Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Norveçin “Asker Turnforening” bədii gimnastika klubunun Baş məşqçisi Bente Buaneslə müsahibəni təqdim edir.
- Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Bakıda keçirilən təlim-məşqlərə neçə gimnast cəlb olunub?
Budəfəki məşqlərə 4 gimnast.
- Burada hansı yarışlara hazırlaşırsınız?
Biz fevralın sonunda keçiriləcək “Miss Valentine” adlı Qran-Pri yarışında və beynəlxalq turnirdə iştirak etməyi planlaşdırırıq. Bundan sonra bir neçə Dünya Kuboku olacaq. “Skandinaviya” çempionatında iştirak isə bu yaz bizim ən böyük hədəfimizdir.
İdmançılarınızın son dövrdəki nailiyyətləri barədə məlumat verərdiniz.
Ötən il Yaponiyada keçirilən dünya çempionatında kifayət qədər yaxşı nəticələrimiz oldu. Deyərdim ki, bu uğur Norveçin son 30 ildə qazandığı ən yüksək nailiyyətdir. Məqsədimiz bundan sonra da uğurlu çıxışları davam etdirməkdir.
- Bildiyimizə görə, bu, sizin Azərbaycana ilk səfəriniz deyil.
Bəli, bu doğrudur.
- Azərbaycan haqqında təəssüratlarınızı bilmək istərdik.
Paytaxtınız ilk dəfə burada olduğum dövrdən indiyədək çox dəyişib. Səhv etmirəmsə, 2007-ci ildə burada olmuşam. Şəhəri çox bəyənirəm. Milli Gimnastika Arenasının məşq zalı isə möhtəşəmdir. Yeni məşq zalı da çox gözəldir. Burada yüksək səviyyəli şərait mövcuddur.
- Təlim-məşq toplanışı üçün nədən məhz Azərbaycanı, Milli Gimnastika Arenasını seçməyinizin səbəbini soruşmaq istərdik.
Seçimimiz ilk növbədə burada olan yüksək səviyyəli şərait və qonaqpərvərliklə bağlıdır. Uzun illər əvvəl Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının İcra Komitəsinin üzvü Mariana Vasileva Norveçə gəlmişdi və o vaxtdan bizim sıx dostluğumuz yarandı. Mən onun işinin böyük pərəstişkarıyam. Bu amillərə görə Bakıya səfər etmək bizim üçün çox xoşdur.
- Azərbaycan gimnastları barədə nə deyə bilərsiniz?
Onlarda böyük inkişaf hiss olunur. İki gün əvvəl böyüklərdən ibarət qrup komandasının çıxışını izlədim. Azərbaycanlı gimnastların çox maraqlı proqramı var. Onların builki yarışlarda necə çıxış edəcəklərini görmək çox həyəcanlı olacaq. Düşünürəm ki, bu, gənc heyətdir. Hazırda hamı yeni qaydalar üzərində işləyir. Bunun necə olacağını biz qarşıdakı yarışlarda görəcəyik. Çünki bu növdə artistizm hərəkətlərinə daha çox diqqət yetiriləcək. Bu baxımdan Azərbaycan gimnastlarının çıxışlarını izləmək maraqlı olacaq. Çünki düşünürəm ki, onların artistizm üzrə qabiliyyətləri daha yüksəkdir.

Главный тренер сборной Норвегии: “У азербайджанских гимнасток очень интересная программа”
Пресс-служба Федерации  гимнастики Азербайджана (AGF) представляет интервью главного тренера норвежского клуба “Asker Turnforening” по художественной гимнастике - Бенте Буанеса.
- Добро пожаловать в Азербайджан. Сколько гимнасток задействованы в учебно-тренировочных сборах в Баку?
- В этих тренировках участвуют 4 гимнастки.
- К каким соревнованиям вы здесь готовитесь?
- Мы планируем принять участие в Гран-при “Miss Valentine”  и в международном соревновании, которые будут проходить в конце февраля. После этого будет еще несколько Кубков мира.  А участие в чемпионате “Skandinaviya” - наша главная цель этой весной.
- Пожалуйста расскажите о последних достижениях ваших спортсменок.
- У нас были неплохие результаты на Чемпионате мира, который прошел в Японии в прошлом году. Я бы сказала, что этот успех является высшим достижением Норвегии за последние 30 лет. Наша цель – продолжать более успешные выступления.
- Насколько нам известно, это не первый Ваш визит в Азербайджан.
- Да, верно.
- Мы хотели бы знать ваши впечатления об Азербайджане.
Ваша столица сильно изменилась с тех пор, как я был здесь впервые. Если не ошибаюсь, я была здесь в 2007 году. Город мне очень нравится и “Milli Gimnastika Arenası” (Национальная арена гимнастики) великолепен. Новый тренировочный зал тоже очень хороший. Здесь присуще условия высокого уровня.
- Мы хотели бы спросить, почему для учебно-тренировочного сбора вы выбрали “Milli Gimnastika Arenası”?
Наш выбор обусловлен в первую очередь с высоким уровнем условий и гостеприимством. Много лет назад, в Норвегию приехала член Исполнительного комитета федерации Мариана Васильева и с тех пор мы стали близкими друзьями. Я большая поклонница ее творчества. Благодаря этим факторам, мы очень рады посетить Баку.
- Что вы можете сказать об азербайджанских гимнастках?
- У них  чувствуется большое развитие. Два дня назад, я смотрел выступление команды в групповых упражнениях. У азербайджанских гимнасток очень интересная программа. Будет очень интересно посмотреть, как они выступят в соревнованиях в этом году. Я думаю, это молодая команда. Сейчас все работают над новыми правилами и будем наблюдать, что как пройдут следующие соревнования. Потому что, в этом виде гимнастики уделяется больше внимание артистизму. С этой точки зрения будет интересно понаблюдать за выступлениями Азербайджанских гимнасток. Думаю, что у них более высокие навыки по артистизму.