Son illər Azərbaycan bədii gimnastika məktəbi dünya arenasında aparıcı məktəblərdən biri dərəcəsində möhkəmlənib. Bunda komandamızı keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldıran baş məşqçi Mariana Vasilevanın da xidməti var. Beş il ərzində onun yetirmələri - istər fərdi gimnastlar, istərsə də qrup komandaları Avropa birinciliklərindən daim medallarla qayıdırlar.
O, asan yollar axtarmır. Kompozisiyaları xüsusi mürəkkəbliyi ilə fərqlənir, ona görə də hakimlərin və tamaşaçıların yaddaşında qalır.
Bu gün Vasileva birinci yubileyini - ölkənin milli komandasına rəhbərliyinin 5 ilini qeyd edir. Bolqarıstanlı çalışdırıcı bu tarix ərəfəsində Azərbaycanda necə yaşadığı və işlədiyi, bu dövrdə yığmada və onun həyatında baş verən dəyişikliklər, eləcə də gələcək planları haqqında danışıb.
- Mariana xanım, beş ildir Azərbaycan yığmasına rəhbərlik edirsiniz. Bu dövrdə daha çox şad günlər olub. Ötən müddətdə nə əldə edildi və hələlik nəyi reallaşdırmaq mümkün olmayıb?
- Məşqçinin işi elədir ki, demək olar ki, hər şeyə görə həyəcan keçirirsən. Və yəqin ki, komandamızın uğurunun sirri ondadır ki, biz hamımız ürəkdən işləyirik. Bu müddət ərzində çox şeyə nail ola bilmişik, lakin elə məqamlar da var ki, hələ başa çatdırılmayıb. Hərçənd bu, iş məqamıdır, axı heç vaxt heç nə ideal olmur.
Beş il əvvəl mən beş gimnastdan ibarət Azərbaycan yığmasına rəhbərlik edirdim, indi isə 34 idmançı əsas heyətə düşmək uğrunda mübarizə aparır. Kollektivimizin məşqçi korpusu isə ümumilikdə 50 nəfərdir. Əlbəttə, məsuliyyət daha böyükdür, axı hamıya görə cavab vermək lazım gəlir. Amma işləmək asandır, çünki yanımda inandığım adamlar var və onlar da mənə qarşılıqlı münasibət göstərirlər. Bizim bir ümumi məqsədimiz var və biz onun naminə işləyirik.
- Bu beş il sizi hansısa dərəcədə dəyişdiribmi?
- Çox şey dəyişdi. Çünki beş il əvvəl Bakıya gələndə, burada yaşamağa hazırlaşmırdım. Hesab edirdim ki, sadəcə "Avro-2009" ərəfəsində kollektivə kömək etməyə gəlmişəm (gülür). Lakin biz yox, Allah qərar verir. Onda mənim vəzifəm qrup komandasını evdə keçirilən AÇ-də ləyaqətli çıxışa hazırlamaq idi. Düşündüm ki, yarışdan sonra əməkdaşlıq bitəcək, amma budur, beş il keçib, mən əvvəlki kimi Azərbaycanda işləyirəm. Mənə elə gəlir ki, mən burada bütün ömrüm boyu yaşamışam. Odur ki, bu dövrdə çox şey dəyişib. Uşaqlarım da böyüyüb, xüsusilə kiçik qızım Valeriya. Onda onun səkkiz yaşı var idi, indi artıq 13 yaşındadır və onun həyatında hər şey Azərbaycanla bağlıdır. O, burada məktəbə gedib, dostlar qazanıb. Həyat yoldaşım isə burada ürəyincə iş tapıb. Böyük qızım Siyana Azərbaycan yığmasında qrup tapşırıqları üzrə çıxış edir və ölkənin bayrağını qürurla daşıyır.
Əlbəttə, işdə də dəyişikliklər var, axı biz respublikada mahiyyətcə ən yeni bədii gimnastika məktəbi yaradırıq. Bu asan başa gəlmir, haradasa iş metodlarını və üslubunu dəyişmək lazım gəlir. Axı Azərbaycanda və Bolqarıstanda mentalitet fərqlənir. Eynilə bu, ənənələrə də aiddir. Nə etmək olar, dəyişmək lazım gəlir. Hesab edirəm ki, artıq indi qızlar mənim metodlarıma uyğunlaşıblar, elə mən də Azərbaycan mentalitetinə uyğun dəyişmişəm. Və bu iş mənim çox xoşuma gəlir.
- Bu müddət ərzində kim və nə sizə daha yaxın oldu?
- Bilirsinizmi, hazırda mənim nəyim varsa, hamısı Azərbaycandadır, Bolqarıstanda yaşayan anamdan və bacımdan başqa. Dostlar da, kollektiv də Bakıdadır. Ümumilikdə, gimnastika mənim həyatımdır. Həmkarlarımın əksəriyyəti həm də mənim dostlarımdır. Odur ki, günün 24 saatının otuzunu bir yerdə keçiririk (gülür). Məhz onlar mənə uyğunlaşmağa və psixoloji maneəni dəf etməyə kömək etdilər, axı ilk iki il mənim üçün heç də asan keçmədi. Çünki mənim yarım Bolqarıstana qayıtmağı çox istəyirdi, mən bu ayrılığa görə böyük həyəcan keçirirdim. Beş il əvvəl mənim arzum Bolqarıstan gimnastikasında baş məşqçi olmaq idi. Lakin dostlarım mənə bunu anlamağa kömək etdilər ki, sənin üçün təkcə doğulduğun ölkə deyil, özünü evindəki kimi hiss etdiyin ölkə də yaxşıdır.
- Bəs bu illər ərzində sizinlə birgə Azərbaycan dəyişibmi? Parallellər apara bilərsinizmi?
- Yaxşı sualdır! Mən 2007-ci ildə ilk dəfə sizin ölkənizə gələndə və ona qədər Azərbaycan haqqında təsəvvürüm yox idi. Mənə işləməyi təklif edəndə düşündüm ki, "İlahi, mən orada nə edəcəyəm?" Mənə elə gəlirdi ki, çox çətin olacaq. Lakin bu beş il ərzində Azərbaycan sadəcə dəyişməyib, mənim fikrimcə, Bakı Avropanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilib. Mən yarışlardan qayıdanda görürəm ki, burada olmadığım müddətdə şəhərdə nəsə bir yenilik baş verib, daha gözəl olub. Paytaxtın və ölkənin öz şəklini dəyişməsində, əlbəttə ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva çox böyük rol oynayırlar. Onlar dövlət üçün çox işlər görən həddindən artıq açıq və demokratik adamlardır. Mən Bakının görkəmi ilə fəxr edirəm.
- Azərbaycanda yaşayaraq nəyi öyrənmisiniz? Nəyi dəyişmək istərdiniz?
- Yol hərəkəti ilə bağlı vəziyyəti dəyişmək istərdim, çox güman ki, bu məsələ bir çoxları üçün aktualdır (gülür). Aydındır ki, hər şey birdən olmur və vəziyyət zamanla dəyişir. Bizdə, gimnastikada olduğu kimi istədiyimiz hər şeyi dərhal edə bilmirik, şəhərdə də sehrli çubuğu yelləməklə hər şeyi birdən yaxşılaşdırmaq olmaz.
Mənə gəldikdə, Bakıda yaşayaraq mən öz xarakterimi dəyişdim. Daha tələbkar oldum. Azərbaycan mənə daha güclü olmağı və yıxılandan sonra ayağa qalxmağı öyrətdi. Bu mənim üçün çox vacibdir. Və mən Milli Federasiyanın rəhbərliyinə, onu prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya mənə inandıqlarına və öz səhvlərimdən öyrənməyimə imkan verdiklərinə görə çox minnətdaram.
- Yəqin ki, Azərbaycanda çalışdığınız illər ərzində maraqlı əhvalatlar da olub. Daha çox yadda qalanlarını bölüşmək istərdinizmi?
- Ümumiyyətlə, bu mövzuda artıq kitab yazmaq olar (gülür). Bu ayrıca mövzudur və maraqlı epizodları günlərlə danışmaq olar. Əgər ciddi desək, qızların heç kimlə bərabərləşə bilmədikləri vaxtlarda onların dünyada ən yaxşı olmadıqlarını göstərmək çox çətin idi. Çünki sən yalnız öz şirəndə bişəndə düşünürsən ki, hamıdan daha yaxşısan. Lakin öz ölkəni beynəlxalq arenada təmsil edəndə dünyanın ən güclüləri ilə bərabərləşməlisən. Bax, elə həmin dövrdə, biz yenicə böyük yarışlarda iştiraka başlayanda eyni vaxtda həm komik, həm də tragik olurduq. Burada psixoloji aspekt də var: əgər uşaq hazırkı məqamda ən yaxşı olmadığını görürsə, sına bilər. Bundan başqa, valideynlər üçün uşaq necə çıxış etməsinə baxmayaraq, ən yaxşı olaraq qalır. Buna görə o zaman valideynləri övladlarının nəticəyə nail olmaq üçün daha çox öz üzərlərində işləməli olduqlarına, həmçinin idmançıların özlərini daha yaxşı çıxış edə bilmələrinə inandırmaq çətin idi. Bu beş ildə biz müəyyən mərhələni artıq keçdik və düşünürəm ki, sonra daha asan olacaq.
Minskdə 2011-ci il Avropa çempionatında baş verən bir epizod mənim yaddaşıma həkk olub. O zaman yeniyetmələrdən ibarət komanda finala çıxdı və biz birinci nömrədə oynamalı olduq. Mən qızları çıxışa köklədim, zala aparan tuneldə onlar Azərbaycanın himnini oxumağa başladılar. Həm də getdikcə, daha ucadan oxuyurdular. Onlar xalçanın üzərinə çıxanda mən əmin idim ki, belə yanaşma və əhval-ruhiyyə ilə komanda mütləq medal qazanacaq. Qızlar nömrəni əla oynadılar və bürünc medal qazandılar.
- Sizin uşaqlarınız beş il başqa ölkədə, başqa mühitdə böyüyüblər. Onlar sizin gözlərinizdə dəyişiblərmi? Onlar hansı dildə düşünür və danışırlar, daha çox kiminlə dostluq edirlər?
- Biz çox tez-tez bu mövzuda danışırıq. Və mən deyə bilərəm: "Şükür Allaha ki, mən Bakıda yaşayıram!" Çünki Avropanın bir çox ölkələrində yeniyetmələrin həyatı başqa cür inkişaf edir. Və mənim qızlarımın yaşıdları tamamilə başqa həyat tərzi keçirirlər. Amma Azərbaycan mentalitetində böyüməkdə olan nəslin tərbiyəsi planında çox müsbət məqamlar var. Onlar hələ uşaqdırlar və bu, məni sevindirir. Evdə necə ünsiyyət saxlayırıq? 60% bolqar və 40% rus dillərində. Amma uşaqlar Azərbaycan dilini başa düşür və danışırlar, mən buna çox şadam. Bütün bunların hamısı onların xeyrinədir. Və ümumiyyətlə, indi böyüməkdə olan nəsil bizdən daha irəli gedib. Uşaqların təkcə idmançılar arasında deyil, həm də ünsiyyət qurduqları fərdi azarkeşləri arasında dostları var. Bütün bunlar hərtərəfli inkişaf etməyə kömək edir.
- Azərbaycan yığmasında beş il çalışdıqdan sonra siz yəqin ki, son dərəcə qlobal düşünürsünüz. Gələn il üçün hansı planlarınız var?
- Bizim vəzifəmiz gimnastikanı təkcə Bakıda və ayrı-ayrı regionlarda deyil, bütün Azərbaycanda inkişaf etdirməkdir. Son iki ildə paytaxtın hüdudlarından kənarda iki bölmə açılıb, onlar inkişaf edir və nəticə verirlər. Məsələn, Qusardan olan gimnast ölkə çempionatının mükafatçısı olub. Eyni zamanda, siz bilirsiniz ki, tezliklə milli gimnastika arenası açılacaq və o zaman bizim regionlardan istedadlı uşaqları toplamaq və onları yığma komanda üçün hazırlamaq imkanımız olacaq. Həmçinin hər bir məktəbdə bədii gimnastika bölməsinin olmasını istəyirik.
Əlbəttə ki, planlarda idmanın bu növünü populyarlaşdırmaq deyil, həm də beynəlxalq arenada uğurlu çıxışları davam etdirməkdir. Nəsillərin varisliyinin olduğu piramidanı yaratmaq vacibdir. Axı əgər baza yoxdursa, onda nəticələrə nail olmaq çox çətindir. Biz buna öz şəxsi təcrübəmizdə nail olmuşuq və Allaha şükür ki, hər şey alınıb. Amma buna nail olmaq həm uşaqlara, həm də məşqçilərə çətindir və indi işi mərkəzləşdirmək lazımdır. Eyni zamanda, sakit olmaq lazımdır. Ona görə ki, mexanizm işə salınıb və yeni kadrlar kifayət qədər müntəzəm şəkildə meydana çıxacaqlar.
- Azərbaycanda işləməyə başlayanda, yığmanın baş məşqçisi kimi ilk rəsmi start sizin üçün Bakıda keçirilən "Avro-2009" oldu. Və budur, yenidən evdə qitə birinciliyi. Çox güman ki, bu sizin üçün rəmzidir?
- Təsadüfi heç nə olmur. Ola bilsin ki, burada daha beş il çalışım. Həm də Bakıda 2015-ci il Avropa Oyunlarını və 2020-ci il Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakteri daşıyacaq 2019-cu il dünya çempionatını unutmaq lazım deyil. Odur ki, nəticələrə işləyəcəyik.
Yığmanın hazırkı tərkibi bizim rəhbərliyimiz altında beş il əvvəl məşq etməyə başlayıb. Aliyə Qarayeva London Olimpiadasından sonra öz karyerasını başa vurmaq qərarına gəldikdə bəzi həyəcanlar oldu. Lakin biz öz mövqeyimizi qoruyub saxlaya bildik, gənclər artıq özlərini göstərə bildilər. Avropa çempionatında gümüş, "Qran-pri" medallarını və dünya kuboklarını qazandılar, dünya birinciliyində fərqləndilər. Təsəvvür edin ki, təkcə son beş ildə 22 gimnastımız Avropa çempionatlarının mükafatçısı olub. Onların hamısı mənim üçün doğma kimidirlər və biz bir ailəyik!

The Azerbaijani rhythmic gymnastics school has firmly strengthened at the level of the leading ones in the world arena for the last years. A head coach of the national team Mariana Vasileva, who raised our team to the qualitatively new level, had rendered services to it as well.
Her gymnasts, both individual ones and within group teams, have steadily been coming back with medals from the European Championships in the course of the last five years.
She never seeks easy ways: compositions are distinguished with special complexity, and, therefore, they are remembered by judges and the audience, and met with enthusiasm.
Today, Vasileva celebrates her first anniversary – 5 years of work at the head of the country's national team. On the eve of this date, the Bulgarian coach talked about how life was treating her and how work was going in Azerbaijan, the changes occurred within the national team and her life over this period, as well as about her long-term plans.
"Mrs Vasileva, you have been leading the Azerbaijani national team for five years. There rather were more happy days than sad ones during this period. What have you succeeded to accomplish and what you have failed to realize?"
"You literally worry about everything in a coaching work. And, probably, the secret of our collective's success is that we work with all our hearts. During these five years, we have managed to do a lot, but there are also some moments that have not been completed yet. But this is work and there is nothing perfect. Five years ago, I was the head of the Azerbaijani national team consisting of five gymnasts. And, now, there are thirty four sportswomen competing for a place in the first team. And our collective numbers fifty people in total including a coaching staff. Responsibilities are certainly more as you have to be in charge of everybody. But, on the other hand, it's easier to work, as I am surrounded by the people whom I believe in and this is mutual. We have one common goal for which we work."
"Have these five years changed you in some extent?"
"Lots of things have changed. When I came to Baku five years ago, I was not going to live here. I thought I just came to help the team prior to the European Championships-2009 (she is smiling). But we propose, God disposes. At that time, my goal was to prepare the group team for a worthy performance at the European Championships to be held at home. I had thought cooperation would cease after the event. But five years have passed and I still work in Azerbaijan. It seems to me that I have been living here for all my life. So, a lot has changed within this period of time. My children, especially, my younger daughter Valeria, grew up as well. At that time, she was eight-year-old. Now, she is thirteen and everything in her life is associated with Azerbaijan. She went to school here, made friends, and, my husband also found a job he liked here. My elder daughter Siyana performs in the Azerbaijani national team in group exercises and carries the country's flag with proud."
"Of course, there are changes also in the work, as all of us are establishing the newest rhythmic gymnastics school in the republic in fact. It is not so easy, it was necessary to change methods and style of work in some points as the mentality of people in Azerbaijan and Bulgaria differed. The same I can say about traditions. There is nothing to do but change our approach. I think the girls switched over to my methods and I adapted to the Azerbaijani mentality too. And I like this work very much."
"Who and what have become dearer for you for this period of time?”
"You know, all that I have got at this moment in time – is in Azerbaijan. Except my mother and sister who are in Bulgaria. My friends and collective, and, in general, gymnastics - my life are in Baku. Most of my colleagues are also my friends, so, from twenty-four hours a day, thirty we spend together (smiling). Namely, they helped me to adapt and overcome a psychological barrier, as the first two years were very difficult for me. You know a half of me wished to return to Bulgaria very much, and, it was very hard for me to cope with this severance. Five years ago, my dream was to become a leading coach in Bulgarian gymnastics. However, my friends helped me to understand that you could feel good, not only in the country you were born, but also where you felt at home."
"How has Azerbaijan been changing together with you for these years? Could you draw some parallel between them?"
"That is the question! I visited your country first in 2007 and I had no idea of it before. And, when I was offered to work, I thought: " Oh my God, what will I do there?" It seemed it would be difficult. Azerbaijan has not simply changed for these five years, but, in my opinion, Baku become one of the most beautiful European cities. Each time when I come back from the competitions, I see some novelty in the city in my absence, it becomes more beautiful. President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and First Lady Mrs Mehriban Aliyeva have certainly played a great role in transformation of the capital and the country in general. These are very open-minded and democratic people who do a lot for the state. I am proud of Baku's look."
"What have you learned while living in Azerbaijan? What would you like to change?"
"I would like to change a situation with a traffic jam, probably, this is a life issue for many of us. We do realize that it is impossible to do everything at once and the situation will change with the lapse of time. As we cannot achieve everything we want in gymnastics right away, it is also impossible to improve everything in the city at one stroke of a magic wand."
"As to myself, I have managed to change my character living in Baku. I became much more strict. Azerbaijan taught me to be stronger and to rise after you had fallen. It is very important to me. And I am very grateful to the leadership of the National Federation, its president Mrs Mehriban Aliyeva who believed in me and allowed me to learn by my own mistakes."
"You certainly have a lot of interesting stories accumulated for the years of working in Azerbaijan. Could you please share with the one especially remembered?"
"Generally, I can write a book on this subject (smiling). It is a separate topic and it is possible to tell curious episodes for days. But to be serious, at first, when the girls could not align themselves with anybody, it was very difficult to show that they were not the best ones in the world. When you stew in your own juice, you think that you are the best. But, when you represent the country in the international arena, you have to align yourself with the strongest ones in the world. The period, when we had just begun performances at large-scale competitions, it was both comical and tragical at the same time. You know there is also a psychological aspect: if a child realizes that he is not the best one at present, he can give up. Moreover, each parent thinks his child is the best one no matter what and how he performs. Therefore, it was difficult to convince the parents that their children had to work even more in order to improve themselves and achieve a result, as well as to convince the athletes themselves that they were able to perform better. We have already crossed the certain threshold for these five years and I think it will further be easier."
"I'll never forget an episode at the European Championships-2011 in Minsk, which just engraved on my memory. At that time, the junior group team reached the final, and we had to perform first according to the start list. I got ready the girls for their performance, they started to sing the national anthem of Azerbaijan in the tunnel leading to the hall. And, they were singing louder and louder. And, when they appeared on the floor I was confident that with this approach and mood the team would win a medal for sure. The girls have perfectly performed and won the "bronze"."
"Your children have been growing up in a different country, in a different environment for five years . Did they change in your eyes? In which language do they think and speak? With whom they are on more friendly terms?"
"We talk about it very often. And I can say: "Thanks to God I live in Baku!" As in many European countries teenagers' life develops in a quite different way. My daughter's peers have absolutely different way of life. But there are many advantages in terms of upbringing of rising generation in the Azerbaijani mentality. They are still children and it makes me happy."
"As to the language we speak at home, 60% of the Bulgarian and 40% of Russian languages. But children understand and speak Azerbaijani and this fact makes me happy as well. All this is in their favor. And, in general, a rising generation is more advanced than we were. Children have friends not only among sportswomen, but, they have their own fans with whom they communicate. All of this helps them to develop comprehensively."
"After five years within the national team of Azerbaijan, you probably think extremely globally. What is your plan for the following years?"
"Our objective is the development of gymnastics not only in Baku and certain regions but all over Azerbaijan. Several sections have been opened outside the capital for the last two years and they develop and bear their fruits. For example, a gymnast from Gusar became the medalist of the national championship. Moreover, as you know, the National Gymnastics Arena will open soon, and, then we will have an opportunity to select talented children from the regions and prepare them for the national team. It would also be good to have rhythmic gymnastics sections at every school. Of course, our plans include not only promoting of this discipline. We also intend to continue successful performances in the international arena. It is necessary to create such a pyramid where there is a succession of generations. If there is no base, it is very difficult to achieve results. We got evidence of that from our own experience and thanks to God that everything turned out well. But it was difficult both for children and coac
hes
. And, now, we have to centralize the work. At the same time, now, we can take it easy as machinery is launched and a new staff will appear with a sufficient quota of regularity.""When you started your work in Azerbaijan, the European Championship-2009 in Baku became the first official event for you as the head coach of the national team. And here again the continental championship at home. Probably, it is a kind of symbolic for you. What do you think of it?"
"There is nothing accidental in life. Maybe, I will work here for another five years. Besides, we should not forget also about the European Games-2015 and the World Championships-2019 in Baku which is a qualification for the Olympic Games-2020. So, we will work for the result."
"The current composition of the national team began to train under our leadership five years ago. When Aliya Garayeva decided to retire after the Olympic Games in London, there were some concerns. But we managed to retain our positions, and the youth had already made themselves known, having won the "silver" medals of the European Championship, Grand Prix and World Cups, and performed at the World Championships. Just imagine that 22 of our gymnasts have become the medalists of the European Championships for the last five years. They are all dear to me and we are - one family!"