speaks about plans.
“To be honest, I am very content with performances of the Azerbaijani junior group team, as it is already the second international tournament where they demonstrate a quite good performance,” Mariana Vasileva tells. “At Moscow Grand Prix, their performances were stable both on the competitions’ first and second day, especially, in the finals, where they performed without any significant mistakes. As a result, the girls received 24.5 points which is a very good score at this moment. We still have time before the European Championships, in the course of which we have to work hard and I hope we will be among the prize-winners at the continental championship. As to the senior group team, many specialists liked our exercise with 5 balls. Although they made a big mistake, they managed to won the second place. It is also necessary to make some changes in an exercise with hoops and ribbons. In particular, some specialists did not like it. Therefore, we will think what we can do to improve the program. More likely, we will change the music, if, of course, I will have enough time to find the music, which, everybody, as well as the judges will like.”
“The fact that it is already the second tournament where the junior group team stably takes the second place, suggests that it will soon be able to compete for the first place…”
“You know, it is a little bit difficult to judge of a place the team can take. Azerbaijan had no serious traditions on group exercises, although the individual performances have already been developing for eight years. After 2-3 years of having experience in group exercises, we try to demonstrate a consistency and stable development. Nevertheless, I would not like the girls to be geared up for some certain place. The main thing for them is to perform well and make glad their fans. I am very content with the fact that practically all the specialists, including judges and coaches, came up to me and made mention of our juniors after Moscow tournament. They also liked the music, suits, and, even their hair style was in line with the music. In other words, we have