Rumıniyanın yığma komandasının məşqçisi Mariya Qirba 13-15 iyun tarixlərində Bakıda keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatı haqda öz təəssüratlarını “Vestnik Qafqaza” saytının müxbiri ilə bölüşüb.
Qirba, 30-cu Avropa Çempionatında təşkilatçıların işlərini yüksək qiymətləndirdi. “Bizim hər şey xoşumuza gəlir, məşq üçün şərait, arena və bir sözlə hər şey çox gözəldir”, - deyə, o, bildirib.
Rumıniya məşqçisinin sözlərinə görə, bu il çempionatın açılış mərasimi, hətda 2009-cu ildə olan Avropa Çempionatındakı analoji şoudan daha yaxşı idi. “Mən 2009-cu ildə Bakıda olmuşdum və o zaman açılış mərasimi mənim çox xoşuma gəlmişdi, lakin bu il olan şou daha maraqlı idi”, - deyə, o, bildirib.
O, Azərbaycana, Bakıya olan səmimi xoş hisslərini etiraf etdi. “Həm şəhər, həm ölkə çox gözəldi, bura mənim çox xoşuma gəlir. Öz gimnastlarıma demişəm: Buranın insanları, adət-ənənləri, o cümlədən şəhər özü çox maraqlıdır”, - deyə,o, qeyd edib.

МАРИЯ ГИРБА: "И БАКУ, И АЗЕРБАЙДЖАН ОЧЕНЬ КРАСИВЫЕ"
Тренер сборной Румынии Мария Гирба поделилась с корреспондентом "Вестника Кавказа" своими впечатлениями от чемпионата Европы по художественной гимнастике, который проходит в Баку с 13 по 15 июня.
Гирба высоко оценила работу, проделанную организаторами 30-го чемпионата Европы. "Нам все нравится, все очень здорово - и условия для тренировки, и гимнастическая арена", - сказала она.
По мнению румынского тренера, церемония открытия в этом году оказалась даже лучше, чем аналогичное представление во время предыдущего бакинского чемпионата Европы в 2009 году. "Я была в Баку в 2009 году, и тогда мне церемония открытия очень понравилась, но эта была еще интереснее", - считает Мария Гирба.
Она призналась в искренней симпатии Азербайджану и Баку. "И город, и страна очень красивые, они мне очень нравятся. Я сказала своим гимнасткам: "Это очень интересный город, люди, традиции", - поведала тренер румынской сборной.