Dünyanın 6000 ən güclü idmançılarını özündə cəmləşdirəcək Avropa Oyunlarının rəsmi açılışına 122 gün qaldı. Bu irimiqyaslı idman tədbirində kişi və qadın idman gimnastikasının da yer alacağı 20 idman növü üzrə yarışlar keçiriləcək.
Yarışların formatına əsasən ölkəni kişi idman gimnastikası üzrə 3 idmançı təmsil edə bilər. Bir neçə həftə öncə bu yarışların mümkün iştirakçılarından biri Oleq Stepko ilə həmsöhbət olduq.
Bu dəfə isə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının mətbuat xidməti Avropa Oyunlarında iştirakı nəzərdə tutulmuş ikinci kişi idman gimnastı Petr Paxnyukdan müsahibə götürdü.
Belə alındı ki, atam məni gimnastikaya, anam isə musiqi məktəbinə yazdırdı. Mən gimnastikanı seçdim, çünki bir yerdə oturmaq xoşuma gəlmirdi.
Boş vaxtlarımda mən digər idman növləri ilə də məşğul olmuşam. Buna görə də düşünürəm ki, məndə alınardı.
Ən vacibini seçmək çətindir. Bütün professional idman növlərində kompleks keyfiyyətlər tələb olunur – bunlar dözümlülük, fiziki güc, səbr, xarakter, zəhmətsevərlilikdir. Bu siyahını artırmaq da olar, lakin öz peşənə istək və sevgin olduğu zaman bunlar xoş məqamlardır.
Hazır olduğum zaman, mən həmişə sakit çıxış edirəm. Yaxşı hazırlıq isə bu işin əsəs və başlıca sirridir.
Əlbətdə, bu idman növündən asılıdır. İdman gimnastikası daha travmatikdir, buna görə də hər məşq konsentrasiya tələb edir.
Xeyr.
Səbirsizliklə gözləyirəm yarışları. Yaxşı çıxış etmək istəyirəm.
Mənim üçün Avropa Oyunları ciddi yarışdır, buna görə də özümə və gücümə heyfslənmədən hazırlaşıram. Yüksək nəticə göstərmək istəyirəm.
Müəyyən məqsədlər, istəklər əlbətdə var, axı idmandan sonrakı həyat da az maraqlı olmalı deyil!
Uzun müddətdir ki, mən idmandayam və bu artıq mənim üçün adidir.
Mənim dostcanlı, kiçik ailəm var, atam, anam və bacım. Atam hərbçi, anam isə evdar xanımdır. Bacım isə prokuraturada işləyir, o ağıllı və məndən fərqli olaraq, daha əzmlidir (gülür).

Петр Пахнюк: Готовлюсь к Европейским Играм не жалея себя и своих сил
122 дня осталось до официального открытия первых Европейских Игр в Баку, которые соберут вместе около 6,000 сильнейших спортсменов континента. 20 видов спорта, среди которых и мужская спортивная гимнастика, будут представлены на этом масштабном спортивном соревновании.
Согласно формату мероприятия, лишь три спортсмена могут представить страну в соревнованиях по мужской спортивной гимнастике. Несколькими неделями ранее мы беседовали с Олегом Степко, который возможно представит нашу страну в этом виде спорта.
На этот раз пресс-служба Федерации гимнастики Азербайджана взяла интервью у Петра Пахнюка, второго претендента на участие в Европейских Играх.
Так получилось, что папа отвел меня на гимнастику, а мама отдала в музыкальную школу. Я выбрал гимнастику, потому что мне не нравилось сидеть на одном месте.
В свободное время я занимался другими видами спорта, так что думаю, что у меня получилось бы.
Трудно выделить самое важное. В любом профессиональном виде спорта требуется комплекс качеств - это выносливость, физическая сила, терпение, характер, трудолюбие… Этот список можно продолжить, но при желании и любви к своей работе все это приятные нюансы.
Выступаю я всегда спокойно, по мере подготовки. А хорошая подготовка и есть особый и главный секрет.
Конечно же, это зависит от вида спорта. Спортивная гимнастика травмоопасна, поэтому каждая тренировка требует максимум концентрации.
Нет.
С нетерпением жду соревнований. Хочется выступать и выступать хорошо.
Для меня Игры очень серьезные соревнования, поэтому готовлюсь не жалея себя и своих сил. Хочу показать высокий результат.
Определенные цели и стремления конечно же есть, ведь жизнь после спорта должна быть не менее интересна!
Я так давно в спорте, что эта жизнь уже стала для меня обычной.
У меня небольшая, дружная семья, отец, мать и сестра. Отец у меня военный, мать домохозяйка. Сестра работает в прокуратуре - очень умная и усидчивая в отличие от меня (смеется).