Bu günlərdə Meksikanın bədii gimnastika üzrə yığma komandası, Bakıda - Milli Gimnastika Arenasında təlim-məşq toplanışlarına qatılıblar. Latın amrekilalıları qarşıda – İzmirdə keçiriləcək Dünya Çempionatı daxil olmaqla, Panamerikan Oyunları və Nantszin şəhərində keçiriləcək Gənclər arası Oyunlar gözləyir. Meksika yığma komandasının məşqçisi Olqa Lebedyanskaya paytaxtımız haqda təəssüratlarını öz müsahibəsində azersport.com saytı ilə bölüşüb.
Bildiyimiz qədər, bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdir, ümumi təəssüratlarınız necədir?
Azərbaycan gimnastlarının məşq şəraitləri haqda xoş sözlər eşitmişdim, ona görə də gəlib hər şeyi öz gözlərimlə görmək istədim. Bəzi şeylər məni heyrətləndirdi – 11 xalça üzərində məşq edərək gimnastlar, nəinki proqramı yerinə yetirir, həmçinin onlar yeni elementləri də mənimsəyirlər. Bundan başqa, Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilevanın, gimnastlarda həyəcanı dəf edib, onlara daha çox əminlik verərək öz işinə yanaşma üsulu da məni heyrətləndirdi.
Bu nədən ibarətdir?
Azərbaycan komandasının çox sayda proqon etməsi məni heyran etdi. Gimnastlar da bunu məmnuniyyətlə yerinə yetirirlər, çünki, Vasilevanın üsulu onlara bu yükü düzgün paylamağa imkan verir. Bu proqonlar gimnastlara yarışlardakı şəraiti daha yaxından hiss etdirir və psixoloji olaraq yarış üçün hazırlayır. Təbii ki, bütün bunlar gimnastlara yarışlarda daha əminliklə çıxış etməyə kömək olur. Bu üsul mənim çox xoşuma gəldi.
Daha nələrə diqqət yetirdiniz?
Ümumən məşqçi heyyətinin işinə diqqət yetirdim. Belə ki, hər bir 11 xalçada köməkçi-məşqçilər oturur və onlar Vasilevanın rəhbərliyi altında gimnastın proqramına düzəliş edirlər. Bütün köməkçi-məşqçilərin gündəlik üzərində işləyəcəkləri tapşırıqları var və onlar bunu xüsusi dəftərlərində qeyd edirlər. Bütün bunlar nizam-intizamı artırır.
Qarşıda Meksika yığması üçün Nantszin şəhərində keçiriləcək Gənclər arası Oyunlar olacaq. Çində hansı nəticələri gözləyirsiniz?
Bu asan sual deyil. Ona görə ki, Meksika yığmasının səviyyəsi belə pis deyil, lakin onların ümumi yarış təcrübələri yoxdur. Misal üçün, Oyunlara hazırlaşan Edna Garsiya Amor Avropa turnirlərində çoz az sayda iştirak edib. Belə ki, onun səviyyəsi heç də pis deyil, Panamerikan Oyunlarında isə o, 3-cü yerdə qərarlaşmışdı. Nantszində bütün finallara yüksəlməyi çox istəyirik, bizi nə gözlədiyini zaman göstərəcək.
Aydındır ki, Avropada bədii gimnastika yüksək səviyyədə inkişaf edib. Fikirinizcə, digər qitələr “Köhnə Dünya” səviyyəsinə çatmalı, yoxsa öz yolları ilə getməlidirlər?
Burada müəyyən nüanslar var. Misal üçün, Meksikanın yetəri qədər fərqli və güclü olan gimnastı Sintiya Valdesdən bir çox Avropalı gimnastlar nümunə götürə bilər. Bununla yanaşı, güclülərin müəyyən olunmuş reytinqi var, hansı ki, hakimlər diqqət yetirir. Buna görə də, rəqabət aparmaq çətindi, lakin biz çalışırıq.

Сборная Мексики по художественной гимнастике находится в эти дни в Баку, проводя учебно-тренировочные сборы на Национальной арене гимнастики. Впереди латиноамериканок ожидают ряд стартов, включая не только чемпионат мира в Измире, но и Панамериканские Игры, а также Юношеские Игры в Наньцзине. Тренер сборной Мексики Ольга Лебедянская поделилась своими впечатлениями от пребывания в столице в интервью azerisport.com.
Насколько мы знаем, лично для вас это первый визит в Азербайджан. Каковы общие впечатления?
Самые замечательные. Я была наслышана о прекрасных условиях, в которых тренируются азербайджанские гимнастки, поэтому решила приехать и увидеть все своими глазами. Есть вещи, просто поразившие меня – тренировки на одиннадцати коврах, где спортсменки могут не только обкатывать программу, но и оттачивать новые элементы. К тому же меня просто поразил подход к работе главного тренера сборной Азербайджана Марианы Василевой, нашедшей свой метод устранения волнения у гимнасток и придания им еще большей уверенности.
И в чем же он заключается?
Мне импонирует, что команда Азербайджана делает множество прогонов. И спортсменки с удовольствием его делают, так как метод Василевой позволяет грациям правильно распределять нагрузку. Эти прогоны помогают спортсменкам почувствовать себя в условиях, максимально приближенных к соревновательным, а заодно психологически подготавливают к стартам. Естественно, все это позволяет гимнасткам более уверенно выступать на международной арене. Мне очень понравился такой подход.
На что еще обратили внимание?
На работу всего тренерского штаба в целом. Так как у каждого из одиннадцати ковров сидят наставники, которые корректируют программу спортсменок под общим руководством Василевой. У всех граций есть задания, и они знают, над чем надо сейчас работать, записывая все в специальной тетрадке. Все это дисциплинирует.
Ближайшим стартом для сборной Мексики будут Юношеские Игры в Наньцзине. На что рассчитываете в Китае?
Это непростой вопрос. Потому что уровень мексиканской гимнастики в целом неплох, но у команды нет частой соревновательной практики. Например, Эдна Гарсия Амор, которая готовится к Играм, принимала участие на турнирах в Европе считанное количество раз. При том, что у нее довольно неплохой уровень, а на Панамериканских Играх заняла третье место. Очень хочется пробиться в Наньцзине во все финалы, ну а что из этого выйдет – посмотрим.
Понятно, что в Европе сильнейший уровень художественной гимнастики. По-вашему, другие континенты должны подтягиваться к Старому Свету или идти своим путем?
Здесь есть свои определенные нюансы. Например, в Мексике есть довольно сильная грация Синтия Вальдес – довольно самобытная, с которой многие европейские грации вполне могут брать пример. Вместе с тем, существуют определенный рейтинг сильнейших, на который судьи также обращают внимание. Поэтому конкурировать непросто, но мы стараемся.